Logistyka Blockchain – zmiana świata czy tylko marketingowy szum?

Łańcuch dostaw i logistyka to branże, które potrzebują prawdziwych zmian. Startupy Blockchain nadal pojawiały się w ciągu ostatnich kilku lat, rzucając wyzwanie istniejącym firmom za pomocą ich w większości nieefektywnych praktyk logistycznych. Projekty związane z kryptowalutami, takie jak VeChain Thor i Waltonchain, przewodzą tej inicjatywie logistycznej blockchain. VeChain chce wykorzystać już dwuletnią przewagę w przestrzeni logistycznej blockchain.

W rezultacie istniejące firmy starają się wskoczyć na pokład pociągu blockchain (jak to było), zanim ci konkurenci uzyskają zbyt dużą przewagę. Wiele osób w branży uważa, że ​​te stare i stojące w zastoju systemy należy poddać przeglądowi ze względu na bezpieczeństwo, prostotę i cóż, po prostu stare dobre oszczędności.

Aby zapoznać się z typowym nieaktualnym procesem logistycznym, obejrzyj poniższy film:

Nie martw się, jeśli to cię zdezorientowało, nie byłeś jedyny! Wejdź do blockchain, szansa dla technologii, która naprawdę uprości czasochłonne procesy, takie jak ten. Ale czy potencjał logistyki blockchain jest wszystkim, na czym polega? Przyjrzyjmy się trochę.

Branże w Flux

Wiele uznanych firm już wyraziło zainteresowanie wykorzystaniem technologii blockchain do usprawnienia przestarzałych procesów łańcucha dostaw. Giganci z General Electric do De Beers i Samsung obecnie opracowujemy projekty blockchain.

Branże, od wysyłek przez diamenty po żywność i elektronikę, są celem zakłóceń blockchain. Technologia puka do drzwi, a adopcja jest bardzo często różnicą między pozostaniem istotnym a pozostaniem w tyle. Oto kilka branż logistycznych zanurzających palce w wodach blockchain:

Logistyka Blockchain Wysyłka 

W marcu (2018) GE Transportation ogłosił że dołączą do Blockchain in Transport Alliance. BiTA jest stowarzyszeniem branżowym zajmującym się edukacją i standardami blockchain w branży transportowej i logistycznej. Monica Caldas, Chief Information Officer w GE Transportation tak powiedziała o współpracy:

„Jako firma zdefiniowaliśmy, co to znaczy być cyfrowym liderem w przemyśle – najpierw stosujemy te technologie wewnętrznie w celu zwiększenia produktywności, a następnie wykorzystujemy zdobytą wiedzę z korzyścią dla naszych klientów”

GE Transportation dostarcza sprzęt i usługi dla branży kolejowej, górniczej, morskiej, stacjonarnej energetyki i wiertnictwa. Planują pomóc BiTA w opracowaniu ram wysyłki blockchain dla branży.

Lek Farmaceutyczny

Przemysł farmaceutyczny traci około 30 miliardów dolarów rocznie z powodu podrobionych leków. Blockchain ma potencjał do zwalczania podrabianych leków poprzez dokładne śledzenie aktywów w trakcie ich przemieszczania się w łańcuchu logistycznym. Z pewnością niezmienna księga używana przez firmy w tej dziedzinie zapewniłaby lepszy stopień przejrzystości i identyfikowalności.


Logistyka Blockchain jedzenie

Jedną z głównych zalet blockchain w przemyśle spożywczym jest znalezienie źródła skażonej żywności. W 2018 roku wybuchła Listeria w wielu krajach na całym świecie. Podczas niedawnego incydentu w Europie, w którym zginęło 11 osób, Brytyjska Agencja ds. Standardów Żywności wykryła skażenie w zakładzie na Węgrzech. Jednak źródło zanieczyszczenia pozostaje niejasne.

System oparty na blockchain mógłby potencjalnie uniknąć takiego incydentu. Wygląda na to, że technologia kryptowalut stawia wysoko poprzeczkę i ma na celu zapewnić Ci bezpieczeństwo po jednym kęsie na raz.

Logistyka Blockchain Diamenty

W maju (2018) diamentowa korporacja De Beers z sukcesem wyśledził swoje pierwsze diamenty poprzez łańcuch dostaw od kopalni do sprzedaży detalicznej. Platforma blockchain o nazwie Tracr podążała za 100 diamentami, gdy przechodziły od kopalni do frezarki, polerki i wreszcie do jubilera. De Beers planuje uruchomić platformę pod koniec 2018 roku i twierdzi, że będzie otwarta dla przemysłu diamentowego.

Firma ma dość negatywną reputację ze względu na monopol na rynku diamentów, który utrzymywał do XXI wieku. De Beers ma nadzieję, że Tracr zapewni konsumentom pewien komfort, że kupowane przez nich diamenty są naturalne i wolne od konfliktów.

Elektronika Elektronika

W Azji gigant elektroniczny Samsung rozważa rozwiązania blockchain do śledzenia globalnych przesyłek. Największy na świecie producent smartfonów i półprzewodników przewiduje, że technologia kryptograficzna może zaoszczędzić aż 20% wszystkich kosztów wysyłki. Ponadto wydajny system blockchain mógłby pomóc firmie drastycznie skrócić czas potrzebny na wysyłkę towarów po wprowadzeniu produktu na rynek.

Niektóre korzyści

Mniej formalności

W zglobalizowanym świecie dostawcy, spedytorzy, brokerzy i inni specjaliści od logistyki muszą używać różnorodnych systemów w całym procesie transportowym. Wiele z tych systemów nadal wymaga podpisania, wysłania i wypełnienia dużej ilości dokumentów oraz wysłania ich do wielu różnych lokalizacji na całym świecie..

Logistyka Blockchain może uprościć ten proces w ramach jednego systemu (lub kilku mniejszych systemów), które rejestrują i śledzą aktywa podczas ich przemieszczania się w łańcuchu. A wszystko bez konieczności wykonywania dużej ilości zbędnych formalności.

Logistyka Blockchain

Blockchain na ratunek!

Ostatnio konsorcjum kilku organizacji, w tym AB InBev, Accenture, Kuehne & Nagel jak również inne przetestował rozwiązanie blockchain w branży żeglugi morskiej. Wykorzystano prawdziwe przesyłki i grupa doszła do wniosku, że morskie rozwiązania blockchain zmniejszają potrzebę drukowania dokumentów przewozowych nawet o 80%. W rezultacie tego rodzaju oszczędności naprawdę zmniejszyłyby nasz wpływ na środowisko.

Monitoruj historię wydajności dostawcy

Firmy będą mogły śledzić przeszłą historię dostawców i przewoźników swoich towarów, która obejmuje takie rzeczy, jak terminowe odbieranie i dostarczanie przesyłek. Ten rodzaj systemu odpowiedzialności powinien utrzymywać wysoki poziom usług, a klienci we wszystkich punktach łańcucha dostaw zadowoleni, ponieważ dostawcy i przewoźnicy konkurują o dobry poziom usług..

Monitoruj pojemność ładunków w czasie rzeczywistym

W szybko zmieniających się sektorach transportu, takich jak przewozy ciężarowe, zdolność przewozowa może zmieniać się co godzinę. Monitorowanie tych zmian i wysyłanie nowo dostępnych zasobów do potrzebnych obszarów tylko zwiększy produktywność w dłuższej perspektywie.

Dodatkowe korzyści

Zbadaliśmy tylko 3 znaczące korzyści, które blockchain może wnieść do stołu. Inne interesujące funkcje obejmują:

  • Usprawnione rozliczanie płatności
  • Wykrywanie oszustw
  • Wdrożenia inteligentnych kontraktów

Potencjalne problemy

Branżowe taktyki marketingowe

Blockchain to modne hasło, które wiele firm obecnie rzuca raczej niedbale. Chociaż z pewnością jest to bardzo obiecujące dla branży, najpierw musimy zobaczyć kilka rzeczywistych aplikacji, które wykorzystują technologię blockchain.

Istnieje powszechna praktyka biznesowa (nie tylko w logistyce), w której firmy promują wykorzystanie technologii blockchain w mediach społecznościowych i innych kanałach marketingowych. Niektóre firmy posunęły się nawet do tego miejsca blockchain w ich imieniu najprawdopodobniej jako chwyt marketingowy w celu zwiększenia ceny akcji.

Logistyka Blockchain

Cena akcji On-line Plc rośnie po dodaniu blockchain do swojej nazwy

Zaufanie wciąż jest problemem

Wiele z proponowanych korzyści w logistyce opiera się na idei RFID (identyfikator częstotliwości radiowej) i inne formy śledzenia. Z tym podejściem wiąże się kilka bardzo poważnych problemów:

  • Śledzenie produktów
  • Prywatność

Jak zapobiec błędnemu umieszczeniu etykiety przez pracownika? Co więcej, w jaki sposób można zapobiec nieuczciwemu lub złośliwemu pracownikowi / kierownikowi przed nieuczciwym umieszczeniem etykiety? Lub podmieniając tag w odpowiednim momencie gdzieś w łańcuchu dostaw. Ta słabość technicznie nie leży w blockchainie. Jak zwykle słaby punkt tkwi w ludziach.

Logistyka Blockchain

Tag RFID używany w torebce kawy. Zdjęcie dzięki uprzejmości Jamesa Bowe

Firmy mogą zdecydować o bezpiecznej integracji chipów w produktach, aby zapobiec manipulowaniu nimi przez nieznanych graczy. Ale jeśli to się uda, pojawia się kwestia prywatności.

To klasyczna sytuacja typu catch 22. Jeśli znaczniki są zbyt łatwo usuwane podczas transportu, czy naprawdę możemy ufać ich bezpieczeństwu i autentyczności? Jeśli tagi nie zostaną usunięte, czy to oznacza, że ​​firmy będą miały możliwość śledzenia naszych ruchów za pośrednictwem swoich produktów? Możesz zobaczyć, jak ta kwestia nie byłaby dobra dla ogółu społeczeństwa, a na pewno kilku organów regulacyjnych.

Kto rozwija system?

Wreszcie, pomimo twierdzeń o decentralizacji, musimy zapytać, która firma może opracować logistyczny blockchain? Czy firma z największą liczbą zasobów lub programistów przejmie inicjatywę? Czy programiści będą zlokalizowani w jednym miejscu, czy będą współpracować na arenie międzynarodowej? Solidne łańcuchy bloków, takie jak bitcoin, działają dokładnie dlatego, że władza nie jest skoncentrowana w rękach nielicznych. Czy naprawdę możemy zaufać blockchainowi, w którym 1 lub 2 kierownictwo dużych firm może podejmować wszystkie decyzje??

Ostatnie myśli: logistyka Blockchain

Wiele z proponowanych „innowacji” w kierunku technologii blockchain jest inicjowanych przez duże, ugruntowane korporacje o wysoce scentralizowanych strukturach. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby firmy takie jak General Electric, De Beers czy Pfizer zechciały dobrowolnie zdecentralizować swoje sieci. Prawdopodobnie zaszkodziłoby to ich zyskom. Zbudowali potężne korporacje właśnie dlatego, że dominujące praktyki biznesowe przynoszą największe zyski.

Niestety, pozostaje to w dużej mierze sprzeczne z samą definicją łańcucha bloków. Wizja Satoshi Nakamoto dotycząca Bitcoin była otwartą, rozproszoną, zdecentralizowaną siecią, która była szeroko dostępna dla wszystkich użytkowników sieci. Dozwolone rozproszone księgi, jak to się mówi, mogą mieć ogromną wartość dla tych firm. Jury wciąż nie wie, czy otwarte księgi to zrobią.

Brak przejrzystości dla osób spoza wewnętrznego kręgu może spowodować, że klienci przeniosą swój biznes do prawdziwie zdecentralizowanych sieci przyszłości. Miejmy nadzieję, że ugruntowani gracze w branży logistyki i łańcucha dostaw pracują nad ulepszeniem usług wszyscy. Jeśli nie, mogą za kilka lat wymrzeć z rąk start-upów logistycznych blockchain. Niezależnie od ryzyka, blockchain z pewnością wstrząsa sprawami.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map