Kto kryje się za Lightning Network?

Istnieje duże zainteresowanie siecią Lightning Network i jej zdolnościami do rozwiązywania problemów ze skalowalnością Bitcoin. Użytkownicy Bitcoin poważnie potrzebują ulgi w zakresie bieżących opłat transakcyjnych i opóźnień czasowych, a wielu członków społeczności kryptograficznej szuka w Lightning Network jako swojej łaski. Poświęćmy chwilę, aby przyjrzeć się temu rewolucyjnemu protokołowi i temu, jak powstał.

Co to jest Lightning Network?

Lightning Network działa jako protokół warstwy 2, który umożliwia otwieranie osobistych portali płatniczych. Te portale są w stanie wysyłać i odbierać nieograniczone transakcje bez blokowania łańcucha bloków BTC.

Osiąga się to poprzez nie wysyłanie danych bezpośrednio do łańcucha bloków, dopóki portal nie zostanie zamknięty. Zmniejsza to znacznie przeciążenie łańcucha bloków BTC.

Istnieją pewne nieodłączne problemy związane z tym układem, które należy rozwiązać w miarę rozwoju rynku. Wraz z rozwojem kryptowalut, możemy łatwo dotrzeć do punktu, w którym te portale płatnicze mogą stać się tak popularne, że one również zaczną zwiększać zatory w sieci.

Niekoniecznie musiało to stać się problemem do wielu lat, pozostawiając programistom LN dużo czasu na konfigurowanie aktualizacji.

Bitcoin-tansaction-fee-via-trustnodes

Opłaty transakcyjne BTC za pośrednictwem Trustnodes

Biała księga Lightning Network

Biała księga Lightning Network została opublikowana 14 stycznia 2016 r. Przez Josepha Poona i Thaddeusa Dryja. Jednak koncepcja Lightning Network jest tak stara jak sam BTC. W wydaniu oprogramowania BTC 2009 Satoshi Nakomoto, Bitcoin 0.1 zawierał szkic surowego kod które mogłyby posłużyć do aktualizacji transakcji przed ich umieszczeniem w łańcuchu bloków.

Koncepcja została rozszerzona w 2013 roku, kiedy Mike Hearn opublikował kolejną wyjaśnienie teorii w biuletynie rozwoju Bitcoin. Co ciekawe, ta wczesna teoria wyraża wielostronne kanały płatności, funkcjonalność, która nie została jeszcze osiągnięta przez obecny protokół Lightning Network.

Rok później Bitcoin Lightning Network biały papier został wydany za pośrednictwem posta na GitHubie. W białej księdze opisano przyczyny obecnych problemów ze skalowalnością.

„Blockchain Bitcoin jest bardzo obiecujący dla rozproszonych rejestrów, ale sam blockchain jako platforma płatnicza nie jest w stanie pokryć światowego handlu w najbliższej przyszłości” – White Paper Lightning Network.

Protokół poza łańcuchem

W białej księdze Lightning Network połączono szereg rozwiązań, aby stworzyć protokół poza łańcuchem, który zapewniał uczciwość za pomocą predefiniowanych reguł. Jeśli jedna strona transakcji miałaby próbować oszukać, powiedzmy, wysyłając stare saldo, sieć automatycznie przyznaje drugiej stronie środki oszusta. Te ekonomiczne czynniki odstraszające są kluczową częścią sieci Lightning.

Obecnie nad siecią Lightning Network pracują trzy główne zespoły programistyczne. Każdy zespół używa własnego języka kodowania, ale przestrzega zestawu predefiniowanych reguł zwanych BOLT (Basis of the Lightning Network), aby zapewnić, że ich projekty zachowają interoperacyjność. Interoperacyjność jest głównym problemem dla programistów, ponieważ wszystkie przyszłe mobilne LApps będą musiały zostać opracowane z pewnymi wspólnymi cechami.

BOLT pozwalają zespołom deweloperskim pracować niezależnie, ale nadal zachowują osobliwość w projekcie. Umożliwiło to rozwój sieci Lightning w znacznie szybszym tempie, niż wcześniej sądzono.

Lightning Labs – Lightning Network Daemon (GO)

Zespół programistów Lightning Labs jako jeden z pierwszych dostrzegł potencjał Lightning Network. Elizabeth Stark, dyrektor generalny firmy, była już mocno zaangażowana w rynek BTC i przez wielu była uważana za wielkiego orędownika zdecentralizowanej gospodarki.

Lightning Labs to prywatna firma z siedzibą w San Francisco w Kalifornii. Według oficjalnych źródeł firma powstała w 2016 roku.

Prezes Lightning Labs, Elizabeth Stark, za pośrednictwem KryptoMoney

Prezes Lightning Labs, Elizabeth Stark, za pośrednictwem KryptoMoney

Lightning Labs jest najdalej na etapie rozwoju Lightning Network. Ich platforma jest już w fazie testów beta i jest używana w sieci Bitcoin Mainnet.

Platforma nie jest idealna i ostrzega się użytkowników, aby nie wysyłali dużych ilości BTC, dopóki ich platforma nie zostanie ukończona. Niezależnie od tego, sieć Lightning Labs obserwuje globalną adopcję na imponującą skalę.

ACINQ – Eclair (Scala)

Zespół programistów ACINQ odgrywa również ważną rolę w rozwoju Lightning Network. ACINQ stworzył protokół Lightning specjalnie dla sieci znanej jako Eclair. Dokonano tego przy użyciu języka programowania Scala, w przeciwieństwie do języka programowania GO firmy Lightning Network.

Francuska firma ACINQ została założona w 2014 roku jako firma usługowa BTC. ACINQ trafił na pierwsze strony gazet, kiedy jako pierwszy zespół programistów wypuścił mobilny portfel Lightning Network na początku roku. Portfel Eclair był ogromnym krokiem naprzód pod względem łatwości użytkowania, ale po zaledwie tygodniu działania firma została zmuszona do zawieszać projekt ze względu na brak dostępu do kodu po zgubieniu kluczy prywatnych.

Projekt elementów – C-Lightning

Zespół programistów Elements Project to sieć programistów GitHub, którzy aktywnie pracują nad wersją C-Lightning protokołu Lightning Network.

Elements Project koncentruje się głównie na tworzeniu korporacyjnych łańcuchów bocznych, które mogłyby funkcjonować w ekosystemie Lightning Network. Ta koncepcja mogłaby pomóc w dalszej adopcji BTC na dużą skalę, ponieważ korporacje odniosłyby ogromne korzyści z takiego systemu.

Obawy związane z siecią Lightning

Potrzeba sieci Lightning jest bardzo realna w przestrzeni kryptograficznej, ale nadal istnieją pewne obawy, które należy rozwiązać przed przyjęciem na dużą skalę. Obawy dotyczące możliwości przyszłej centralizacji Sieci oświetleniowej są bardzo duże real.

Już teraz istnieje wiele powszechnie stosowanych kanałów płatności, które zaczynają wpływać na sieć. Jeśli nie zostanie to rozwiązane, użytkownicy będą zasadniczo tylko opłatami handlowymi z sieci BTC z opłatami od hostów kanału płatności; wcale nie to, co pierwotnie planowano dla tej technologii.

Przyszłość może być świetlana

Jeśli programiści LN są w stanie rozwiązać te problemy w odpowiednim czasie, mogą być dokładnie tym, czego szuka przestrzeń kryptograficzna. Bitcoin nie jest jedyną kryptowalutą spoglądającą w stronę Lighting Network, ponieważ Stellar również ogłosił wdrożenie w trakcie prac. Wygląda na to, że Lightning Network tu zostanie.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map