Krótka historia jedwabnego szlaku: narkotyki, (nie) przemoc i gry wideo

Poradniki dotyczące hakowania bankomatów, napoje energetyczne z kokainą i wysokiej jakości metamfetaminy – to wszystko składa się na krótka lista dużo bardziej rozbudowanego ekwipunku przedmiotów, które kiedyś były dostępne na Jedwabnym Szlaku. Do diabła, mógłbyś nawet zatrudnić płatnego zabójcę, gdybyś miał wystarczająco głębokie kieszenie.

To, co zaczęło się jako sen libertarianina, zakończyło się aresztowaniami, ale to nie znaczy, że Silk Road nie wywarło jakiegoś pozytywnego wpływu na świat. Pomijając wątpliwą etykę, Silk Road odegrał kluczową rolę w przyjęciu kryptowalut, w szczególności Bitcoin, i pomógł utorować drogę całej branży.

Kilka lat po swoim aresztowaniu (i późniejszej ciszy), założyciel Silk Road Ross Ulbricht wyszedł niedawno z więzienia za pośrednictwem Świergot konto. Komentuje „dziwną podróż” swojego życia i dziękuje tym, którzy go wspierali. Gdybyś znał Ulbrichta przed jego dniami na Jedwabnym Szlaku, zobaczenie go za kratkami prawdopodobnie byłoby szokiem.

Cześć, tu Ross! Mam nadzieję, że po tylu latach ciszy odnajdę tu swój głos. To była dziwna podróż, ale jestem bardzo wdzięczna wszystkim, którzy okazali mi miłość i wsparcie oraz trzymali mnie w trudnych czasach. Dajesz mi siłę. https://t.co/x4m6J3lgha

– Ross Ulbricht (@RealRossU) 19 lipca 2018 r

Cofnijmy się zatem i przejdźmy przez „dziwną podróż”, która doprowadziła Ulbrichta do miejsca, w którym jest dzisiaj.

Początki

Ulbricht pochodził z Austin w Teksasie zupełnie inna ścieżka kariery przed uruchomieniem Silk Road. Próbował na co dzień handlować akcjami i założył firmę zajmującą się grami wideo, zanim ostatecznie zaczął współpracować ze swoim sąsiadem, Donnym Palmertree, w Good Wagon Books, biznesie e-commerce z używanymi książkami. Ostatecznie Palmertree przeniósł się do Dallas i objął urząd Ulbrichta. Jednak jego czas u steru był krótkotrwały. Kilka miesięcy później runął magazyn książek Good Wagon, zabierając ze sobą firmę.

Nie mając firmy do zarządzania, Ulbricht mógł swobodnie pracować nad swoim długo oczekiwanym projektem z pasją, Silk Road. Jako libertarianin Ulbricht chciał zbudować prawdziwie wolny rynek poza zasięgiem jakiejkolwiek instytucji rządowej.

Silk Road był rynkiem internetowym, który żył w ciemnej sieci. Korzystając z Tora, możesz anonimowo przeglądać rynek, a bitcoin działał jako pseudo-anonimowa waluta do kupowania wszystkiego, czego pragniesz.

Zrzut ekranu przedstawiający Silk Road za pośrednictwem Business Insider

Zrzut ekranu przedstawiający Silk Road za pośrednictwem Business Insider

Obowiązowało tylko kilka zasad: zakaz pornografii dziecięcej, oszustw i sprzedaży wszystkiego, co mogłoby skrzywdzić kogoś innego. Poza tym był to otwarty rynek. Chociaż zaczęło się od dobrych intencji, witryna szybko przekształciła się w coś większego, niż większość ludzi mogła sobie wyobrazić.


Ulbricht nazwał rynek od historycznych szlaków handlowych, które ciągnęły się od Europy do Afryki i Azji Wschodniej. Działając pod pseudonimem „Dread Pirate Roberts”, prowadził witrynę samodzielnie przez kilka miesięcy, zachowując jednocześnie swoją anonimowość.

Wysadzenie Gawkera

Był w stanie utrzymać tę solową operację przez długi czas. Strona od początku dobrze się spisała, zapewniając Ulbrichtowi wystarczające fundusze na wygodne życie w Australii ze swoją siostrą. Jednak nie było to na tyle popularne, by pozbawić go zdrowej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Jednak w czerwcu 2011 roku wszystko się zmieniło.

Tego lata reporter Gawker odkrył to miejsce i opublikował o nim artykuł. Artykuł, który ma obecnie ponad trzy miliony wyświetleń, stawia Silk Road w centrum uwagi. W szczytowym momencie strona miała prawie milion kont użytkowników z szacunkami transakcji z dowolnego miejsca Od 2 do 7 milionów dolarów miesiąc.

Od momentu uruchomienia Silk Road do jego zamknięcia w 2013 r. Cena bitcoina rosła od dołu 1 $ do prawej około 130 $. Już sam artykuł Gawkera spowodował, że moneta się pojawiła prawie dwukrotnie o wartości od 18 do ponad 30 dolarów.

Cena Bitcoinów podczas operacji Silk Road

Cena Bitcoina podczas operacji na Silk Road

Kierując się ogromnym wzrostem ruchu, Ulbricht wprowadził kilka ulepszeń na platformie i zatrudnił niewielki personel. Przeniósł witrynę na bardziej skalowalny serwer, wbudował usługę depozytową i ulepszył system oceny wśród kupujących i sprzedających. Starał się również budować społeczność z grupami takimi jak klub książki, aby omawiać podstawowe ideały.

Jednak w tym samym czasie, gdy podziemny świat odkrywał Jedwabny Szlak, postacie po drugiej stronie monety również łapały oddech.

Żądło

Po rozgłosie Gawkera, Senator Charles Schumer publicznie wezwał Agencję ds. Zwalczania Narkotyków (DEA) i Departament Sprawiedliwości (DOJ) o zamknięcie Silk Road. Kilka agencji podjęło działania. Homeland Security, IRS, cyberquad FBI i kilka oddziałów DEA – wszyscy chcieli czegoś.

„Utopijny” rynek zaczął się rozpadać po schwytaniu Curtisa Greena, starszego Mormana z Utah, który pomógł Ulbrichtowi w prowadzeniu firmy. Green został schwytany przez agenta specjalnego Carla Marka Force IV DEA. Force udawał tajnego handlarza narkotyków o imieniu „Nob”, który awansował wysoko w szeregach operacji Silk Road.

Podczas gdy przechwytywano i przesłuchiwano Greena, cybersquad FBI poczynił postępy w identyfikacji serwera Silk Road. ZA Wątek Reddit powiadomił zespół o potencjalnym wycieku adresu IP, ujawniając lokalizację serwera w Islandii. Stamtąd cybersquad zaczął śledzić pokręconą ścieżkę z powrotem do komputera Ulbrichta.

Poszukiwania doprowadziły ich do kawiarni w San Francisco, mieście, w którym osiedlił się Ulbricht, by kontynuować program. Ale nie mieli wystarczających danych, aby dowiedzieć się, kim był Dread Pirate Roberts lub gdzie dokładnie mieszkał.

Nie znając swojego alter ego, agenci Homeland Security zatrzymali się w rezydencji Ulbrichta w San Fran, aby zbadać stos fałszywych dokumentów tożsamości skonfiskowanych na granicy kanadyjskiej. Fałszywe dokumenty, które miały dotrzeć pod jego adres. Po przesłuchaniu agenci wyszli, ale nie dokonali aresztowania.

Popiersie

Wreszcie cyberquad FBI odkrył serię postów na forum związanych z informacjami o Silk Road, które doprowadziły do ​​osobistego e-maila Ulbrichta. Szybkie przeszukanie federalnej bazy danych ujawniło raport Homeland Security dotyczący fałszywych dowodów osobistych i ostatniego znanego adresu Ulbrichta, pół przecznicy od kawiarni, w której znajduje się kluczowy adres IP.

Zespół śledczy kontynuował śledzenie Ulbrichta, próbując zebrać wystarczającą ilość dowodów, aby zamknąć miejsce i dokonać aresztowania. 1 października 2013 roku mieli swoją sprawę.

Członkowie zespołu FBI poszli za Ulbrichtem do biblioteki w San Francisco, gdzie porwali jego laptopa, przeszukali go i dokonali aresztowania. Był wówczas zalogowany jako administrator Jedwabnego Szlaku – rozstrzygający element układanki.

ross ulbricht

Ross Ulbricht

Skazanie

Ulbricht był uznany winnym siedmiu zarzutów w tym pranie brudnych pieniędzy, dystrybucja narkotyków i spisek mający na celu prowadzenie „ciągłego przestępczego przedsiębiorstwa”. Obecnie odsiaduje dwa wyroki dożywocia bez możliwości zwolnienia warunkowego.

Jako król podziemia Ulbricht zarabiał średnio miliony dolarów na miesięcznych transakcjach netto prawie 80 milionów dolarów w czasie jego kadencji. Podejrzewano również, że zarządził wielokrotne uderzenia w przeciwników, ale nigdy nie otrzymał zarzutów.

FBI zajęło 144 000 bitcoinów w momencie zatrzymania. Skrytka była wtedy warta 28,5 miliona dolarów, ale jego obecna wartość wynosi ponad miliard dolarów. Z tej sumy US Marshals Service sprzedała około jednej trzeciej jednej osobie, Timowi Draperowi, kupując je wszystkie.

Teraz Ulbricht służy jako męczennik dla niektórych osób z ruchu libertariańskiego i kryptowalutowego. Ale nie wszyscy tak myślą. Wielu uważa, że ​​jest odpowiedzialny za niektóre z najbardziej skandalicznych czynów w historii ludzkości, podczas gdy inni postrzegają go jako zbawiciela ludzkości.

Niezależnie od tego, w jaki sposób się opierasz, zakres jego wpływu na świat jest niepodważalny. A bez jego bazaru napędzanego narkotykami Bitcoin i reszta technologii blockchain nie dotarłyby do tego, gdzie jest dzisiaj.

W dniu 28 czerwca 2018 roku Sąd Najwyższy odrzucił ostateczną apelację Ulbrichta o ponowne rozpatrzenie i ponowne rozpatrzenie jego wyroków. Od tego czasu matka Ulbrichta wystąpiła z wnioskiem o ułaskawienie go od Prezydenta. Aby uzyskać więcej informacji na temat kampanii Free Ross, możesz sprawdzić witrynę kampanii lub jego prośba o ułaskawienie.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map