Krótka historia Antminera: Bitmain’s Road to Dominance

Rynek kryptowalut przeszedł długą drogę od pierwszych dni wydobywania BTC z domowego komputera. Obecnie wydobywanie BTC jest niezwykle konkurencyjne i bez odpowiedniego sprzętu osiągnięcie sukcesu może być bardzo trudne. Urządzenia z układem scalonym specyficznym dla aplikacji (ASIC), takie jak Antminer S9, obecnie dominują w sektorze wydobywczym. W szczególności jedna firma, Bitmain, jest odpowiedzialny za uczynienie tych specjalnie zaprojektowanych chipów nowym standardem branżowym.

Pre-Antminer

Na początku był Bitcoin. Rynek kryptowalut był wtedy w powijakach, a wydobycie zostało zdegradowane do małych grup techników. Ci pierwsi górnicy byli wystarczająco sprytni, aby rozpoznać potencjał technologii blockchain, zanim ktokolwiek inny. Wiele z nich stało się podstawą społeczności kryptowalut, na przykład współzałożyciel Bitmain, Micree Zhan.

Micree Zhan

Micree Zhan jest mózgiem technicznym stojącym za platformami górniczymi ASIC firmy Bitmain. Przed spotkaniem z Jihanem Wu, drugim współzałożycielem firmy, Zhan skupił się na zapewnieniu finansowania dla swojego startupu DivaIP, który specjalizował się w sprzęcie do przesyłania strumieniowego z telewizji na komputer. Ponadto Zhan pracował nad opracowaniem mikroczipów.

Micree Zhan na Twitterze

Micree Zhan na Twitterze

Jihan Wu

Jihan Wu to biznesowy umysł giganta Bitmain. Studiował na Uniwersytecie w Pekinie i uzyskał dyplom z ekonomii i psychologii. Obie umiejętności odegrały kluczową rolę w osiągnięciu sukcesu przez Bitmain.

Społeczność BCH musi nauczyć się trudnej lekcji. Zaprzyjaźnij się z innymi konkurującymi monetami, ucz się od nich i ulepszaj BCH. Nie grajcie nienawiści, nie życzcie źle konkurujących monet. Po prostu życz i spróbuj ulepszyć BCH.

– Jihan Wu (@JihanWu) 10 listopada 2017

Fortuna przypadku

Było to przypadkowe spotkanie w 2010 roku na ulicy w Pekinie, które zmieniło wszystko dla tych dwóch innowacyjnych osób. Zhan początkowo zwrócił się do Wu, szukając porady, jak lepiej zebrać fundusze na swój projekt. To wczesne partnerstwo było mniej owocne i po kilku miesiącach rozstali się.

Rok później Wu odkrył BTC podczas surfowania po Internecie. Urzekła go koncepcja zdecentralizowanej waluty i wywiad z Quartz (QZ) opisał, jak przedstawiono mu BTC jako „najbardziej niebezpieczny projekt open source w historii”. Wu natychmiast zaczął kupować BTC; do tego stopnia, że ​​jego rodzina martwiła się, że mógł zostać oszukany.

W 2013 roku wartość rynkowa BTC wzrosła z 20 do 900 dolarów za BTC. Te wczesne zyski zostałyby dobrze wykorzystane. Wu zdecydował, że bardziej opłacalne będzie tworzenie BTC niż jego kupowanie. Wziął swoje zarobki i zaczął inwestować w platformy wydobywcze BTC. Wu nie był zadowolony ze swoich początkowych zysków, więc zdecydował, że nadszedł czas, aby zainwestować w bardziej wydajny system wydobywczy.

Wu wspominał entuzjastycznego programistę, którego poznał rok wcześniej, Zhan. Natychmiast skontaktował się z Zhanem i zaczął go przybliżać do BTC. Pierwszym zadaniem, które przydzielono Zhanowi, było stworzenie układu ASIC zaprogramowanego do uruchamiania równań SHA-256. SHA-256 to kod skrótu BTC. Wu zrozumiał, że platforma zasilana ASIC zapewni tej parze ogromną przewagę na rynku.

Pierwszy ASIC firmy Bitmain

W listopadzie 2013 świat został przedstawiony Antminerowi S1. Firma przeżywała gwałtowny wzrost w tych pierwszych dniach. Rynek nie był zatłoczony, a jedynymi prawdziwymi konkurentami były ASICMiner i Butterfly Labs. Obie te firmy pokonały Bitmaina do uderzenia; z powodzeniem produkują chipy ASIC od 2012 roku.

Antminer S1

Antminer S1

To była epicka Mt. Gox hack, który zapoczątkował sekwencję zdarzeń, które ostatecznie doprowadziły do ​​dominacji Bitmain na rynku. Mt. Gox była największą na świecie giełdą BTC w 2014 roku. Niszczycielski hack w tym samym roku doprowadziłby do upadku tego krypto-goliata. Hack doprowadził również do krachu na rynku, w wyniku którego BTC straciło połowę swojej wartości w mniej niż 24 godziny.

Katastrofa na lata niszczyła zainteresowanie branżą wydobywczą. To również opuściło konkurencję Bitmain szukającą innych przedsięwzięć biznesowych. Pozwoliło to Bitmain zdobyć większy udział w rynku. Wydanie Antminer S5 w 2015 r. Bitmain ponownie znalazł się w centrum uwagi i z powrotem w zyskach. Wu otwarcie przyznał, że jego firma doceniła 50-procentową marżę zysku na tym produkcie. Pozwoliło to firmie Bitmain na dalszy rozwój produktów na niespotykaną dotąd skalę.

Antminer S5 stał się tak popularny, że ostatecznie dał Bitmain kontrolę ponad 70 procent całkowitej mocy sieciowej w tamtym czasie. Dziś firma nadal zachowuje duży procent rynku dzięki sukcesom ich platform wydobywczych ASIC. Oni też są właścicielami Antpool, btc.com, i ViaBTC.

Bitmain dzisiaj

Bitmain nie jest już operacją dwuosobową. Gigant kryptowalut zatrudnia obecnie ponad 600 osób. Bitmain zajmuje czteropiętrowy budynek biurowy w jednym z nowoczesnych parków w Pekinie i każdego roku sprzedaje setki tysięcy koparek ASIC. Zarządzają również niektórymi z największych operacji wydobywczych na świecie, w tym ich mega-zakładem zlokalizowanym w Mongolii Wewnętrznej.

Walka o władzę BTC

Bitmain był w centrum debaty o centralizacji, która toczy się obecnie w społeczności BTC. Krytycy górniczego giganta twierdzą, że Bitmain ma za dużo kontrola przez sieć BTC. Te skargi stały się gorączkowe w zeszłym roku, kiedy współzałożyciel firmy Wu podpisał „Umowa nowojorska.”

Umowa nowojorska to propozycja skalowania, która zwiększyłaby rozmiar bloku BTC do 2 MB po aktywacji protokołu Segregated Witness. Chociaż ten projekt nigdy się nie rozwinął, ostatecznie doprowadził do niesławnego hard forka Bitcoin Cash z 1 sierpnia 2017 r. Przeciwnicy widelca oskarżyli Wu o bycie głównym orędownikiem manewru, a wielu z nich skorzystało z mediów społecznościowych, aby uderzyć szczerego założyciela. W odpowiedzi Wu wysłał obraźliwy tweet, który od tego czasu stał się ja ja.

Dystrybucja wydobycia 2015

2015 Mining Distribution – Image via Cryptomining-blog

Bitmain posiada niesamowitą moc w sieci BTC, a dzięki temu ma możliwość zatwierdzania lub blokowania wszelkich potencjalnych aktualizacji oprogramowania do BTC. Pomogło to Bitmain zapewnić przyszłą dominację w sektorze wydobywczym. Firma chce zatrzymać wszelkie zmiany w protokole BTC, które mogłyby potencjalnie zaszkodzić wydajności ich produktu.

Bitmain patrzy w przyszłość

Bitmain chce teraz zastosować swoją technologię ASIC w innej rozwijającej się dziedzinie, sztucznej inteligencji. Układy ASIC są podstawowym elementem w tworzeniu komputerów AI. Bitmain opracowuje obecnie układ do głębokiego uczenia ASIC, który będzie zawierał najpopularniejsze algorytmy AI. Technologia będzie dostępna do użytku korporacyjnego. Google ma już w opracowaniu podobny projekt o nazwie AlphaGo.

To świat ASIC

Trudno powiedzieć, dokąd te najnowsze osiągnięcia doprowadzą zespół Bitmain. Obecnie kontrola od 30 do 51 procent całkowitej mocy obliczeniowej BTC w dowolnym momencie. Ich najnowsze zestawy są mocniejsze i wydajniejsze niż Antminer S5. Więc powinieneś spodziewać się, że trudność wydobycia będzie rosła tak długo, jak długo linia Antminer będzie dominować w sektorze wydobywczym BTC.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map