Jak Blockchain zrewolucjonizuje infrastrukturę IT?

Blockchain & Infrastruktura IT

Postępy w technologii blockchain z pewnością wywarły duży wpływ na rynek kryptowalut. Ponieważ nowe tokeny stanowią alternatywę dla starych systemów finansowych, wiele osób być może nie dostrzega potęgi technologii blockchain stojącej za samymi projektami. Przyjrzyjmy się niektórym z największych projektów blockchain dostępnych obecnie na rynku i ich potencjalnym wpływom na przyszłość infrastruktury IT.

Nośnik danych

Kiedy większość ludzi myśli o przechowywaniu plików z tradycyjnego punktu widzenia, wydaje się, że jest to system binarny. Albo masz wystarczająco dużo miejsca, albo nie. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ludzie musieli polegać na płytach CD i dyskietkach, które były wolne i dodawały bardzo mało pamięci. Oczywiście zewnętrzne dyski twarde to poprawiły. Wreszcie, obecnie istnieją rozwiązania do przechowywania w chmurze, takie jak Dropbox, OneDrive, iCloud i inne, które oferują pewien stopień poprawy. Chociaż te rozwiązania są lepsze, nadal dalekie są od optymalnych.

Projekty Blockchain, takie jak Filecoin (FIL) i Storj (STORJ), mogą być rozwiązaniami, które zmieniają przyszłość przechowywania plików. Po pierwsze, rozwiązania te są uważane za znacznie lepsze niż najpopularniejsze obecnie produkty do przechowywania w chmurze, ponieważ obiecują większą przepustowość i mniej nieoczekiwanych przestojów. Ponadto zdecentralizowane aplikacje do przechowywania plików również rozwiązują kwestię prywatności. Ponieważ tradycyjne produkty do przechowywania danych w chmurze przechowują dane w scentralizowanych bazach danych, pliki każdego użytkownika są narażone na włamanie. W rzeczywistości stało się to z Dropbox w 2012 roku kiedy zhakowano 68 milionów użytkowników. Najbardziej niepokojące jest to, że firma nie zgłosiła tego problemu aż do 2016 r. Dzięki zdecentralizowanym rozwiązaniom do przechowywania plików hacki są niezwykle trudniejsze do wykonania, a jakiekolwiek naruszenie danych nie miałoby wpływu na prawie tylu użytkowników.

Kolejnym istotnym elementem napędzającym przyjęcie zdecentralizowanego przechowywania plików jest fakt, że ceny będą znacznie niższe niż obecne rozwiązania. Dzieje się tak, ponieważ pliki będą przechowywane w sieci P2P zamiast w drogich centrach baz danych. Prawdopodobnie zostanie to zrobione przy użyciu płatności kryptowalutowych jako zachęty dla indywidualnych użytkowników do przyłączenia się do sieci.

Zapoznaj się z naszym kompletnym przewodnikiem po zdecentralizowanych rozwiązaniach do przechowywania plików.

Sieci kratowe

Sieci kratowe rozwinęła się z technologii stosowanej komercyjnie do technologii konsumenckiej w ciągu zaledwie kilku krótkich lat. Dzisiejsze produkty, takie jak Eero, Luma i Google Wi-Fi, pomagają zmniejszyć martwe punkty w bezprzewodowym połączeniu internetowym i zwiększyć poziom łączności urządzeń. Sieci kratowe działają poprzez dodawanie węzłów do sieci Wi-Fi, dzięki czemu urządzenia mają wiele możliwych punktów połączeń, a nie tylko jeden punkt połączenia oferowany przez tradycyjne routery i istniejącą infrastrukturę IT.

Projekty takie jak Althea i SmartMesh (SMT) może być stosowany do rozwiązywania problemów z łącznością internetową w miejscach wcześniej niepowiązanych, odległych, a także w miejscach o dużym natężeniu ruchu (np. stadiony sportowe i sale koncertowe). Na przykład dane z SmartMesh nie muszą przechodzić przez scentralizowane sieci i mogą zamiast tego pozostać w sieci kratowej, prędkości połączeń są szybsze, a zużycie energii elektrycznej mniejsze. Althea nie ogranicza się tylko do oferowania bezprzewodowego Internetu w kawiarniach i na lotniskach. Daje społecznościom możliwość tworzenia własnych zdecentralizowanych dostawców usług internetowych, dzięki czemu przeglądanie jest domyślnie prywatne i neutralne. Projekty zdecentralizowanych sieci kratowych nie tylko spowodują, że sam internet stanie się szybszy i szerzej dostępny, ale także zwiększą możliwości nowszych technologii, takich jak IoT i IoE.

Obliczenie

Chociaż moc obliczeniowa zwykłych komputerów rośnie z każdym rokiem, możliwości jednej maszyny wciąż nie są porównywalne z możliwościami superkomputera. Dlatego popularne stały się projekty takie jak Golem (GNT) i iExec RLC (RLC).

Umożliwienie ludziom kupowania i sprzedawania mocy obliczeniowej niezbędnej do wykonywania bardziej złożonych zadań zasadniczo pozwala każdemu stworzyć superkomputer z wykorzystaniem mocy wielu komputerów w sieci. Na razie Golem koncentruje się na jednym przypadku użycia: renderowaniu CGI. Jednak ponieważ takie projekty wciąż rozwijają swoje technologie, łatwo jest zobaczyć, jak można zastosować tę koncepcję do rozwiązania obecnych ograniczeń obliczeniowych. Na przykład modelowanie naukowe, nauka o danych, uczenie maszynowe i wiele innych potencjalnych aplikacji mogą skorzystać na zdecentralizowanych obliczeniach.

Zdecentralizowane obliczenia umożliwią firmom skalowanie infrastruktury IT, zapewniając im większą moc obliczeniową przy niższych kosztach. Zamiast kupować superkomputer który mógłby kosztować miliony, a nawet miliardy dolarów, Firmy mogłyby pewnego dnia uzyskać dostęp do podobnego poziomu mocy obliczeniowej za ułamek kosztów. Najlepszą częścią tego modelu jest elastyczność, jaką może zaoferować osobom potrzebującym dodatkowej mocy obliczeniowej. Zamiast kupować dużą ilość dedykowanego sprzętu, użytkownicy po prostu płaciliby sieci tylko wtedy, gdy wymagane są dodatkowe obliczenia.


Wniosek

Przechowywanie plików, sieci kratowe i obliczenia dostrzegą korzyści płynące z postępu w technologii blockchain. Chociaż wyżej wymienione projekty już przyniosły obiecujące rezultaty, może być jeszcze więcej projektów, które zmienią te i inne ważne sektory IT. W nadchodzących latach w przypadku infrastruktury IT prawdopodobnie zobaczymy zwiększone bezpieczeństwo i prywatność, a także spadające koszty.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map