Jak Blockchain może zmienić świat sztuki high-end

Jak Blockchain może zmienić świat sztuki high-end

W 2016 roku sprzedaż na światowym rynku sztuki oszacowano na 45 miliardów dolarów. Większość sprzedaży pochodziła ze świata sztuki wysokiej klasy, w którym dzieła sztuki można sprzedać za miliony dolarów. Przy tak wysokiej stawce sztuka z najwyższej półki ma swój udział w oszustach i złych aktorach. Fałszerstwa i podróbki nie są rzadkością, a czasami przechodzą jako prawdziwy przedmiot. Ponadto finansowanie zakupów dzieł sztuki i płacenie artystom może być nieprzejrzystym i kosztownym procesem. Rewolucja blockchain może zmienić to wszystko w świecie sztuki high-end.

Galeria Sztuki

Pochodzenie & Fałszerstwo

Jednym z głównych obszarów, w których blockchain mógłby odgrywać ważną rolę w świecie sztuki high-end, jest pochodzenie. Pochodzenie odnosi się do historii posiadania dzieła sztuki. To ścieżka własności, która prowadzi aż do artysty, który stworzył dzieło.

Obecnie proweniencję w większości zarządza się ręcznie. Właściciel jest odpowiedzialny za prowadzenie rejestru, kto był właścicielem elementu przed nim. Niektóre cenne przedmioty mają swoje pochodzenie w archiwum w dużej galerii, muzeum lub domu aukcyjnym. Nie ma jednak centralnego systemu weryfikacji i zabezpieczania pochodzenia.

Pochodzenie sztuki Blockchain może stworzyć jedno źródło prawdy dla historii dzieła sztuki. Umieszczanie rekordów w łańcuchu bloków sprawia, że ​​są one niezmienne i zdecentralizowane. Fałszer nie mógł w takim systemie tworzyć fałszywych rekordów w łańcuchu bloków.

Podobnie fałszowanie staje się trudniejsze, gdy informacje o innych dziełach malarza są swobodnie dostępne. Na przykład łańcuch bloków może zawierać informacje o właściwościach chemicznych użytej farby lub rodzaju płótna, którego użył artysta. Wykrywanie fałszerstwa staje się tym łatwiejsze, im więcej informacji musisz je porównać.

Niedobór cyfrowy & Inwestycja w wysokiej klasy sztukę

Blockchain zmienia sztukę cyfrową dzięki możliwości kontrolowania reprodukcji i wersjonowania. Dużym wyzwaniem w sztuce cyfrowej jest to, że każdy może kopiować i rozpowszechniać plik cyfrowy, gdy tylko uzyska do niego dostęp. Dzięki blockchain możesz tworzyć wersje grafiki cyfrowej, które są certyfikowane jako oryginały. Tworzy to rynek wysokiej klasy sztuki cyfrowej, na którym wcześniej nie istniał, ponieważ obecnie sztuka cyfrowa może być rzadka.

Z drugiej strony certyfikacja dzieła sztuki oznacza, że ​​własność dzieła sztuki jest podzielna. Możesz kupić dzieło sztuki z przyjacielem i każdy posiada 50% dzieła. Dotyczy to również sprzedaży udziałów w dziele sztuki. Teoretycznie moglibyście posiadać niewielki udział w Mona Lisie, gdyby muzeum w Luwrze zdecydowało się sprzedać akcje na aukcji.


Jest to nietrywialne osiągnięcie, ponieważ oznacza, że ​​muzea sztuki mogą finansować zakup nowych dzieł sztuki, sprzedając na aukcjach udziały w swoich istniejących zbiorach. Korzyści z tego podejścia są ogromne, ponieważ obecnie muzea sztuki płacą wysokie oprocentowanie za pożyczki na zakup dzieł sztuki. Jeśli blockchain pozwala na inwestycje w wysokiej klasy sztukę, może to być ogromnym dobrodziejstwem dla muzeów na całym świecie.

Przejrzyste ceny & Struktura płatności

Kolejną zaletą korzystania z technologii blockchain do zarządzania sztuką na najwyższym poziomie są inteligentne kontrakty, dzięki którym ceny i warunki są przejrzyste. Obecnie rynek sztuki wysokiej klasy jest nieprzejrzysty z powodu projektu. Jest przeznaczony dla osób z wewnątrz, a nie dla opinii publicznej. W rezultacie może być mylące, ile galeria, dom aukcyjny lub pośrednik otrzymuje prowizję od sprzedaży dzieła sztuki. Szczególnie w przypadku nowej sztuki artysta może nie otrzymywać godziwej części dochodów.

Kupowanie dzieł sztuki za pomocą inteligentnych kontraktów może rozwiązać te problemy z przejrzystością i pomóc artystom uzyskać wynagrodzenie. Może to również oznaczać, że społeczność miłośników sztuki mogłaby połączyć swoje zasoby, aby kupić dzieło sztuki poprzez inteligentny kontrakt, demokratyzując dostęp do rynku sztuki.

Czy galerie będą używać Blockchain?

To jest wielkie pytanie. Platformy sprzedaży dzieł sztuki online wskazały, że są zainteresowane blockchainem. Dział sprzedaży dzieł sztuki online w Christie’s i Sotheby ma na celu oferowanie rozwiązań opartych na technologii blockchain w ciągu najbliższych pięciu lat. Jednak większość fizycznych galerii i wystawców twierdzi, że nie ma zamiaru używać blockchain.

To może brzmieć przygnębiająco, ale weź pod uwagę, że rynek sztuki blockchain znacznie zmniejszyłby zyski, które galerie i wystawcy mogliby osiągnąć, ponieważ dzieła sztuki są teraz dostępne na zdecentralizowanej platformie. To ma sens, gdyby galerie były zainteresowane utrzymaniem status quo. To powiedziawszy, rynek sztuki blockchain jest nadal w większości ograniczony do sztuki cyfrowej i jeszcze nie dotarł do świata sztuki wysokiej klasy. Ten świat może być tak odizolowany, że nigdy nie będzie.

Największą nadzieją na blockchain na rynku sztuki high-end jest to, że muzea zaczną go używać do weryfikowania, a nawet sprzedawania udziałów w swoich wysokiej klasy dziełach. Z biegiem czasu, jeśli wystarczająca liczba muzeów przyjmie platformę zarządzania sztuką typu blockchain, możemy zobaczyć, jak blockchain stopniowo stanie się standardem w świecie sztuki high-end.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map