Jak Blockchain może pomóc bezdomnym

Blockchain już ustalił swoje przypadki użycia w wielu ważnych celach. Pomaganie uchodźcom i zmniejszanie ubóstwa w krajach rozwijających się, żeby wymienić tylko kilka. Teraz blockchain udowadnia swoją wartość również dla osób znajdujących się bliżej domu. Kilka miast prowadzi obecnie inicjatywy oparte na blockchain, aby pomóc bezdomnym uzyskać szybszy i łatwiejszy dostęp do potrzebnych im usług.

Skala bezdomności

Tak wiele jak 3,5 mln Amerykanów doświadczają bezdomności każdego roku, z ponad 550 000 spania na surowo w każdą noc. Ponad połowa osób doświadczających bezdomności to rodziny z dziećmi. Wiele z nich znajduje się w większych miastach, a 1 na 5 bezdomnych mieszka w Nowym Jorku lub Los Angeles. Sytuacja w Wielkiej Brytanii jest jeszcze bardziej ponura, z ponad 300 000 bezdomnych, ale dla znacznie mniejszej populacji niż USA.

Ludzie stają się bezdomni z różnych powodów, w tym z tragicznych zmian okoliczności życiowych, takich jak utrata członka rodziny lub praca. Często odpowiedzialne są również choroby psychiczne i uzależnienia. Wśród młodszych osób często zdarzają się spory rodzinne, które zmuszają ich do opuszczenia domu bez dokąd się udać. Chociaż niektórzy kończą na ulicy, inni mogą spać w samochodach lub przenosić się z miejsca na miejsce, śpiąc z przyjaciółmi.

Konieczność identyfikacji

Praktycznie bez środków ochrony osobistej bezdomni mogą mieć trudności z zabezpieczeniem swojego mienia. Dokumenty potwierdzające ich tożsamość i status ubezpieczenia społecznego mogą szybko ulec zniszczeniu, zgubieniu lub kradzieży. Bez ważnego dokumentu tożsamości osoby bezdomne nie mają dostępu do codziennych usług, które zwykle przyjmujemy za pewnik.

Jedno badanie w USA wykazało, że wśród bezdomnych bez legitymacji ponad 53 proc. odmówiono dostępu do bonów żywnościowych, a ponad 51 proc. do świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Dodatkowo, nawet jeśli osoba bezdomna, która zgubiła dowód tożsamości, idzie po nową, okropną ironią jest to, że zwykle musi przedstawić jakąś formę dowodu tożsamości, aby otrzymać zastępczy identyfikator. Więc utknęli w biurokratycznym paragrafie 22. Usługi, które mogą im pomóc zejść z ulicy, są dla nich niedostępne.

Jak Blockchain może pomóc bezdomnym

Projekt MyPass w Austin w Teksasie

Blockchain ujawnia swój potencjał w obszarze niezależnej tożsamości. Dokumenty tożsamości można weryfikować i przechowywać cyfrowo w łańcuchu bloków, co eliminuje potrzebę posiadania przez osoby fizyczne dokumentów tożsamości. Nowy projekt w Austin w Teksasie teraz to stawia Przypadek użycia blockchain do pracy w służbie bezdomnej ludności miasta.

MyPass przechowuje zdigitalizowane dokumenty dla bezdomnych. System przechowuje dokumenty tożsamości, ale może również przechowywać dokumentację medyczną, co oznacza, że ​​ktoś może otrzymać leczenie z różnych klinik. Osoba ma bezpieczny login, dzięki czemu może uzyskać dostęp do swojego magazynu dokumentów z dowolnego komputera, smartfona lub za pośrednictwem wiadomości SMS. Więc jeśli korzystają z kliniki, mogą użyć komputera w przychodni, aby wprowadzić swoje dane. Następnie mogą dostarczyć wszelką dokumentację potrzebną do leczenia lub udokumentować historię choroby.

Miasto Austin w Teksasie

Austin w Teksasie jest jednym z pierwszych miast, które wykorzystują blockchain do pomocy bezdomnym


Chociaż jest to nadal na etapie pilotażowym, istnieją duże nadzieje, że będzie można go powielić na większą skalę. Projekt otrzymał dofinansowanie z konkursu Bloomberg Philanthropies Mayors Challenge. Obecnie wiele organizacji charytatywnych i innych organizacji w Austin próbuje rozwiązać kilka początkowych problemów, takich jak sposób postępowania z utraconymi danymi logowania. Biorąc jednak pod uwagę potencjał projektu pomocy bezdomnym w Austin, nie są to istotne przeszkody do pokonania.

Projekt Fummi w Nowym Jorku

Miasto Nowy Jork również testuje podobny projekt we współpracy z organizacją Blockchain for Change. W 2017 roku organizacja rozdał smartfony do trzech tysięcy bezdomnych w Nowym Jorku. Telefony były już załadowane aplikacją o nazwie Fummi.

We współpracy z innymi usługodawcami grupa stworzyła tożsamości cyfrowe dla odbiorców telefonów. Dzięki rekordowi cyfrowemu osoby fizyczne miały również dostęp do konta, aby otrzymywać cyfrowe Monety Zmian. Telefony zawierały wstępnie załadowane saldo monet. Odbiorcy mogliby zarobić więcej monet poprzez takie działania, jak polecanie nowych użytkowników i kupowanie usług za pośrednictwem platformy.

Smartfon

Smartfony i blockchain mogą być potężnym źródłem pomocy dla bezdomnych

Idąc dalej

Te dwa projekty są obecnie jedynymi udokumentowanymi przykładami wykorzystania technologii blockchain do pomocy bezdomnym. Niemniej jednak członkowie społeczności blockchain spekulują na temat kolejnych kroków. Tożsamość cyfrowa wydaje się naturalnym postępem, głównie dlatego, że została już z powodzeniem wdrożona przez Światowy Program Żywnościowy w żywieniu uchodźców.

Rejestracja tożsamości osób bezdomnych na blockchainie ma inne zalety dla usługodawców, którzy im pomagają. Stały wspólny rejestr zapewnia korzyści dostawcom, takim jak schroniska. Dzięki dostępnemu do udostępnienia rekordowi cyfrowemu nie muszą już tracić czasu i zasobów na wprowadzanie kogoś na pokład za każdym razem, gdy się przeprowadzają.

W szczególności używanie bezpiecznych portfeli cyfrowych do dystrybucji funduszy wśród bezdomnych stwarza bezpieczniejszą alternatywę niż rzeczywista gotówka. Noszenie gotówki sprawia, że ​​bezdomni są łatwym łupem. Wydatki w walucie cyfrowej można również prześledzić, dzięki czemu bezdomne organizacje charytatywne mogą wykazać, na co wydawane są fundusze.

Osoby bezdomne należą do najbardziej narażonych w społeczeństwie. Jeśli blockchain może pomóc bezdomnym uzyskać lepszy i szybszy dostęp do schroniska, usług medycznych i finansowych, których tak bardzo potrzebują, to tym lepiej dla świata.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map