Jak Blockchain i prawo mogą ze sobą współpracować

Jedną z podstawowych funkcji blockchain jest wyeliminowanie pośredników. To, wraz z ewolucją inteligentnych kontraktów, doprowadziło do spekulacji, że nie będzie potrzeby zatrudniania prawników w transakcjach peer-to-peer. Jest prawie nieuniknione, że konwergencja technologii blockchain i prawa w niektórych przypadkach będzie oznaczać zmniejszenie roli prawników jako pośredników. Istnieje jednak wiele przykładów, w których sami prawnicy mogą skorzystać z blockchain. Tutaj przyjrzymy się różnym przykładom tego, jak blockchain może znaleźć zastosowanie w zawodach prawniczych.

Użyj przypadków dla Blockchain i prawa

Dowód usługi

Blockchain umożliwia nam umieszczanie cyfrowego tagu na obiektach i dokumentach. Za pomocą tego cyfrowego tagu możemy śledzić ruchy fizycznie lub online. Ten atrybut oferuje ogromny potencjał w obszarze blockchain i prawa.

Jeden przypadek użycia jest w dowodzie usługi. Kiedy strona pozwu jest wezwana do stawienia się w sądzie, otrzymuje pisemne instrukcje od sądu, aby stawić się w sądzie. Dowód doręczenia to oświadczenie, które udowadnia sądom, że dana osoba została wezwana. Firmy zajmujące się obsługą dokumentów są znane jako serwery procesowe.

Ostatnio ServeManager, firma zajmująca się serwerami procesowymi, nawiązała współpracę z firmą blockchain o nazwie IntegraLedger. Przetestowali dowód słuszności koncepcji przy użyciu łańcucha bloków IntegraLedger do rejestrowania prób dostarczenia dokumentów serwisowych i ostatecznie działają jako weryfikowalny dowód, że dokumenty serwisowe zostały dostarczone.

Dokumenty inteligentne

IntegraLedger ma również funkcjonalność inteligentnych dokumentów. W przypadku dokumentu umowy ten inteligentny dokument umożliwia stronom umowy osadzenie transakcji związanych z umową w samym dokumencie. Następnie blockchain bezpiecznie przechowuje wszystkie te transakcje.

Na przykład umowa najmu może mieć każdą płatność za wynajem cyfrowo powiązaną z samą umową. Dokument współdziała z różnymi programami korporacyjnymi. Jeśli więc nowa firma przejmuje leasing, może przesłać inteligentny dokument do swojego systemu, a wraz z nim cała historia transakcji.

Poniższy film przedstawia bardziej szczegółowo, jak to działa.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=3RYU3ZQY3ys]

Łańcuch dostaw

Zapamietaj to epicka scena w Breaking Bad gdzie Walter i Jesse używają gigantycznego elektromagnesu spoza policyjnego skarbca, aby wyczyścić laptop Gusa z materiału wideo, który mógłby ich wplątać w konfigurację fabryki mety? To jest rodzaj zabezpieczenia, które chroni dowody prawne przed fałszowaniem.

Magnesy Blockchain i Law

To naprawdę był genialny pomysł…

Ok, blockchain może nie być w stanie ochronić się przed takim poziomem kreatywności. Ale tutaj są rzeczywiste sprawy sądowe które zostały wyrzucone z powodu fałszowania dowodów. Blockchain może śledzić cyfrowe ruchy dokumentów i przechowywać je na stałe, zapobiegając ich usuwaniu i zapewniając wiarygodny ślad wszelkiego rodzaju manipulacji. Znaczniki cyfrowe na zasobach fizycznych mogą również umożliwiać śledzenie GPS, jeśli ktoś się poruszy lub ukradnie dowody. Takie ruchy przechowywane w łańcuchu bloków zapewniają niepodważalne dowody w sądzie.

Własność intelektualna

Prawo własności intelektualnej (IP) obejmuje takie obszary, jak patenty, znaki towarowe i prawa autorskie. Rejestracja praw własności intelektualnej tworzy niezmienny i trwały zapis własności i atrybutów, które mogą rozwiązać każdy spór.

Różne projekty już wykorzystują blockchain do ochrony praw autorskich, w tym KodakOne obejmujące prace fotograficzne oraz a Współpraca Microsoft / EY obejmujące gry. Jednak konwergencja blockchain i prawa w świecie korporacyjnej własności intelektualnej przynosi ogromne korzyści w zakresie wydajności, wykraczające poza zwykłe udowodnienie własności. W przypadku przejęć korporacyjnych istnieją długotrwałe wymogi dotyczące należytej staranności dotyczące własności IP. Dzięki rekordowi opartemu na łańcuchu blokowym, który pokazuje rejestrację i licencjonowanie wszystkich praw własności intelektualnej, ćwiczenia należytej staranności stają się płynniejsze i znacznie szybsze niż obecnie.

Blockchain i piractwo prawne

Piractwo praw autorskich może stać się przeszłością. Ale nie piraci. Albo Lego.

Blockchain może również pomóc w zarządzaniu prawami licencyjnymi. Strona, która chce nabyć prawa licencyjne do własności intelektualnej, może je nabyć za pomocą tokenów cyfrowych, pozostawiając niezmienny zapis transakcji, który pomoże rozwiązać wszelkie późniejsze spory.

Notarialność

Notariusz jest oficjalną rolą rządu i jak dotąd żaden rząd nie zgodził się zaakceptować blockchaina jako zamiennika. Jednak w zasadzie blockchain mógłby pełnić taką samą rolę jak notariusz. Dane biometryczne zapewniłyby solidniejsze uwierzytelnianie obecności niż użycie samego klucza prywatnego, ponieważ klucze prywatne mogą zostać skradzione. BlockNotary i Stampd to dwa przykłady projektów wykorzystujących blockchain do uwierzytelniania i monitorowania transakcji i danych.

Inteligentne kontrakty

Inteligentne kontrakty są często podstawą dyskusji wokół blockchain i prawa. Inteligentne kontrakty same w sobie nie mogą obecnie z różnych powodów zastąpić standardowej umowy. Co najważniejsze, smart kontrakt to zawarcie umowy, a nie sama umowa. Z tego powodu, nawet jeśli inteligentna umowa realizuje uzgodnione warunki, sama umowa nadal wymaga zaangażowania prawnika. Kontrakty ricardiańskie mogą wypełnić część tej luki, ale jesteśmy daleko od wyeliminowania prawników z procesu zawierania umów.

Nowe dziedziny prawa

Ustawodawstwo dotyczące korzystania z kryptowalut i ICO dało początek zupełnie nowej dziedzinie prawa. Szybki wzrost popularności Bitcoin i ogólnie kryptowalut przyciągnął zainteresowanie rządów i organów regulacyjnych. Teraz rozpoczynają wytyczne dotyczące wydania, aw niektórych przypadkach przepisy. Biorąc pod uwagę, że jest to niezbadane terytorium, prawnicy odgrywają kluczową rolę w poruszaniu się po nowych przepisach, szczególnie w przypadku ICO.

Wniosek

Połączenie blockchain i prawa daje wiele ekscytujących możliwości. Tutaj zbadaliśmy tylko niektóre z nich. Zawód prawnika, choć notorycznie stateczny i powolny do zmian, wie, co nadchodzi. Niektórzy członkowie już są formowanie się w konsorcja, co pomoże nadążyć za zmianami. Chociaż jest mało prawdopodobne, aby blockchain zastąpił prawników, technologia niewątpliwie będzie miała wpływ. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych sektorów, zawód prawnika powinien być gotowy, kiedy to nastąpi.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map