Iran bliski przesunięcia Riala na walutę cyfrową z powodu sankcji

Iran ma zamiar uruchomić swoją cyfrową walutę Rial, która jest opracowywana przez Informatics Services Corporation. Według dyrektora generalnego agencji, Seyyeda Abotaleba Najafiego, moneta będzie wspierać irański dekret.

W obecnym stanie rzeczy kraj Azji Zachodniej został zablokowany w systemie monetarnym Towarzystwa Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT) i obecnie ściga się, aby znaleźć rozwiązanie problemów z łącznością w globalnej sieci finansowej. Jest to następstwem lawiny sankcji nałożonych przez rząd Stanów Zjednoczonych na jego instytucje finansowe i sieci handlowe.

Obecnie przyjęcie kryptowalut wydaje się być realnym sposobem na obejście nałożonych sankcji. Ostatnia runda sankcji została uchwalona 5 listopada za pośrednictwem Urzędu Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA (OFAC) i objęła ponad 700 obywateli Iranu, firmy, samoloty i statki.

Sankcje są związane z krajową działalnością jądrową i wiele z nich zostało wcześniej nakreślonych w ramach wspólnego kompleksowego planu działania (JCPOA). Plan miał zmusić kraj do rezygnacji z programów jądrowych i balistycznych oraz utrudnić reżimowi finansowanie działań zaradczych.

Według wydane oświadczenie Sekretarza Skarbu Stevena Mnuchina, maksymalna presja będzie wywierana, aby uniemożliwić irańskiemu reżimowi przesunięcie rezerw walutowych na niedostępne zagraniczne rynki inwestycyjne.

Rozwój krajowej waluty cyfrowej

Mówi się, że Iran przyspiesza uruchomienie swojej krajowej kryptowaluty, wspieranej przez swoją krajową walutę, Rial. Według Ibeny, jako lokalne źródło wiadomości, cyfrowa moneta jest opracowywana przez Informatics Services Corporation na zlecenie banku centralnego kraju. Waluta cyfrowa będzie najwyraźniej dystrybuowana przez bank centralny w ramach relacji jeden do jednego.

System jest podobno w fazie pilotażowej i trwają testy mające na celu ocenę jego zdolności do łączenia banków i detalicznych instytucji finansowych. Według dyrektora generalnego Informatics Services Corporation, Seyyeda Abotaleba Najafiego, cyfrowe monety będą bezpośrednio wspierać walutę fiducjarną kraju. Płynność będzie ograniczona przez blokowanie każdej jednostki cyfrowej po otrzymaniu jej odpowiednika fiducjarnego, tym samym tworząc jej mniej.

Podkreślił również, że krajowy system bankowy nadal wymaga gruntownej przebudowy i nie może ułatwić płynnej adaptacji platformy cyfrowej w jej obecnym stanie.

Wenezuela’s National Crypto Case

Wenezuela ma jedną z najbardziej niespokojnych gospodarek na świecie, podobnie jak Iran; stanęła w obliczu fali sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone. Polityka izolacjonistyczna ma na celu osłabienie rządu prezydenta Nicolása Maduro, który został oskarżony o szerzenie korupcji i represji. Podobnie jak Iran, Wenezuela ma również znaczne rezerwy ropy, co czyni ją wyjątkowym studium przypadku wykorzystania kryptowalut w celu obejścia sankcji.

Jak dotąd, jego krajowa kryptowaluta nazwana Petro okazała się klapą. Początkowo reklamowany jako kamień węgielny skomplikowanego planu naprawy inflacji, mającego na celu wyciągnięcie kraju z otchłani ubóstwa, efekty nie są jeszcze odczuwalne. Według Dochodzenie Reutera, niewielu zwykłych obywateli w kraju twierdzi, że natknęło się na cyfrową walutę Petro.

Przez cztery miesiące zespół badawczy bezskutecznie szukał śladów cyfrowej waluty. Wyniki wskazywały, że nie było sklepów ani platform wymiany kryptowalut, które handlowałyby cyfrową walutą Petro.

Urzędnicy rządowi również przedstawili sprzeczne informacje o stanie monety. Niektórzy podkreślają jego rosnące zastosowanie, powołując się na transakcje warte miliardy dolarów, obejmujące głównie import i eksport. Jednak według Hugbela Roa, ministra, który był zaangażowany w projekt, platforma jest nadal w fazie rozwoju, więc moneta nigdy tak naprawdę nie była używana.

Agencja, która została wyznaczona do nadzorowania projektu – The Superintendence of Crypto Assets jest podobno tajemnicą, a jej istnienie mitem. Ta sytuacja podkreśla trudności związane z uruchomieniem krajowej kryptowaluty, która zastępuje fiat. Istnieje prawdopodobieństwo, że Iran może z powodzeniem uruchomić swoją kryptowalutę, ale uczynienie go sukcesem, o czym świadczy próba Wenezueli, będzie zadaniem herkulesowym.

Źródło zdjęcia: AP / Ebrahim Noroozi

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map