Internet rzeczy (IoT) i Blockchain – jakie są możliwości?

Istnieje wiele spekulacji dotyczących Internetu rzeczy (IoT) i technologii blockchain. Czy to mecz w niebie? Czy wzmacniają się nawzajem – czy te technologie ścierają się? Czy powinny zajmować oddzielne światy, które się nie pokrywają? A czym właściwie jest Internet rzeczy?

Kiedy dinozaury wędrowały po Ziemi

Podczas rewolucji komputerów osobistych w latach 80. firmy technologiczne dążyły do ​​zbudowania świata, w którym na każdym biurku znajdował się komputer osobisty. Całkiem bezpiecznie można powiedzieć, że misja została wykonana.

komputer

Pierwsze komputery, które trafiły na nasze komputery stacjonarne

Internet stworzył świat, w którym każdy mógł połączyć się online. A potem telefony komórkowe łączyły wszystkich ze wszystkimi, bez względu na to, gdzie w danym momencie się znajdowali. W końcu zaczęło robić się interesująco z komputerem wewnątrz każdej maszyny.

Internet rzeczy znaczy dokładnie to, co mówi zdanie. Każda rzecz – urządzenie, urządzenie, narzędzie, pojazd, maszyna, cokolwiek – zawiera komputer, a ten komputer łączy się z siecią w celu przesyłania i odbierania informacji.

Przykład Internetu rzeczy

Weź przykład swojego domowego samochodu. Twój samochód oblicza, zbiera dane, przechowuje dane, analizuje te dane, przesyła dane, odbiera dane, podejmuje decyzje i przekazuje komunikaty.

Te obliczenia służą tobie, klientowi. Otrzymujesz GPS, który pomaga w podejmowaniu decyzji dotyczących podróży, a rozrywka jest przesyłana strumieniowo, aby podróż była wygodniejsza.

Informacje o warunkach drogowych pomagają podejmować optymalne decyzje dotyczące tras, a system przekazuje informacje diagnostyczne o tym, czy Twój pojazd ma problem, który musisz rozwiązać.

Firma samochodowa również odnosi wiele korzyści. Gromadząc dane ze wszystkich pojazdów klientów, firma dowiaduje się, czy określony problem wynika z ogólnej klasy produktu. Firma identyfikuje źródło problemu i reaguje, aby zapewnić Tobie i innym klientom produkty i usługi najwyższej jakości.

A co z Blockchain?

Od razu widzimy pewne fundamentalne niezgodności między IoT a blockchainem. Blockchain powstał jako zdecentralizowana technologia, a uczestnicy prowadzą transakcje biznesowe bez konieczności wzajemnego zaufania.

Technologia Internetu rzeczy zbliża się do centralizacji. Korzystając z powyższego przykładu samochodu, pojazd komunikuje się z producentem tego samochodu. Samochód nie komunikuje się ze zdecentralizowaną siecią węzłów, które ludzie decydują się uruchamiać we własnych systemach.

pełne węzły bitcoin

Na pierwszy rzut oka zdecentralizowany charakter łańcucha bloków wydaje się nie do pogodzenia z technologią IoT.

Producent posiada wiedzę fachową na temat tego pojazdu, a zdecentralizowany konsensus nie rozwiązuje zasadniczych problemów serwisowych. Jak by to działało? Węzeł A mówi „nie ma problemu” płomieniom wydobywającym się z maski pojazdu podczas jazdy autostradą. Węzeł B głosuje za stwierdzeniem, że jest to sytuacja awaryjna, i ostatecznie Węzeł C wstrzymuje się, ponieważ jest offline i zaktualizuje swój łańcuch po dodaniu bloku.

Wyobraź sobie, jakie możliwości daje zabawa ze światłami IoT opartymi na blockchain.

skalowanie

Blockchain wymaga czasu, aby dojść do konsensusu, a ta powolność określa aktualny stan technologii blockchain. Następnie technologia blockchain przechodzi obecnie poważne badania nad tym, jak ją skalować, aby szybciej obsługiwać większą liczbę transakcji.

Jednak podobnie jak w przypadku skomputeryzowanego samochodu klienci wymagają terminowej obsługi. Sieć Bitcoin potrzebuje dziesięciu minut, aby osiągnąć konsensus, a niektóre problemy z pojazdami wymagają natychmiastowej uwagi.

Względy bezpieczeństwa

Blockchain wymusza bezpieczeństwo poprzez asymetryczną kryptografię. Użytkownik utrzymuje klucz prywatny, który tworzy cyfrowe podpisy potwierdzające własność zasobów w łańcuchu bloków, a jeśli ktokolwiek poza tobą uzyskuje dostęp do twojego klucza prywatnego, praktycznie jest właścicielem twojej własności.

Alternatywnie, w scenariuszu z Internetem rzeczy, skomputeryzowany pojazd, lodówka, budzik lub dane skomputeryzowane urządzenie samodzielnie prowadzi działalność. Żaden człowiek nie ingeruje w interakcję między urządzeniem a siecią.

Czy Twoje urządzenia uzyskują dostęp do kluczy prywatnych i przechowują je w swoich wewnętrznych chipach? Czy każde urządzenie IoT, z którego korzystasz, przechowuje Twoje klucze prywatne? Gdy hakerzy włamują się do Twoich urządzeń IoT (co jest niezwykle łatwe), są również właścicielami Twoich kluczy prywatnych.

Parafrazując Danny’ego DeVito z The Jewel of the Nile: „Żaden chip nie jest dziś bezpieczny!”

Możliwości i nadzieja

Istnieją pewne scenariusze, w których blockchain przynosi korzyści IoT. Ponieważ poszczególne narody nie służą swoim obywatelom w najlepszy możliwy sposób, bezgraniczny charakter łańcucha bloków zyskuje na atrakcyjności. Podobnie, gdy ludzie stają się przeszkodami w wydajności, zmniejszenie interakcji międzyludzkich zyskuje na atrakcyjności.

Stąd coraz większe zainteresowanie zjawiskiem IoT samochodów autonomicznych.

Dokąd jedziesz Ameryko w swoim błyszczącym samochodzie w nocy?

Wyobraź sobie ten przypadek użycia. Niezamieszkane i pozbawione kierowcy auto odbiera przesyłkę do dostawy od robota i po odebraniu zdaje sobie sprawę, że musi zatankować. Wyszukuje najbliższą stację paliw, a robot tankuje pojazd. Pojazd płaci za transakcję tokenami kryptowaluty. Samochód kończy podróż i pozostawia paczkę w punkcie odbioru.

auto bez kierowcy

Samochody bez kierowcy to tylko jeden z przykładów harmonijnego działania blockchain i IoT.

Nigdzie na linii nie wymagano interakcji międzyludzkiej.

Blockchain doskonale sprawdza się w przetwarzaniu transakcji między stronami, które muszą sobie ufać, a maszyny z natury nie mają poczucia zaufania. Wydanie i odebranie pakietu wymaga autoryzacji, a zakup paliwa definiuje najbardziej podstawowy przypadek użycia kryptowaluty.

Potrzeba ludzi wynika tylko z potrzeby zaprojektowania i utrzymania systemu.

Inne możliwości: Skierowany graf acykliczny (DAG)

Poza łańcuchem bloków jako strukturą danych, struktura ukierunkowanego grafu acyklicznego (DAG) sugeruje możliwości. Warto zauważyć, że sieć IOTA Tangle jest zbudowana jako DAG.

W dziedzinie matematyki dyskretnej wykres definiuje zbiór obiektów zwanych węzłami (zwanymi również wierzchołkami lub punktami), a węzły są powiązane przez krawędzie (znane również jako łuki lub linie).

Na wykresie skierowanym krawędzie pokazują kierunek, co oznacza, że ​​krawędź biegnąca od węzła X do węzła Y różni się od krawędzi biegnącej od węzła Y do węzła X. Acykliczny charakter DAG oznacza, że ​​przechodzenie przez wykres jest niekołowe – o podążając za krawędziami od węzła do węzła, nigdy nie odwiedzasz dwukrotnie tego samego węzła.

Struktura DAG wydaje się w naturalny sposób odpowiadać wyzwaniom IoT z jego rozległą siecią transakcji maszyna-maszyna; i teoretycznie DAG przezwycięża nieefektywność konsensusu, wolne stawki transakcji i oligarchię górników.

Niestety, bez niezmiennej prawdy o blockchain zbudowanej na bezfunkcyjnych transakcjach konsensusu, DAG może nie oferować niczego wartościowego poza interesującą alternatywną topologią sieci.

W jaki sposób DAG chroniłby bezpieczeństwo transakcji i zapobiegał przejęciu tej transakcji? A bez niezmienności łańcucha bloków, jak przeprowadzić audyt DAG i ufać mu jako niezmiennemu zapisowi prawdy?

Końcowe myśli

Mniej więcej w tym samym czasie na scenie pojawiły się technologie IoT i blockchain. Pojawili się razem, ale czy zbiegną się razem? Obie technologie wciąż ewoluują, a badania i rozwój trwają w obu dziedzinach, ale okaże się, czy blockchain znajdzie produktywne miejsce w świecie IoT.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map