Grupy pomp i zrzutów | Poruszanie się po wodach kryptograficznych

Grupy pomp i zrzutów stanowią coraz większy problem na arenie blockchain. Niedawny nauka przeprowadzone przez naukowców z The Social Science Research Network (SSRN) zidentyfikowało około 4818 programów pomp i zrzutów kryptowalut w okresie sześciu miesięcy od połowy stycznia do początku lipca 2018 r. Współpraca obejmowała badania z uniwersytetów w USA, Meksyku i tak daleko jako Izrael.

Naukowcy wykorzystali kompleksowy proces zbierania danych, który skupiał się wyłącznie na Telegramie i Discordzie. Oszuści używają tych dwóch popularnych komunikatorów społecznościowych, aby regularnie przyciągać tysiące niczego niepodejrzewających inwestorów. W dalszej części artykułu wykazano, że mało znane monety o niskiej kapitalizacji osiągały średni zysk w wysokości 23 proc przez Discord. Porównaj to z marnym 3,5 proc przy użyciu jednej z 75 najlepszych monet.

Co to jest pompa i zrzuty i jak działają?

Pompy i zrzuty nie są typowe dla kryptowalut. Zwykle pojawiają się na każdym rynku, który zaczyna przyciągać duże ilości kapitału. Zyskali trakcję na pierwszych rynkach akcji z początku XVII wieku, a nawet można je znaleźć w akcje groszowe obecnych głównych rynków akcji.

Pump and dumps są inicjowane przez silnych marketerów, którzy promują lub pompa konkretne monety / akcje / aktywa w nadziei na wygenerowanie szumu i tymczasowy wzrost ceny. Rozgłos jest kluczowym składnikiem zachęcania kupujących do wskoczenia na pokład lub zaryzykowania #FOMO. Jest to o wiele łatwiejsze do zrobienia dzisiaj, biorąc pod uwagę rozwój platform mediów społecznościowych i względną anonimowość, jaką one zapewniają.

W większości przypadków ci marketerzy kupują monetę przed jej promocją, aby zapewnić sobie dobrą cenę. Pompowanie i zrzuty działają szczególnie dobrze w przypadku monet o niskiej kapitalizacji, ponieważ znacznie łatwiej jest podbić cenę. Wypłaty są również wyraźnie lepsze. Kiedy już przyciągną wystarczającą liczbę inwestorów (frajerów) do grupy, czas rozpocząć operację „przesuńmy cenę!”

Nocna piosenkarka akcji sprzedających akcje na ulicach podczas South Sea Bubble.

„Night Singer of Shares” sprzedający akcje na ulicach podczas bańki na Morzu Południowym. Amsterdam 1720.

Założyciele informują, że nadszedł czas, aby zacząć kupować, a połączona presja zakupowa szybko podnosi ceny. W tym momencie insidery już zaczynają pozbywać się swoich monet bez informowania użytkowników o tak zwanej grupie insider lub VIP. Wiele z tych grup ma nawet czelność pobierać dodatkową opłatę za dostęp, dalej promując ideę wyłączności.

Aby kontynuować zdobywanie poparcia dla oszustwa, często wyciekają informacje do innych kanałów mediów społecznościowych w nadziei, że więcej frajerów wskoczy na pokład. Gdy cena znacznie się zmieniła, inicjują wysypisko, sprzedając wszystkie swoje monety i zdobywając zdrowy zysk.

Jak zachować bezpieczeństwo

Unikaj monet o niskiej płynności

Niektórzy inwestorzy opowiadają się za kupnem i sprzedażą monet o niskiej kapitalizacji. Przy ogromnych wzrostach cen może to być w rzeczywistości opłacalna strategia – jeśli wiesz, co robisz. Doświadczeni traderzy powiedzą Ci jednak, że w praktyce o wiele łatwiej jest dostać się do aktywów o niskim wolumenie niż się wydostać. Jeśli zdecydujesz się spekulować na monetach o niskiej kapitalizacji, rozpoznaj wysokie ryzyko i nie stawiaj na farmę. Jak mówią:

„Jeśli brzmi to zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, to prawdopodobnie tak jest!”

Ogólną zasadą jest unikanie monet o dziennym wolumenie poniżej 100 000 USD. Pasek jest dość niski w kryptowalutach, a liczba ta może być nawet zbyt agresywna. Jak zawsze, nie stanowi to porady inwestycyjnej, więc zrób własne badanie. Bitcoin może być nudny w porównaniu z innymi monetami, ale jest powód, dla którego po dziesięciu latach nadal stoi. Możesz znaleźć przykłady niskich limitów w naszym narzędziu do śledzenia cen kryptowalut:

Monety o niskim dziennym wolumenie.

Monety o niskim dziennym wolumenie

Trzymaj się z dala od grup pomp i zrzutów

Może to brzmieć jak oczywista rada, ale inwestorzy nadal są oszukiwani przez programy o wysokim zysku, takie jak Bitconnect. Obecnie wiele osób próbuje sprzedawać grupy pomp i zrzucić online. Jest to dość opłacalne przedsięwzięcie dla oszustów. Jak wspomniano w badaniach, Telegram i Discord są nadal popularnymi miejscami spotkań tych grup, więc zachowaj czujność, jeśli jesteś zwykłym użytkownikiem. Nawet YouTube ma kilku wątpliwych wpływowych osób, które próbują promować te kanały.

Teraz możesz ulec pokusie, aby samemu jeździć na pompie i zrzucać pociąg. Przechytrzenie kolejnego gościa lub osoby wtajemniczonej to ryzykowna sprawa. Poważnie, nie rób tego. Wiele grup samo w sobie jest piramidami. Liderzy grup bardzo uprzejmie podają czas wejścia i wyjścia, ale nie ma wiarygodnego sposobu, aby dowiedzieć się, kiedy faktycznie wchodzą i wychodzą. Możesz mieć szczęście, aby wyjść z zyskiem, ale czy naprawdę warto spróbować?

Końcowe przemyślenia

Grupy pomp i zrzutów są oczywiście problemem, który należy rozwiązać. Inwestorzy wymagają wyższego poziomu bezpieczeństwa, jeśli chcą wejść na dłuższą metę. Dzieje się tak głównie dlatego, że kryptowaluty nie są regulowane, chociaż podejmowane są kroki w celu rozwiązania tego problemu. To powiedziawszy, podczas gdy wiele monet spadnie do zera, podstawy Bitcoin i innych projektów kryptowalut pozostają solidne. Crypto jako całość nigdzie się nie wybiera.

Wiele mediów głównego nurtu koncentruje się na korupcji na rynkach kryptowalut. To dogodnie pomija fakt, że w rządach, korporacjach i bankach centralnych, na których opiera się nasz obecny system finansowy, doszło już do powszechnej korupcji. Jak elokwentnie ujął to adwokat Bitcoin Andreas Antonopolous, jedynym sposobem, w jaki niektórzy z nas będą się uczyć, jest dać się oszukać, a następnie uczyć się na własnych błędach.

To nie jest argument za grupami pomp i zrzutów. Wręcz przeciwnie, samokształcenie jest najlepszym narzędziem podczas żeglowania po tych ryzykownych wodach. Upewnij się, że nie trzymasz torby, a może bardziej odpowiednio: upewnij się, że nie używasz torby jako łodzi ratunkowej.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map