Ethereum Classic vs Ethereum (ETC vs ETH)

Szybkie spojrzenie na dowolny cennik kryptowalut pokazuje dwa różne typy Ethereum, z których jeden jest Ethereum (ETH) i druga istota Ethereum Classic (ETC).

Dwie kryptowaluty nie tylko mają tę samą nazwę, ale także mają ciekawą historię, która jest jednym z najważniejszych wydarzeń w całej historii kryptowalut. Bitwa między Ethereum i Ethereum Classic to walka etyki i ideologii.

Zanim istniały dwa różne Ethereum, był tylko jeden Ethereum. Od tego czasu nieznany haker lub hakerzy ukradli 50 milionów dolarów, co zaowocowało powstaniem dwóch odrębnych obozów ludzi w świecie kryptowalut..

Oto jak powstał Ethereum – taki, jakim go teraz znamy – i jak wypada w porównaniu z Ethereum Classic.

Wprowadzenie do Ethereum

Mówiąc ogólnie, zarówno Ethereum, jak i Ethereum Classic to platformy, na których można budować różne aplikacje.

ZA inteligentny kontrakt jest stanem umownym, który jest przechowywany w blockchain, i jest wykonywany, gdy spełnione są określone warunki. Są kontrolowane i egzekwowane przez łańcuch bloków, który służy jako obiektywna i bezstronna strona trzecia transakcji.

Te inteligentne kontrakty zasadniczo obsługują cały ekosystem Ethereum. Ponieważ te umowy są zautomatyzowane i egzekwowane, transakcje i aplikacje działające na platformie Ethereum stały się bardzo atrakcyjne dla wszelkiego rodzaju różnych aplikacji.

Te aplikacje, nazywane DAPP (zdecentralizowane aplikacje), mają szeroką gamę funkcji i celów, wszystkie wykorzystują platformę Ethereum do działania.

Aby uzyskać pomysł na niezliczoną liczbę różnych DAPP, zapoznaj się z Stan Dapps.

Wejdź do DAO

Najbardziej kluczowy moment w podziale między ETC a ETH ma związek z organizacją znaną jako Zdecentralizowana Organizacja Autonomiczna lub DAO.

DAO był zasadniczo zdecentralizowanym rodzajem kapitału podwyższonego ryzyka lub funduszu hedgingowego, który miał finansować zdecentralizowane aplikacje (DAPP) zbudowane w ekosystemie Ethereum.

Sposób, w jaki utworzono DAO, dałby fundatorom możliwość określenia, które DAPP otrzymają finansowanie. Inwestorzy musieliby kupić Tokeny DAO używając Ether jako waluty do ich zakupu. Tokeny DAO zintegrowały posiadaczy z systemem DAO i dały im pewną siłę głosu.

Sposób, w jaki DAPP miały zostać zatwierdzone, był dość prosty. Po pierwsze, musieliby zostać umieszczeni na białej liście przez renomowanych osobistości ze społeczności Ethereum, którzy działali jako kuratorzy. Następnie na DAPP głosowaliby ci, którzy posiadali tokeny DAO. Gdy propozycja uzyska akceptację 20% w głosowaniu, otrzymają część funduszy DAO potrzebnych do rozpoczęcia.

Elastyczny proces i pozornie ogromny potencjał oferowany przez DAO spowodowały, że ludzie wskoczyli do akcji, aby wziąć udział w akcji. W ciągu pierwszego miesiąca powstania DAO zebrała ponad 150 milionów dolarów eteru.

Fundatorzy, którzy chcieli wyjść z DAO, mieli dostęp do drzwi wyjściowych zwanych „Funkcja podziału”. Ta „funkcja podziału” zapewni fundatorowi eter, który zainwestował, i da mu możliwość stworzenia własnego „Dziecko DAO”, który zasadniczo działał jako mniejsza wersja DAO. Jedynym zastrzeżeniem było to, że fundatorzy musieli trzymać eter przez 28 dni, zanim mogli go wydać. Ta „funkcja podziału” ujawniła ogromną lukę w systemie DAO.

W szczytowym momencie DAO zebrało około 150 milionów dolarów dzięki finansowaniu społecznościowemu, ale miało poważne problemy z bezpieczeństwem. Struktura, a zwłaszcza „funkcja podziału”, stojąca za samym DAO, nie była szczególnie szczelna, a 17 czerwca 2016 r. Jakaś nieznana osoba lub osoby pochłonęły około 50 milionów dolarów. Niektórzy twierdzą, że był to włamanie, ale nazwanie tego hakiem poważnie przeceniłoby umiejętności techniczne niezbędne do włamania się na tę słabo strzeżoną platformę.

Innymi słowy, system mógł zostać włamany przez każdego, kto ma kilka podstawowych umiejętności.

The DAO Hack – The ETC vs ETH Origin

Aby wyjść z DAO, wszystko, co ktoś musiał zrobić, to wysłać żądanie, a funkcja dzielenia zwróciłaby użytkownikowi jego Ether w zamian za tokeny DAO, zaktualizował księgę transakcją i zaktualizował saldo tokenów wewnętrznych.

Haker wykonał w żądaniu funkcję rekurencyjną, która zasadniczo umożliwiła mu wielokrotne powtórzenie żądania dla tych samych tokenów DAO, zanim transakcja mogła zostać zarejestrowana.

Aby jeszcze bardziej podkreślić, jak duża była to luka, należy pamiętać, że funkcja rekurencyjna była w stanie działać i działać, dopóki TRZECIA z funduszy DAO nie została usunięta.

W tym czasie DAO posiadało ogromny procent (około 14%) całkowitej ilości istniejącego Ethereum. Po kradzieży 50 milionów dolarów, około jednej trzeciej początkowych funduszy DAO, społeczności DAO i Ethereum popadły w chaos. Szybko zaczęli szukać rozwiązania tego problemu.

Decyzja większości dotycząca rozwiązania była taka, że ​​Ethereum musi utworzyć plik widelec, lub całkowicie zatrzymaj blockchain i stwórz coś nowego od podstaw. To „coś nowego” jest tym, co teraz nazywamy Ethereum (ETH). Ethereum Classic (ETC) jest, jak nazwa sugeruje, pierwszym Ethereum nadal używającym oryginalnego łańcucha bloków.

Decyzja o forku spowodowała naturalnie wiele podziałów i kontrowersji i chociaż większość głosowała za rozwidleniem łańcucha blokowego, wciąż był mały, ale znaczący procent (około 10%) ludzi, którzy byli lojalni wobec oryginalnego łańcucha blokowego. Rozwidlony łańcuch Ethereum był w stanie odzyskać zhakowane 50 milionów dolarów.

ETC vs ETH – różnice

Ethereum (ETH) działa na zupełnie nowym łańcuchu bloków, a zdecydowana większość górników, użytkowników i protokołu z poprzedniej wersji Ethereum korzysta z tej nowej wersji.

klasyczne logo ethereum

Ethereum jest właściwie widelcem Ethereum Classic.

Ethereum Classic (ETC) działa na tym samym protokole, wykonując podobną funkcję, ale ma pewne wyraźne różnice w swojej społeczności. Około 10% ludzi z oryginalnego Ethereum pozostaje w cieniu i jest lojalnych wobec koncepcji niezmiennej księgi. ETC ma wartość przede wszystkim ze względu na rynek spekulantów, podobnie jak wiele innych alternatywnych monet.

Z drugiej strony Ethereum (ETH) bardziej przypomina firmę programistyczną, która chce się rozwijać i może mieć więcej twardych wideł w przyszłości. Liderzy społeczności ETH są z natury znacznie bardziej publiczni niż ci w świecie ETC. ETH ma wartość przede wszystkim ze względu na mieszankę rynku spekulantów, ale bardziej ze względu na wykorzystanie scenariuszy przypadków i wsparcie społeczności. Plik Sojusz Ethereum, na przykład składa się z firm wartych miliardy dolarów, takich jak Accenture, JP Morgan, Microsoft i UBS. To wsparcie z kolei dodało kredyt do ETH zamiast ETC.

Można argumentować, że zarówno ETH, jak i ETC mają wyraźne mocne i słabe strony, ale moc w dużej mierze spoczywa na ETH, ponieważ ma kapitalizację rynkową w przybliżeniu 15 miliardów dolarów, podczas gdy ETC ma około 1,5 miliarda dolarów..

ETC vs ETH – Ideologiczny podział

Na tym etapie naszej dyskusji powinieneś mieć dość dogłębne zrozumienie różnic między Ethereum a Ethereum Classic.

Aby zbadać dalej, zaczynamy ujawniać niektóre ideologiczne różnice między obiema społecznościami. Te ideologiczne punkty są ważne do zrozumienia, ponieważ ideologie przyciągają społeczności, a wsparcie społeczności za większością kryptowalut jest tym, co ostatecznie określa ich długoterminową wartość.

ethereum

Chociaż widelec, Ethereum jest teraz bardziej popularną siecią.

Należy zauważyć, że Ethereum nie ponosi winy za to, co stało się z DAO, ponieważ DAO działało całkowicie niezależnie od Ethereum. Jednak hacki o wartości 50 milionów dolarów zdemontowały powszechną wiarę w Ethereum, a cena spadła z 20 do 13 dolarów.

Decyzja o forku została ostatecznie oparta na fakcie, że brakujące 50 milionów dolarów Ether nadal znajdowało się w dziecięcym DAO hakera i nie można było uzyskać do niego dostępu przez 28 dni z powodu inteligentnego kontraktu DAO. Społeczność Ethereum miała jedną z trzech opcji:

  1. Bezczynność – nic nie rób: Podejście „kod jest prawem” było integralną częścią wielu niezmiennych zwolenników technologii blockchain, którzy wspierali Ethereum. Tymi zwolennikami byli w dużej mierze grupa, która utknęła w ETC. Większość ludzi nie była zadowolona ze zniknięcia 50 milionów dolarów, więc zdecydowali się podjąć działanie i oddać głos w innym miejscu.
  2. Miękki widelec: Miękki widelec zasadniczo dawał posiadaczom wybór, czy zaktualizować, czy nie. Niezależnie od wybranej decyzji posiadacze zaktualizowanych i niezaktualizowanych plików mogą nadal wchodzić w interakcje. Ideą soft fork była izolacja i segregacja wszystkich bloków zawierających transakcje hakera w celu powstrzymania ich przed przeniesieniem skradzionego eteru. Miękki widelec stanowił problem, ponieważ spowodowałoby to Wektor ataku typu „odmowa usługi”. Atak DoS zasadniczo polegał na manipulowaniu tym, jak górnicy są nagradzani w ekosystemie Ethereum, iz tego powodu społeczność zdecydowała się na Hard Fork.
  3. Twardy widelec: Główna różnica między miękkimi i twardymi widelcami polega na tym, że widelce twarde nie pozwalają na interakcję zaktualizowanym i niezaktualizowanym uchwytom. Gdybyś nie dołączył do zaktualizowanego łańcucha bloków, nie byłbyś w stanie wchodzić w interakcje z użytkownikami nowego systemu.

Społeczność wybrała Hard Fork…

Sposób, w jaki działał hard fork, polega na tym, że ETH, które znamy dzisiaj, oddzieliło się od głównego łańcucha bloków w określonym momencie. Ten konkretny punkt znajdował się w okolicach bloku 1,920 000 – tuż przed włamaniem do DAO.

Jak to rozwiązało problem ataku DAO?

Hard fork pomógł zwrócić pieniądze wszystkim, którzy zainwestowali w DAO, używając tzw zwrot inteligentnej umowy. Na każde 100 DAO posiadacze tokenów otrzymywali 1 ETH.

Gavin Wood, współzałożyciel Ethereum, nazwał ten moment „najważniejszym momentem w historii kryptowalut od czasu narodzin Bitcoina”.

Do tej pory powinieneś mieć pojęcie, jak to wydarzenie podzieliło społeczność Ethereum.

Ethereum zostało po raz pierwszy stworzone jako stanowisko przeciwko korupcji finansowej. Niezmienny blockchain miał być wolny od ludzkiej skłonności do korupcji. Hack DAO (który nie miał nic wspólnego z integralnością platformy Ethereum) podzielił społeczność Ethereum, ponieważ decyzja o hard-forku – i zasadniczo manipulowaniu łańcuchem bloków – była sprzeczna z pierwotnym celem Ethereum..

Ideolodzy, którzy byli niezachwiani w swoich przekonaniach, utknęli w ETC, podczas gdy inni odłączyli się do Ethereum ze względu na przetrwanie i rozkwit społeczności. Z tego powodu istnieje naturalny antagonizm między obiema grupami. Ponadto wielu ludzi sprzeciwiających się Ethereum wskoczyło do obozu ETC, aby dalej powodować zakłócenia w społeczności Ethereum.

ETC vs ETH – problemy

W debacie ETC vs ETH obie strony przedstawiają ważne argumenty, a każdy łańcuch nie jest pozbawiony swoich wad.

Ethereum Classic

Największe problemy z ETC polega na tym, że nie jest wstecznie kompatybilny z ETH Hard Fork i że wielu dużych graczy społeczności Ethereum używa teraz ETH. Ponieważ ETC nie jest wstecznie kompatybilny z Hard Fork, użytkownicy ETC nie będą mogli cieszyć się aktualizacjami tworzonymi na ETH, takimi jak przejście Ethereum z Proof of Work do Proof of Stake.

Ethereum

Największe problemy z ETH jest to, że teraz, gdy uszczelnienie twardego widelca zostało zerwane, wielu spekuluje, że w przyszłości może być więcej twardych widelców. Ponieważ społeczność Ethereum mogła się zjednoczyć, aby dokonać istotnej zmiany w cenie i przyszłości łańcucha blokowego, coś zostało pochwalone za jego bezwzględną matematyczną obiektywność. Niektórzy ludzie stali się słusznie spekulatywni lub wręcz skłonni do spisku, że przywódcy społeczności Ethereum mogą manipulować hard fork w przyszłości. Ryzyko to dodaje pewną zmienność do ceny długoterminowej.

ETC vs ETH – końcowe myśli

W bitwie między ETC a ETH zdecydowana większość zwolenników kryptowalut zdecydowała się faworyzować Ethereum. Powyższe problemy z ETH są wspomniane tylko ze względu na uczciwość wobec obu społeczności, ale jako entuzjasta kryptowalut powinieneś być świadomy wszystkich dostępnych informacji.

Chociaż Ethereum (ETH) może być postrzegane jako mutacja i naruszenie zasad niezmienności stojących za Ethereum, służy również jako przełomowe zwycięstwo dla społeczności Ethereum, która jest w stanie połączyć się i poradzić sobie z najgorszym włamaniem w historii kryptowalut.

Można argumentować, że gdyby nie hard fork, Ethereum, platforma, która pozwala działać niezliczonym innowacyjnym i spektakularnym Dappom, może dziś nie istnieć. Jak widać, oba obozy argumentu ETC vs ETH stanowią solidne punkty.

Siła Ethereum leży w jego społeczności, ponieważ jest to platforma, która pozwala innym budować projekty, które mogą zrewolucjonizować praktycznie każdą branżę. Ethereum Classic jest jednak poplamiony niefortunną historią DAO. Podstawowa idea DAO mogła mieć znaczący wpływ na przyszłość technologii, a podstawowe wady jej bezpieczeństwa dały początek silniejszej platformie.

Sama wielkość kapitalizacji rynkowej i silna społeczność stojąca za Ethereum (ETH) zapowiadają świetlaną przyszłość. Z drugiej strony ETC wydaje się powoli zmniejszać kapitalizację rynkową w porównaniu z resztą świata kryptowalut i składa się bardziej z kombinacji niezmiennych lojalistów blockchain, antagonistów ETH i ogólnych spekulantów rynkowych. Ale po dodaniu Ethereum Classic do Coinbase wygląda na to, że konkurencja ETC vs ETH może nie zostać jeszcze rozstrzygnięta.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me