Estonia E-rezydencja i zarządzanie Blockchain, wyjaśnienie

Estonia to mały bałtycki kraj liczący 1,3 miliona ludzi, ale dzięki estońskiemu programowi e-Residency przewodzi cyfrowej rewolucji w zarządzaniu. To kraj, w którym państwo napędza innowacje technologiczne, a nie tylko sektor prywatny. Od 2007 roku pracują nad propozycjami cyfryzacji tożsamości i obywatelstwa. Obecnie każdy obywatel Estonii ma własny dowód osobisty i kod PIN, który łączy się z jego cyfrową tożsamością.

Niedawno, w 2015 roku, Estonia otworzyła ten system tożsamości cyfrowej dla osób niebędących obywatelami. Każdy na świecie może teraz ubiegać się o zostanie e-rezydentem Estonii. Bycie e-rezydentem nie daje obywatelstwa, ale umożliwia otwarcie konta bankowego i założenie firmy w Estonii. Estonia ma nadzieję, że w przyszłości rozszerzy możliwości e-rezydencji. W tym artykule przyjrzymy się, co pociąga za sobą e-rezydencja, jak zostać e-rezydentem oraz przyszłym planom Estonii w zakresie tożsamości cyfrowej i zarządzania opartego na blockchain.

Cyfrowy naród

Estonia jest dobrze znana w regionie jako centrum technologiczne i startupowe. Od kilku lat zajmują czołową pozycję w digitalizacji usług państwowych. – zauważył prezydent USA Barack Obama podczas wizyty w Estonii,

„Dzięki cyfrowym identyfikatorom Estończycy mogą używać swoich smartfonów do wykonywania niemal wszystkiego w Internecie, od ocen dzieci po karty zdrowia… Powinienem był zadzwonić do Estończyków, kiedy zakładaliśmy naszą stronę internetową poświęconą opiece zdrowotnej”.

Obywatele mogą używać swoich dowodów osobistych do głosowania online, a wszystkie dokumenty rządowe są dostępne online. Ponadto obywatele Estonii kontrolują swoje dane. Mogą zdecydować o ograniczeniu dostępu do różnych informacji w swoich profilach osobistych.

e-rezydencja w Estonii

Nowy program e-rezydencji otwiera część funkcjonalności legitymacji obywatelskich na cały świat. Estoński rząd nazywa program e-rezydencji w Estonii „nowym cyfrowym krajem”. Przewidują, że liczba e-rezydentów pewnego dnia przewyższy liczbę rzeczywistych obywateli Estonii.

Blockchain stanowi podstawę wszystkich usług tożsamości cyfrowej w Estonii. Szukają sposobów na rozszerzenie łańcucha bloków w celu autonomicznego przechowywania danych i weryfikowania umów, bez potrzeby korzystania z centralnego organu. Na przykład możesz obecnie używać estońskiego identyfikatora w połączeniu z kodem PIN do cyfrowego podpisywania dokumentów za pomocą unikalnego, zaszyfrowanego podpisu.

Rozpocznij EU Biznes

Główną zaletą zostania estońskim e-rezydentem jest możliwość założenia estońskiego biznesu. Estonia jest członkiem Unii Europejskiej, więc ta firma, gdy zostanie założona, będzie mogła prowadzić transakcje w całej Europie. W rzeczywistości założenie firmy jest bardziej skomplikowane niż samo wniesienie opłaty. Aby założyć firmę, potrzebujesz adresu estońskiego. Aby założyć konto bankowe, musisz raz fizycznie udać się do Estonii.

Gdy już to zrobisz, będzie można całkowicie zarządzać swoją firmą i kontem bankowym online. Możesz prowadzić swoją firmę z dowolnego miejsca na świecie, w tym podpisywać cyfrowo wszelkie estońskie umowy lub aplikacje.

Jak uzyskać e-rezydencję w Estonii

Więc chcesz zostać e-rezydentem?


Powiedzmy sobie jasno, prawdopodobnie nie rozwiąże to wszystkich problemów. Możliwości e-rezydentów są bardzo ograniczone. Jeśli jednak pochodzisz z kraju rozwijającego się lub prowadzisz dużą działalność w Unii Europejskiej, może to być bardzo opłacalna decyzja. Jeśli jednak chcesz mieszkać w Estonii, musisz spełnić różne wymagania dotyczące miejsca zamieszkania.

Aby zostać estońskim e-rezydentem, potrzebujesz:

  1. Kopia Twojego aktualnego dokumentu tożsamości
  2. Zdjęcie w stylu paszportowym
  3. Oświadczenie dotyczące motywacji, dlaczego chcesz zostać e-rezydentem
  4. Visa / Mastercard do uiszczenia opłaty w wysokości 100 euro

Otóż ​​to. Sama aplikacja jest dostępna online i dość prosta. Przetwarzanie może zająć trochę czasu. Gdy to nastąpi, będziesz musiał osobiście odwiedzić najbliższy konsulat Estonii. To może być daleko od Ciebie, co stanowi kolejną przeszkodę w uzyskaniu dowodu osobistego. Na przykład jedyne biuro w Stanach Zjednoczonych znajduje się w Nowym Jorku.

estonia e-karta pobytu

Po wizycie w konsulacie wyjdziesz z cyfrową kartą pobytu z chipem, którą możesz podłączyć do czytnika kart USB, aby uzyskać dostęp do usług rządowych i podpisać dokumenty.

Estcoin

Niedawno Estonia zrobiła falę, gdy ogłosiła, że ​​badają opcje dla krajowej kryptowaluty. Od tego czasu zyskał miano „estcoin”. Dyrektor zarządzający estońskiego programu e-Residency, Kaspar Korjus, napisał niedawno o motywacjach stojących za monetą,

„Społeczność estcoin będzie miała taką strukturę, aby wspierać cel rozwoju naszego nowego cyfrowego narodu poprzez zachęcanie większej liczby ludzi na całym świecie do ubiegania się o e-rezydencję i większego korzystania z niej”.

Program ma nadzieję zachęcić startupy do korzystania z Estonii e-Residency jako platformy do uruchamiania zaufanych, zgodnych ICO.

Ponadto estcoin będzie zawierał inne typy tokenów, które pomagają w określaniu tożsamości i uprawnieniach dostępu, którymi nie można handlować. Kolejny estcoin będzie powiązany z euro, aby zapewnić stabilność pieniądza fiducjarnego. Nie byłaby to alternatywa dla euro, ale uzupełnienie transakcji cyfrowych.

Vitalik Buterin z Ethereum skomentował plany Estonii,

„Jeśli te estcoiny są emitowane na szczycie łańcucha bloków (mogłyby być emitowane w wielu formatach w tym samym czasie, nie ma w tym nic złego), wówczas korzystanie z nich w inteligentnych kontraktach i innych aplikacjach byłoby łatwe i wygodne . ”

Aplikacje Blockchain

Estonia jest pionierem wykorzystania blockchain do zabezpieczania informacji obywatelskich. Mają już wdrożone i rozwijane systemy, które pozwolą wykorzystać blockchain w wielu aspektach codziennego życia.

Dokumentację medyczną można teraz zabezpieczyć cyfrowo, a Estończycy mają kontrolę nad tym, jakie dokumenty mogą przeglądać ich lekarze.

Stopnie i certyfikaty osiągnięć edukacyjnych są teraz również w cyfrowej księdze, otwierając możliwość udostępniania informacji o osiągnięciach edukacyjnych pracodawcom.

Estończycy mogą głosować cyfrowo online za pomocą swoich unikalnych dowodów osobistych. Po prostu logują się i oddają swoje głosy z dowolnego miejsca na świecie.

Ponadto rząd zezwala na testowanie samochodów autonomicznych trzeciego poziomu (z ludźmi za kierownicą obserwującymi samochód) na wszystkich drogach w Estonii. Już myślą o sposobach zachęcania do jazdy na poziomie piątym (w pełni autonomicznej) przy jednoczesnym zachowaniu przepisów bezpieczeństwa.

Wniosek

Estonia jest liderem w dziedzinie cyfrowego zarządzania opartego na blockchain. Jest to przykład tego, co jest możliwe, gdy państwo chce przewodzić innowacjom, zamiast doganiać sektor prywatny. Spodziewaj się, że w nadchodzących latach znacznie więcej rządów podąży za Estonią.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map