Eksploracja etyki Blockchain: token z dwiema stronami

Kiedy pojawia się nowa technologia, łatwo jest ekscytować się jej potencjałem, a blockchain nie jest wyjątkiem. W ostatnich latach widzieliśmy blockchain i kryptowaluty wdrażane w wielu różnych przypadkach użycia. Chociaż toczy się wiele dyskusji, wokół których przypadki użycia ostatecznie zakończą się sukcesem, jest znacznie mniej dyskusji na temat etyki blockchain i bardziej mrocznych problemów moralnych, które się pojawiły lub mogą się jeszcze pojawić.

W tym artykule krytycznie przyjrzymy się pozytywnym i negatywnym aspektom etyki blockchain z wielu perspektyw, obejmujących ekonomiczne, środowiskowe i indywidualne punkty widzenia..

Dobra

Finansowe i ekonomiczne

Kryptowaluty, pierwsze zastosowanie blockchain, mają duży potencjał, by zrobić dobro na świecie. Pierwsi inwestorzy w Bitcoin znaleźli całkowicie nowy kanał tworzenia bogactwa. Nawet podczas bessy warto pamiętać, że na początku 2017 roku Bitcoin był sprzedawany poniżej 1000 USD. Ile innych aktywów wzrosło o 350 procent w ciągu ostatnich dwóch lat?

Nawet pomimo swojej zmienności kryptowaluty okazują się być finansowym wybawieniem dla osób w krajach takich jak Wenezuela. Lokalna waluta jest tak niestabilna, że ​​Bitcoin jest o wiele bezpieczniejszym zakładem.

Teraz jesteśmy u progu kolejnej rewolucji kryptofinansowej z tokenami zabezpieczającymi i zabezpieczonymi aktywami. Korzystając z platform takich jak Polymath, osoby fizyczne i firmy mogą wykorzystywać tokenizację jako sposób na generowanie funduszy lub kupowanie części niepodzielnych aktywów, takich jak nieruchomości, a nawet drużyny sportowe.

Logo Polymath

Platforma do wydawania tokenów bezpieczeństwa, Polymath

Handel akcjami i innymi papierami wartościowymi jako tokenami w środowisku blockchain P2P może przynieść ogromną wydajność w świecie finansowania handlu. Wyeliminuje papierkową robotę, a także obniży opłaty tradycyjnie pobierane przez pośredników, takich jak izby rozliczeniowe lub brokerzy.

Prywatność i tożsamość

Jako jednostki, blockchain pomaga nam walczyć z dużymi firmami technologicznymi, które są zbyt chętne do zbierania naszych danych i sprzedawania ich firmom. Projekty takie jak Civic pozwalają nam przejąć kontrolę nad naszą tożsamością cyfrową. Ogólnie rzecz biorąc, konsensus jest taki, że blockchain pomoże nam odzyskać prywatność w naszym życiu online.

Tożsamość cyfrowa jest również jednym z bardziej pozytywnych aspektów etyki blockchain stosowanej w przypadku środków humanitarnych. Uchodźcy przebywający w obozie w Jordanii otrzymują cyfrową tożsamość opartą na technologii blockchain. Wraz ze skanami biometrycznymi używają go do uzyskiwania dostępu do pomocy żywnościowej. Udowodniono również, że tożsamość cyfrowa pomaga bezdomnym uzyskać dostęp do usług, takich jak opieka zdrowotna i zasiłki.

Społeczeństwo bardziej ufne i demokratyczne?

Ponieważ blockchain zaczyna zyskiwać coraz większą popularność, możliwe jest, że może powodować szersze pozytywne zmiany w społeczeństwie. Jeśli bardziej przyzwyczaimy się do koncepcji decentralizacji i tego, co ona umożliwia, możemy zauważyć zmianę w kierunku współpracy, a nie konfliktu, ponieważ rozumiemy szersze korzyści z budowania zaufania.

Ponieważ metody zdecentralizowanego zarządzania stają się coraz bardziej rozwinięte, jest również prawdopodobne, że rządy centralne dostrzegą, że obywatele domagają się większej decentralizacji. Szwajcaria jest wzorem tego, jak demokracja bezpośrednia może działać na szczeblu krajowym. Z tego powodu nie jest zaskoczeniem, że kraj ten jest liderem w rozwoju i wdrażaniu technologii blockchain.

Flaga Szwajcarii

Szwajcaria – Demokracja bezpośrednia w akcji. Źródło obrazu: Pixabay

Zły i brzydki

Przy tych wszystkich pozytywach łatwo byłoby pomyśleć, że nie ma nic więcej do powiedzenia na temat etyki blockchain. Ale nie myślcie jeszcze przez mglistą wizję zdecentralizowanej utopijnej przyszłości. Istnieją pewne negatywne aspekty korzystania z blockchain, które nadal musimy wziąć pod uwagę.

Przestępstwo

Bitcoin zyskał złą reputację wśród władz, ponieważ był używany jako metoda płatności na podziemnym rynku Silk Road. Mimo że ostatecznie to brak prawdziwej anonimowości w używaniu Bitcoin doprowadził do upadku założyciela, Rossa Ulbrichta.

Od tego czasu na rynku pojawiła się cała masa monet służących do ochrony prywatności, w tym Monero i ZCash. To świetna wiadomość dla osób bardziej dbających o prywatność. Jednak niestety jest to również łatwy sposób na bezkarne pranie pieniędzy. Ktokolwiek stał za atakiem ransomware Wannacry używany Shapeshift aby zmienić kwoty 140 tysięcy dolarów okupu Bitcoin na Monero, znikające bez śladu.

Shapeshift był również zamieszany w raport WSJ z końca 2018 roku, w którym zarzucano, że przestępcy używali Monero do prania dziesiątek milionów brudnych pieniędzy. W tym samym czasie, Washington Post opublikował artykuł stwierdzając, że kryptowaluta pomaga w finansowaniu terroryzmu.

Pranie pieniędzy

Pranie pieniędzy jest trudniejsze z USD niż Monero. Źródło obrazu: Pixabay

Oczywiście nie ma nic złego w zachowaniu prywatności transakcji. Ale dobra etyka blockchain oznacza, że ​​musi istnieć sposób, aby powstrzymać przestępców przed nadużywaniem tego przywileju. Jeśli nie ma sposobu na samoregulację społeczności, władze ostatecznie wezmą sprawy w swoje ręce.

W zakresie ochrony środowiska

Prawdą jest, że niektóre projekty dotyczą środowiskowych aspektów etyki blockchain, pomagając w kompensowaniu emisji dwutlenku węgla i zwiększając efektywność gospodarowania odpadami. Istnieje jednak niezaprzeczalna prawda, która polega na tym, że metoda potwierdzania zgodności pracy Bitcoina pochłania ogromne ilości energii. Chociaż nadal spalamy paliwa kopalne, wpływ na środowisko jest znaczący.

Nierówność majątkowa

Istnieje wszelkie prawdopodobieństwo, że możliwości tworzenia bogactwa dzięki technologii blockchain mogą pomóc w zmniejszeniu bogactwa i nierówności dochodów. Jednak rozważając, w jaki sposób etyka blockchain odnosi się do gospodarki, musimy zwrócić uwagę na ryzyko, że doprowadzi to do jeszcze głębszego podziału.

Faktem jest, że wiele osób w krajach rozwijających się, a nawet bardziej zubożali ludzie w krajach rozwiniętych, często nie ma dostępu do środków technologicznych lub know-how, aby znaleźć się na krawędzi nowych technologii. Dlatego jest całkowicie możliwe, że korzyści są dostępne tylko dla tych, którzy już mają względne przywileje.

Podsumowanie: Argumenty za etyką Blockchain

Filozofowie moralni od wieków dyskutują nad kwestiami etycznymi. Z tych debat często wynika tylko jedno, że nawet oni nie znają wszystkich odpowiedzi. W jednym artykule niemożliwe jest również omówienie wszystkich aspektów tematu tak złożonego, jak etyka blockchain. Omówione powyżej kwestie to tylko kilka przykładów.

Jednak jako społeczność ważne jest, abyśmy byli świadomi, że korzystanie z technologii nie tylko przynosi korzyści. A przynajmniej nie dla wszystkich w każdych okolicznościach. Mając to na uwadze, możemy spróbować wyciągnąć maksymalne korzyści z zalet. Jednocześnie powinniśmy starać się jak najbardziej zminimalizować wszelkie negatywne skutki.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map