Dowód pracy a dowód stawki

Spędź wystarczająco dużo czasu w społeczności kryptograficznej, a będziesz świadkiem debat na temat Proof of Work (PoW) i Proof of Stake (PoS). Fani PoW będą argumentować, że to system transakcyjny kryptowalut, który Satoshi Nakamoto miał na myśli. Z drugiej strony zwolennicy PoS będą argumentować, że wydobycie jest przestarzałe, nieefektywne i niepewne w porównaniu do obstawiania.

Więc możesz się zastanawiać, jaka jest różnica, czy jeden jest lepszy od drugiego i dlaczego jest lepszy? Cóż, podobnie jak większość rzeczy w Coin Central, nie jesteśmy tutaj, aby przekazać Ci nasze niezamówione opinie, ale jesteśmy tutaj, aby przekazać Ci obiektywne informacje, które mogą pomóc Ci samodzielnie określić, który dowód najlepiej udowodnił swoją wartość.

Dowód pracy

Kiedy Satoshi Nakamoto stworzył Bitcoin w 2009 roku, wyobrażał sobie walutę, która opierałaby się na pozbawionym zaufania i rozproszonym systemie konsensusu. Pozwoliłoby to zdecentralizować Bitcoin zarówno pod względem technologicznym, jak i finansowym. Na przykład, gdy dokonujesz transakcji pieniężnych za pośrednictwem zaufanego systemu, strona trzecia (np. Banki, karty kredytowe / debetowe, PayPal) obsługuje te transakcje w zakresie debetowania i kredytu. Jeśli Mark wyśle ​​Sally 100 dolarów, instytucja obciąży konto Marka 100 dolarów, a Sally przekaże 100 dolarów. Wszystkie pieniądze są obsługiwane przez osobę trzecią i wewnątrz niej, więc żadne z transakcji nie należą do Marka ani Sally, dopóki nie zostaną wycofane z systemu.

Bitcoin różni się od tradycyjnych centrów finansowych brakiem zaufania. Nie oznacza to, że nie możesz ufać Bitcoinowi i łańcuchowi bloków swoim pieniędzmi. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Nieufny charakter Bitcoina pozwala na wymianę peer-to-peer bez potrzeby korzystania z zewnętrznego mediatora.

Tradycyjni mediatorzy są zastępowani przez górników, a ci górnicy pracują w imieniu posiadaczy bitcoinów, aby upewnić się, że transakcja została pomyślnie przetworzona. Aby upewnić się, że transakcje te zostały zatwierdzone, górnicy wykorzystują moc obliczeniową swojego komputera do rozwiązania zaszyfrowanych algorytmów w każdej transakcji. To właśnie rozumiemy przez dowód pracy.

W systemie Proof of Work górnicy konkurują ze sobą, aby sprawdzić, czy wszystkie transakcje w ramach bloku kandydata (aktualnie budowanego bloku) są zgodne z prawem. Aby to zrobić, muszą rozwiązać zaszyfrowane łamigłówki, które weryfikują integralność transakcji. Pierwszy górnik, który rozwiąże te łamigłówki, otrzymuje kwotę transakcji, zwaną także nagrodą blokową. Gdy problem zostanie rozwiązany, transakcje tworzą blok, który jest przechowywany jako księga publiczna w łańcuchu bloków, a górnik ogłasza rozwiązanie całej sieci.

Jak widać, PoW jest podyktowane konkurencją i mocą obliczeniową. Wyobraź sobie międzynarodowe zawody matematyczne, w których zawodnicy (górnicy) otrzymują nierozwiązany wcześniej dowód (blok). Ktokolwiek rozwiąże ten dowód jako pierwszy, otrzymuje nagrodę (nagrodę blokową), a rozwiązany dowód jest następnie publikowany w Internecie, aby wszyscy mogli go zobaczyć (blok jest ustanawiany w łańcuchu blokowym).

Dowód stawki

Proof of Stake różni się całkowicie od Proof of Work. Zamiast budować bloki poprzez wynik pracy, twórca bloku jest określany na podstawie jego udziału lub udziału w walucie.

W ramach tego systemu fałszerze (odpowiednik PoS górnika) są wybierani do budowania bloków w oparciu o ich udział w walucie i wiek tego udziału w sieci blockchain. Na przykład, powiedzmy, że masz 500 000 QTUM. Przede wszystkim pozwól mi hipotetycznie pogratulować ci twoich stosów tłuszczu. Wracając do przykładu, w systemie Proof of Stake byłoby bardziej prawdopodobne, że utworzysz blok kandydata niż ktoś ze 100 000 QTUM. Idąc jeszcze dalej, gdybyś przez rok trzymał 500 000 QTUM pod tym samym adresem, byłbyś bardziej prawdopodobne, że wygenerujesz następny blok niż ktoś, kto również ma 500 000 QTUM, ale trzymał go w adresie sieciowym przez pół roku.

Aby dać ci inną analogię, wyobraź sobie, że twoje szanse na wygraną na loterii wzrosły na podstawie a) ilości pieniędzy, które w nią włożyłeś oraz b) czasu kupowania losów. Teraz nie zarobisz milionów dolarów, stawiając na swoją ulubioną walutę PoS, ale możesz zarobić niezły dochód pasywny oprócz zysków z inwestycji.

Należy zauważyć, że aby wybrać stawkę, musi ona znajdować się pod adresem w sieci monety. Więc jeśli trzymałeś QTUM, jak w powyższym przykładzie, musiałbyś przechowywać go w podstawowym portfelu QTUM. W systemie PoS nie ma również nagród blokowych. Ponieważ nie ma motywacji zorientowanej na pracę, aby prześcignąć innych górników, fałszerze otrzymują jedynie opłaty transakcyjne.

Istnieje również wyraźna różnica między delegowanym dowodem stawki a zwykłym dowodem stawki, ale dotyczy to innego artykułu w innym terminie.

Monety PoW:

–Bitcoin

–Ethereum

–Litecoin

–Monero

Hybrydy PoW / PoS:

-Dziarskość

-Stratis

–HShare

–Pivx

Monety PoS:

–Cardano

-OmiseGo

–QTUM

-Zapał

Kluczowe różnice i wnioski

Zwolennicy PoW powiedzą ci, że pozwala kryptowalutom skuteczniej funkcjonować jako waluta. Twierdzą, że model PoS zachęca użytkowników do stawiania monet przez dłuższy czas, przez co stają się nieaktywni.

Wentylatory PoS będą jednak bronić ogólnej wyższości swojego systemu. Na początek rozwiązuje problem zużycia energii, który stworzył Bitcoin. W miarę dodawania większej liczby transakcji i użytkowników do sieci Bitcoin, potrzebna będzie większa moc obliczeniowa, aby dostosować się do wzrostu. Im większa moc obliczeniowa zostanie dodana do sieci, tym trudniejszy będzie hashrate. Z coraz większą trudnością rośnie ilość pracy, jaką komputer musi wykonać, aby wygenerować bloki, a ta zwiększona wydajność prowadzi do większego zużycia energii. Wzrost i trudność wydobycia bitcoina są wykładniczo związane ze zużyciem energii, a krytycy uważają to za nierozwiązywalny problem w modelu PoW. To jest powód, dla którego sama sieć Bitcoin zużywa więcej energii niż 159 krajów.

Proof of Stake chroni również przed 51% atakami na blockchain. Jak widzieliśmy w przypadku niedawnej wojny domowej Bitcoin Cash i Bitcoin, nieproporcjonalna siła wydobywcza może prowadzić do faktycznej centralizacji sieci blockchain. Aby kontrolować większość łańcucha bloków PoS, walidator musiałby posiadać 51% lub więcej całkowitej podaży tej kryptowaluty. Aby ktoś na przykład zaatakował blockchain Cardano, musiałby to zrobić na kwotę 609 286 157,643 USD. Nie widzimy, żeby to się działo.

Zarówno PoS, jak i PoW mają swoje wzloty i upadki, a my będziemy podekscytowani, widząc, jak rynek reaguje na monety, które wykorzystują jeden z systemów lub ich hybrydę. Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać w przypadku PoW, jest to, że gdy wszystkie monety danej waluty zostaną wybite i rozprowadzone, nagrody blokowe przestaną istnieć. Może to zachęcić monety PoW do aktualizacji do modelu PoS, ale tylko czas pokaże.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map