Dlaczego śledzenie zasobów Blockchain nie jest tylko dla super-bogatych

Społeczność Aborygenów na obszarach wiejskich Australii.

Handlarz diamentami w Antwerpii w Belgii.

Sprzedawca używanych samochodów w Wielkiej Brytanii.

Firma farmaceutyczna z siedzibą w Szwajcarii.

Co mogliby mieć ze sobą wspólnego?

Odpowiedzią są daleko idące korzyści ze śledzenia zasobów w łańcuchu bloków.

Jedną z najbardziej podstawowych cech blockchain jest jego zdolność do przechowywania wartości – zasadniczo do tworzenia zasobów cyfrowych. To, co zaczęło się od Bitcoina, przekształciło się teraz w stale rozszerzającą się listę przypadków użycia. Niektóre są słabsze niż inne.

Te przypadki użycia blockchain, które mogą przetrwać próbę czasu, to te, które najlepiej wykorzystują najbardziej podstawowe funkcje łańcucha blokowego. Śledzenie zasobów, wykorzystujące zdolność łańcucha bloków do tworzenia wartości przechowywanej i tworzenia niezmiennego rejestru własności tej wartości, jest jednym z tych przypadków użycia. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej zastosowaniu śledzenia zasobów blockchain w niektórych różnych scenariuszach.

Przypadki śledzenia zasobów Blockchain

Rejestry gruntów

Istnieje wiele możliwości wykorzystania technologii blockchain w ramach zarządzania nieruchomościami, głównie polegających na ograniczaniu lub eliminowaniu roli licznych pośredników. Mniejsze tarcia i szybsza sprzedaż nieruchomości to wyraźne korzyści w codziennym handlu nieruchomościami. Ponadto rejestry gruntów oparte na technologii blockchain mogą zwiększyć wydajność w samorządach lokalnych, zmniejszając wydatki na podatek.

Jednak korzyści płynące ze śledzenia aktywów nieruchomości w łańcuchu bloków mogą również przynieść znaczące korzyści grupom tubylczym. Stworzyłoby środki prawne, za pomocą których każdy może udowodnić swoją własność ziemi. Prawa do ziemi to nieustanna walka ludności rdzennej na całym świecie, w tym w krajach rozwiniętych takich jak Kanada.

Indigen to platforma typu blockchain, której celem jest ochrona praw i własności rdzennych grup na całym świecie. Token platformy będzie służył jako waluta darowizny. Firma skieruje część wydobytych monet, aby pomóc biednym rdzennym mieszkańcom na całym świecie. Jednym z celów projektu jest śledzenie zasobów Blockchain na terenach zajmowanych przez rdzenną ludność.

Indigen

Strona domowa Indigen

Dostarczać łańcuchy

Walmart to jeden z przykładów dużej firmy, która już dostrzegła potencjał blockchain w swoim łańcuchu dostaw. Łańcuchy dostaw są tradycyjnie bardzo rozdrobnione. Wiele firm nie jest w stanie dokładnie określić, ile produktów ma w danym miejscu w dowolnym momencie. Powoduje to nieefektywność i marnowanie produktu z powodu zepsucia lub kradzieży.

Niektóre branże mają gorsze problemy niż utrata produktu. Na przykład przemysł farmaceutyczny cierpi z powodu wprowadzania podrobionych produktów do łańcucha dostaw, zwykle między producentem a konsumentem.

Rządy krajów rozwijających się teraz to ograniczają. Jednak to rozwijający się świat ponosi największy ciężar. W Afryce tak mówią niektóre raporty do 70% leków sprzedawane są podrobione.

Farmaceutyki

Problem w tym, że wszystkie wyglądają tak samo…

Śledzenie zasobów Blockchain może zwalczać podróbki wchodzące na rynek. Tagi cyfrowe mogą śledzić i śledzić produkty w całym łańcuchu dostaw, aż dotrą do rąk konsumenta. Znacznik może zawierać wszystkie niezbędne atrybuty. W przypadku leków może to obejmować składniki, datę / miejsce producenta i kontrole jakości. Może aktualizować w czasie rzeczywistym trasę, jaką przebył produkt w łańcuchu dostaw.

Handel pojazdami

Przestępczość samochodowa istnieje tak długo, jak samochód. Od skradzionych pojazdów i części po samochody używane w napadach do ucieczki, po „cut-and-shuts”, w których dwie połowy różnych pojazdów (które zwykle były odpisywane z powodu wypadków) są niebezpiecznie zespawane razem i przedstawiane jako jeden samochód.

Wypadek samochodowy

Przód może być zniszczony, ale tylna połowa jest w porządku, prawda?

To idzie w parze z niektórymi nieetycznymi lub nielegalnymi praktykami stosowanymi przez salony samochodowe, takie jak „Przynęta i zamiana” oraz manipulowanie licznikiem kilometrów w celu zmniejszenia przebiegu pokazanego na zegarze. Kupno samochodu, zwłaszcza używanego, może wiązać się z wieloma problemami. Kupujący nie ma innego wyjścia, jak tylko ufać, że dokumenty przedstawione wraz z pojazdem są oryginalne.

Jednak śledzenie zasobów w technologii blockchain może znacznie zwiększyć bezpieczeństwo procesu zakupu używanego samochodu. Dzięki opartemu na łańcuchu blokowym zapisowi każdego pojazdu, w tym jego części, konserwacji, wypadków i historii własności, kupujący mogą pokładać dużo większe zaufanie w tym procesie. Wiedzieliby, że ich nowy samochód to prawdziwy model z czystą historią konserwacji.

Co więcej, technologia sztucznej inteligencji może określić uczciwą i stałą wartość każdego pojazdu, zmniejszając ryzyko zawyżania cen przez sprzedawców używanych samochodów.

Śledzenie kamieni szlachetnych

Przemysł kamieni szlachetnych jest warte 23 miliardy dolarów rocznie, z diamentami odpowiedzialnymi za większość tego. Jednak konflikt lub „krwawe” diamenty są problemem, który nadal nęka handlarzy kamieniami szlachetnymi. Nieoszlifowane diamenty są sprzedawane w strefach konfliktów, takich jak Angola czy Republika Środkowoafrykańska. Są przemycane z kraju, wycinane i szlifowane oraz przedstawiane jako legalne.

Wiele rządów w krajach rozwijających się uchwaliło przepisy zapobiegające sprzedaży spornych diamentów w ich jurysdykcjach. Dlatego jubilerzy i handlarze są zainteresowani upewnieniem się, że nie kupują krwawych diamentów.

diamentowy pierścionek

Jak ta szczęśliwa para mogła stwierdzić, czy ich diament jest legalny?

De Beers, największy na świecie producent diamentów, szuka teraz technologii blockchain do śledzenia aktywów, aby powstrzymać krwawe diamenty przed wejściem na rynek. Przedsiębiorstwo zgłoszone w maju że z powodzeniem wypróbowali blockchain, aby wyśledzić dziesięć klejnotów z kopalni do frezu i polerki, a następnie do jubilera na sprzedaż. De Beers planuje udostępnić system w całym przemyśle diamentowym, aby wyeliminować nielegalny handel krwawymi diamentami.

Dalsze rozważania

W tym wszystkim występują dwa inne wspólne elementy. Są to natychmiastowe transfery i tokenizacja aktywów.

Natychmiastowe przelewy

Rejestry aktywów na blockchain będą przenoszone między stronami za naciśnięciem jednego przycisku – i bez pośredników. Mogą również obejmować inteligentne kontrakty – utrzymywanie środków na rachunku escrow do momentu pełnej płatności. Po otrzymaniu płatności nowa własność miałaby nastąpić natychmiast. Może to obejmować prawa własności samochodu, nieruchomości, kamienia szlachetnego lub partii leków między stronami inteligentnego kontraktu.

Tokenizacja aktywów

Tworzenie tokenów bezpieczeństwa reprezentujących ułamkową własność aktywów fizycznych oferuje ekscytujące możliwości. Niektóre aktywa materialne, które mogą z czasem wzrosnąć, takie jak nieruchomości, są zbyt kosztowne dla jednej osoby lub nawet rodziny, aby pozwolić sobie na inwestycję w całą jednostkę.

Na przykład ktoś, kto chce zainwestować w kamień szlachetny, musi wybrać kamień o wielkości mieszczącej się w jego budżecie. Ale im większy klejnot, tym wyższa wartość w karacie. A co by było, gdybyś mógł zainwestować w ułamek dużego, bardzo cennego kamienia? Umożliwia to tokenizacja.

Świat dopiero zaczyna odkrywać sztukę śledzenia zasobów blockchain. W tym artykule przedstawiono tylko kilka otwierających się możliwości. Zaczyna być wiarygodne, że w ciągu najbliższych dziesięciu lub dwudziestu lat blockchain będzie jedynym niezawodnym sposobem udowodnienia własności i odnotowania wartości.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map