Dekonstruowanie #DeFi – co zdecentralizowane finanse oznaczają dla przyszłości Crypto?

Zdecentralizowane finanse stają się jednym z modnych haseł kryptowalut w 2019 roku. Poza szumem, ruch DeFi oferuje pewien intrygujący potencjał. Ma na celu stworzenie prawdziwie zdecentralizowanego systemu finansowego, który nie potrzebuje tradycyjnego systemu bankowego. System bardziej zgodny z pierwotnymi intencjami nieuchwytnego twórcy Bitcoina niż cokolwiek, co widzieliśmy wcześniej. Więc czym są zdecentralizowane finanse i co to oznacza dla przyszłości kryptowalut?

Wizja Satoshi (nie ta Bitcoin Cash)

Zanim zaczniemy, w świetle ostatnich wiadomości, poświęćmy chwilę na ujednoznacznienie terminu „Wizja Satoshi”. Na długo przed Craigiem Wrightem wznowił swoją wojnę z praktycznie całą kryptowalutą, wysyłając listy o zaprzestaniu działalności do każdego, kto odważył się zakwestionować autentyczność jego twierdzeń „Jestem Satoshi”, faktyczny Satoshi (tak jak ten, którego znamy, wynalazł Bitcoin) miał prostą wizję. Nie miało to nic wspólnego z twardymi forkami Bitcoin Cash i zostało to powiedziane w pierwszej linijce Biała księga dotycząca Bitcoin:

„Czysto peer-to-peer wersja elektronicznej gotówki umożliwiłaby przesyłanie płatności online bezpośrednio od jednej strony do drugiej bez przechodzenia przez instytucję finansową”.

Chociaż Bitcoin w dużej mierze jest wierny tej wizji, krajobraz blockchain i kryptowalut rozszedł się. Szczególnie sektor finansowy szybko dostrzegł potencjał technologii bazowej.

Nic dziwnego, że dla sektora, który produkuje chleb i masło, będąc pośrednikami, banki i wiele rządów nie spodobało się oryginalnej wizji Satoshiego. Jednak blockchain oferuje sektorowi finansowemu ogromny potencjał. Dlatego banki i instytucje finansowe wraz z rządami i dużymi firmami, takimi jak IBM, zaczęły badać, co może zrobić blockchain.

IBM Blockchain

IBM – prawdopodobnie największa prywatna oferta blockchain dostępna obecnie na rynku

Obecnie istnieją konsorcja, które badają potencjał blockchain w prawie każdej branży. Oprócz finansów, blockchain wywołuje falę w łańcuchu dostaw i logistyce, ubezpieczeniach, reklamie, lotnictwie, służbie zdrowia i wielu, wielu innych sektorach. Jednak wiele z tych zmian miało miejsce w prywatnych rozproszonych rejestrach, które nie wykorzystują w pełni korzyści z decentralizacji. Z tego powodu wielu kryptopurystów potępia odejście od pierwotnej wizji Satoshi.

Wejdź do zdecentralizowanych finansów.

O zdecentralizowanych finansach

Plik Uruchomiono ruch zdecentralizowanych finansów (#DeFi) pod koniec ubiegłego roku jako sieć piętnastu projektów opartych na Ethereum, których wspólnym celem jest stworzenie bardziej otwartego systemu finansowego. Pierwsze projekty członkowskie obejmowały MakerDAO, Origin Protocol i Paradigm. Później uczestnicy obejmowali Kyber Network i Compound.

Sieć ugruntowała również pewne wytyczne dotyczące przystąpienia. Te wyraźnie określić że aby wziąć udział w #DeFi, projekt opiera się na zdecentralizowanym łańcuchu bloków lub buduje usługę dla zdecentralizowanego łańcucha blokowego w branży finansowej, przestrzegając wspólnych standardów i dążąc do interoperacyjności, a także musi być zgodny z podstawowymi zasadami #DeFi. Zasady mówią o integracji finansowej, dostępności i przejrzystości.

Obecnie członkowie #DeFi obejmują zdecentralizowane giełdy, portfele, stabilne monety, rynki prognoz, protokoły płynności i wiele innych.


Co oznacza #DeFi dla Ethereum?

Większość pierwszych ruchów w zdecentralizowanym ruchu finansowym opiera się na Ethereum. Dlatego DeFi to całkiem dobra wiadomość dla dziecka Vitalika.

Rozbijmy to. MakerDAO jest zdecydowanie największym projektem Ethereum zaangażowanym w #DeFi, jeśli jako miarę zastosujemy staked ETH. W chwili pisania, ponad 2 miliony ETH są postawione w Stwórcy.

ETH postawił na Maker

ETH postawił na Maker

Kolejne największe to Compound i Uniswap, z odpowiednio 55 tys. I 27 tys.

ETH postawił na Compound i Uniswap

ETH postawił na Compound i Uniswap

Nie wspominając o Bancor, który nie jest czystym projektem Ethereum, ale działa jako sieć płynności dla tokenów opartych na Ethereum. ZA ostatni post na blogu z Bancor ogłosił, że ma teraz Ethereum i EOS o wartości 12,8 mln USD postawione w swojej sieci.

Im więcej ETH stawia na tego rodzaju zdecentralizowane projekty finansowe, tym mniej jest ETH. Zwiększony niedobór ETH napędza popyt ze strony traderów i inwestorów, co zwiększa jego wartość rynkową. Dlatego rozwój ruchu #DeFi to świetna wiadomość dla każdego, kto spekuluje na temat ETH.

Co oznacza zdecentralizowane finanse dla Blockchain?

Początkowa grupa projektów w ramach #DeFi opiera się głównie na Ethereum. Nie oznacza to jednak, że zdecentralizowany ekosystem finansowy nie może się rozwijać we wszystkich łańcuchach bloków. W rzeczywistości zrobienie tego przywróciłoby konwergencję blockchain i finansów do pierwotnej wizji Satoshi.

Odkąd przedłużający się rynek niedźwiedzi zmienił się w zimę kryptowalut, tak się stało mnóstwo krytyki i sprzeciwiające się wypowiedziom skierowanym na blockchain i kryptowalutę. Niestety (a może na szczęście, jeśli jesteś purystą decentralizacyjnym), prowadzi to również wielu do spekulacji, że blockchain jako technologia ma swój moment.

Parzysty samozwańczy „dawni wierzący” korzystali z głośnych platform aby wyrazić swoje stanowisko „próbowaliśmy, to nie zadziałało”. Fakt, że amerykańskie organy regulacyjne nie zatwierdziły ETF Bitcoin, nie pomaga sprzedawać idei kryptowalut jako sukcesu w świecie finansów. Nie ma również tego, że regulowane kontrakty terminowe oferujące Bakkt są zawieszone na czas nieokreślony.

Wydaje się to bardzo niesprawiedliwe. Cena Bitcoina na najniższym poziomie w 2018 roku była nadal czterokrotnie wyższa niż dwa lata wcześniej, przed boomem. Co więcej, żadna korporacyjna implementacja blockchain dla dowolnego przypadku użycia nie działała dłużej niż rok lub najwyżej dwa. To nie wystarczy, aby stwierdzić, że to sukces lub porażka. Zwłaszcza biorąc pod uwagę prędkość, z jaką mielą się korporacyjne koła zębate.

Robimy to na własną rękę

W każdym razie zdecentralizowane finanse odchodzą od potrzeby zewnętrznej walidacji łańcucha bloków i kryptowalut. #DeFi nie wymaga od banków i instytucji finansowych stosowania tej technologii.

Pokazuje raczej, że świat kryptowalut rozwija się sam, bez potrzeby zewnętrznej walidacji lub regulacji. #DeFi tworzy nowe kanały do ​​adopcji kryptowalut. Zachęca do nowej fali przedsiębiorczości finansowej, która została zduszona w świecie tradycyjnej bankowości.

Ponadto #DeFi opiera się na wzajemnej wymianie cyfrowej waluty online. Oprócz oczywistej potrzeby dołączenia do kryptowalut z fiat, nie wymaga pośrednictwa instytucji finansowej. Jest tak blisko wizji Satoshiego, jakby sam wpadł na ten pomysł. Co, kiedy się nad tym zastanowić, w pewnym sensie to zrobił.

Dla wszystkich zainteresowanych bardziej szczegółowym badaniem zdecentralizowanych projektów finansowych, niektóre życzliwe dusze są kuratorami dość obszerna lista na GitHub. #DeFi jest również włączone Telegram i Reddit.

Wyróżniony obraz: Pixabay

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map