Czym są Bitcoin Oracles? Nowa funkcjonalność w Blockchain

Wyrocznie Bitcoin to zewnętrzne czujniki, które aktywują inteligentny kontrakt w łańcuchu bloków i są obecnie eksperymentalne dla łańcucha bloków Bitcoin. Badania są wciąż w początkowej fazie, ale wyniki są już imponujące. Warto zauważyć, że wyrocznie nie są nowością w krypto-przestrzeni, ale technologia ta nigdy nie była używana w łańcuchu bloków Bitcoin.

Wyrocznie Bitcoin są kulminacją badań przeprowadzonych w Massachusetts Institute of Technology (MIT), gdzie naukowcy pracują nad sposobami dodania nowych możliwości do funkcjonalności Bitcoin.

Wyobraź sobie, że możesz wysłać komuś Bitcoiny, gdy spadnie giełda lub zmieni się pogoda, albo co powiesz na to, że post osiągnie określoną liczbę polubień? Wszystkie te i inne funkcje są już możliwe dzięki rozwojowi Bitcoin Oracles.

Wyrocznie są już używane z wieloma platformami opartymi na łańcuchu bloków, takimi jak Augur i gnoza. Obie te platformy wykorzystują wyrocznie do dokładniejszego monitorowania rynków akcji. Te platformy są oparte na Ethereum. Badacze mają nadzieję, że zapewnią te same usługi użytkownikom Bitcoin.

Program MIT nosi nazwę „oświetlony”I badacze już to zrobili rozwinięty działająca wyrocznia Bitcoin, aby udowodnić swoją teorię. Ta wyrocznia monitoruje wartość USD, a następnie automatycznie przesyła wartość w Satoshis do inteligentnego kontraktu Bitcoin. W wywiadzie publicznym naukowcy z MIT wyjaśnili, że zbudowali wyrocznię, aby monitorować wartość dolara, ale równie łatwo mogła śledzić koszt akcji, wyniki meczu piłkarskiego, a nawet pogodę.

Chociaż MIT może być pierwszymi programistami, którzy pomyślnie stworzyli wyrocznię, oryginalna koncepcja wyroczni Bitcoin została po raz pierwszy zaproponowana przez programistę Lightning Network Thaddeus Dryja w zeszłym roku podczas jednego z jego Dyskretne umowy dotyczące kłód odnośnie skalowalności Bitcoin i potencjału Lightning Network.

Inteligentne kontrakty Bitcoin

Bitcoiners mogą wkrótce korzystać ze złożonych inteligentnych kontraktów dzięki kreatywnym umysłom badaczy, takich jak Alin S. Dragos i Tadge Dryja. Obaj badacze należą do inicjatywy MIT Digital Currency Initiative. W ramach tej inicjatywy naukowcy chcą tworzyć wielowarstwowe inteligentne kontrakty, które wykorzystują Lightning Network.

Protokoły drugiej warstwy są istotnym elementem inteligentnych kontraktów. Ethereum zyskało rozgłos za wprowadzenie koncepcji inteligentnego kontraktu do społeczności kryptograficznej. Aby ułatwić te inteligentne kontrakty, Ethereum wykorzystuje protokół drugiej warstwy, który zachowuje się podobnie. Protokół ten nosi nazwę Raiden Network.

Działając jako zaufane źródło danych, wyrocznie są istotną częścią umów z wieloma podpisami. Kontrakty multi-sig mają z góry określone fundusze, które mają zostać uwolnione po otrzymaniu określonej ilości kryptowaluty.

Prywatne Zaufane Wyrocznie

Jednym z krytycznych elementów strategii rozwoju MIT jest tworzenie wyroczni, które nie mogą śledzić swoich użytkowników. Zasadniczo wyrocznie muszą być w stanie transmitować dane w sposób zapewniający prywatność użytkowników. Wyrocznia nie powinna być świadoma, czy jej informacje inicjują inteligentny kontrakt.

Protokół mieszania danych umożliwia anonimowość. Ten protokół miesza informacje wyroczni z dostarczonymi danymi przed umieszczeniem ich w łańcuchu bloków. Naukowcy twierdzą, że są w stanie określić, jakie dane dodali do celów mieszania, ale wyrocznia nie jest w stanie odróżnić tych dwóch. W przyszłości organizacje wykorzystają tę technologię, aby chronić swoje dane finansowe przed wzrokiem ciekawskich.

Rodzaje Wyroczni


Koncepcja wyroczni blockchain nie jest nowa, a wiele innych kryptowalut już wykorzystuje tę technologię, aby zapewnić swoim użytkownikom solidniejsze inteligentne kontrakty. Poświęćmy chwilę, aby przyjrzeć się niektórym z różnych typów wyroczni, które istnieją dzisiaj.

Oprogramowanie Wyrocznie

Oprogramowanie oracles monitoruje informacje online. Wyrocznia śledzi takie elementy, jak temperatura, ceny złota, opóźnienia lotów, a nawet wyniki wyborów. Oracles są w stanie sortować dostępne informacje online i automatycznie wyodrębniać niezbędne dane przed wysłaniem informacji do inteligentnej umowy.

Sprzętowe Wyrocznie

Wyrocznie sprzętowe śledzą rzeczy ze świata rzeczywistego, takie jak statek docierający do portu lub samochód wjeżdżający na określony obszar. Te typy wyroczni wymagają dodatkowych czujników sprzętowych do wykonania tych zadań. Technologia RFID może dać tym wyroczniom ogromny wzrost możliwości w nadchodzących miesiącach. Urządzenia te zapewniają użytkownikom możliwość monitorowania całych łańcuchów dostaw za pośrednictwem łańcucha bloków.

Przychodzące Wyrocznie

Przychodzące wyrocznie wykorzystują zewnętrzne źródła danych. Firmy oczekują od tych wyroczni ustawiania automatycznych zamówień zakupu po wykonaniu określonych zadań. Na przykład możesz ustawić zlecenie kupna kryptowalut, jeśli, powiedzmy, wzrosną ceny złota.

Wychodzące wyrocznie

Wychodzące wyrocznie umożliwiają inteligentnym kontraktom udostępnianie danych elementom w świecie rzeczywistym. Te wyrocznie są teraz popularne dzięki rozwojowi technologii inteligentnego domu. Na przykład wychodząca wyrocznia odblokowuje inteligentną blokadę po zakończeniu inteligentnego kontraktu.

Consensus Oracles

Platformy oparte na prognozach w dużym stopniu wykorzystują wyrocznie oparte na konsensusie. Te wyrocznie zbierają informacje z wielu miejsc. Są idealne do monitorowania rynków finansowych, gdy korzystanie z jednego źródła danych mogło być zawodne.

Obawy wyroczni

Koncepcja wyroczni Bitcoin okazała się skuteczna w teorii, ale nadal istnieją pewne obawy dotyczące integracji tych zaufanych źródeł. Po pierwsze, nikt nie wymyślił rozsądnego sposobu zarabiania na wyroczniach. Aby wyrocznie doczekały się adopcji, będzie potrzebna zachęta dla tych, którzy ją goszczą.

Oprócz problemów finansowych centralizacja jest kwestią, którą należy się zająć przed jej przyjęciem na szeroką skalę. Co się dzieje, gdy jedno źródło zawiera wiele wyroczni? W jaki sposób może to zmniejszyć „zaufanie” danych w sieci? Oto pytania, z którymi borykają się naukowcy z MIT, chcąc przekształcić swoją koncepcję w jedną z funkcji Bitcoina.

Bitcoin Oracles – praca w toku

Projekt Bitcoin Oracle nadal widzi ulepszenia. Programiści oczekują pomocy firm zewnętrznych w zakresie obsługi użytkowników. Badacze z MIT otwarcie przyznali, że ich głównym celem jest rozwój protokołu z nadzieją, że zainteresowane strony przystąpią do stworzenia przyjaznej dla użytkownika platformy do wykorzystania technologii w przyszłości. Niezależnie od tego wygląda na to, że wyrocznie Bitcoin zostaną tutaj.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map