Czy Twoja firma powinna zostać firmą opartą na blockchain?

Technologia Blockchain jest dobrze znana ze swojej zdolności do zakłócania wielu najważniejszych branż na świecie. Dla konsumentów często może to być postrzegane jako korzyść. Jednak nowoczesne firmy również mogą skorzystać na technologii blockchain. Wcześniej omawialiśmy kilka kluczowych sposobów, w jakie blockchain może przynieść korzyści przy tworzeniu nowych firm, a także porównaliśmy zdecentralizowane modele biznesowe i scentralizowane. W tym artykule przyjrzymy się niektórym decydującym czynnikom, które pomogą Ci zdecydować, czy dla Twojej firmy będzie praktyczne, czy nie, zostanie firmą typu blockchain.

Określenie kosztów i praktyczności

Podobnie jak w przypadku wszelkich wydatków biznesowych, ważne jest, aby zrozumieć koszty i potencjalne przychody związane z przejściem na blockchain. W przypadku mniejszych firm opracowywanie całkowicie dostosowanej technologii na poziomie przedsiębiorstwa nie jest zwykle zbyt praktyczne z finansowego punktu widzenia. Jeśli historia jest jakimś wskaźnikiem, wczesne przyjęcie nie zawsze przynosi natychmiastowe korzyści.

Rozwój technologii blockchain z pewnością przywołuje wiele porównań do pojawienia się aplikacji na telefony komórkowe około dekady temu. W tamtym czasie wiele firm dostrzegło potrzebę stworzenia dedykowanych aplikacji mobilnych do bardzo specyficznych zastosowań. Jednak obecnie zdecydowana większość firm nie ma takiej mentalności. Chociaż istnieje wiele firm, które nadal używają i czerpią zyski z rozwoju aplikacji mobilnych, wielu nie widziało wystarczających korzyści lub zwrotów z inwestycji. Rozważając, czy Twoja firma potrzebuje dedykowanego rozproszonego systemu księgi lub zdecentralizowanej aplikacji (dapp), ważne jest, aby wydawać pieniądze zgodnie z przewidywanym przyjęciem użytkowników, a nie tylko dlatego, że postrzegasz blockchain jako najnowszy trend.

Jak wspomniano w naszym poście o handlu kryptowalutami, FOMO jest dużym problemem do rozwiązania. Dotyczy to nie tylko inwestorów kryptowalutowych, ale także firm, które uważają, że konieczne jest rozwijanie projektów blockchain na dużą skalę, a nawet tworzenie własnych kryptowalut. W wielu przypadkach wybranie tej trasy może nie być korzystne.

Stawanie się biznesem opartym na blockchain: kluczem do sukcesu jest adopcja

Chociaż niektórym firmom może być trudno zdać sobie sprawę z natychmiastowego pozytywnego wpływu przyjęcia technologii blockchain, należy wziąć pod uwagę długoterminowe możliwości. Jak omówiliśmy w artykule o blockchain i branży autonomicznych ciężarówek, wiele tradycyjnych sektorów gospodarki już zaczyna dostrzegać wpływ technologii blockchain nawet po jej początkowym wdrożeniu. Podobnie jak w przypadku B2B SaaS, nie musisz też koniecznie mieć miliona klientów, aby zdać sobie sprawę z zalet blockchain.

Dla wielu małych firm blockchain może zmienić zasady gry. Na przykład blockchain może pomóc małym firmom lepiej zorganizować pracę wewnętrznych pracowników, aby zmaksymalizować czas, energię i zasoby. Logistyka wysyłkowa, zarządzanie zapasami i analityka sprzedaży mogą przynieść ogromne ulepszenia dzięki blockchain. Może to potencjalnie przynieść korzyści wszystkim, od soloprenarzy po czołowe firmy, takie jak Amazon. Firmy różnej wielkości z sektora opieki zdrowotnej, nieruchomości i innych głównych sektorów gospodarki również mogą zobaczyć ulepszenia napędzane technologią blockchain.

biznes blockchain

Zwiększenie praktyczności

Jeśli jesteś właścicielem małej firmy, możesz pomyśleć, że blockchain wydaje się dobrym rozwiązaniem, ale uważasz, że jego wdrożenie jest niepraktyczne lub zbyt kosztowne. Może się tak zdarzyć w maju 2018 r., Ale prawdopodobnie nie będzie tak długo. Pomyśl o przyjęciu jakiejkolwiek nowej technologii, od produktów fizycznych (telewizory z płaskim ekranem, chipy graficzne, smartfony) po produkty cyfrowe (pamięć masowa w chmurze, B2B SaaS itp.). Wszystkie te technologie mają podobne wzorce rozwoju. Początkowo wszystkie były dość kosztowne w tworzeniu.


W większości przypadków jakość nie była aż tak dobra, jak na kwotę wymaganej inwestycji kapitałowej. Już po kilku latach rynki stawały się coraz bardziej konkurencyjne. Co najważniejsze, technologia stojąca za produktami stała się bardziej innowacyjna. To z kolei obniżyło koszty.

Blockchain może bardzo dobrze podążać za tym samym wzorcem rozwoju. Chociaż ważne jest, aby być wczesnym użytkownikiem, należy pamiętać, że zbyt duże inwestowanie teraz może oznaczać mniejszą elastyczność budżetu w ciągu zaledwie kilku lat, gdy technologia stanie się nie tylko tańsza, ale także znacznie bardziej dostępna i lepszej jakości.

Najpierw spójrz na łatwe do wdrożenia rozwiązania rynkowe

W przypadku firm, które nie mają zasobów lub nie muszą budować własnej, dostosowanej technologii, aby stać się firmą typu blockchain, rośnie liczba rozwiązań, które chcą zapewnić firmom narzędzia niezbędne do tworzenia aplikacji bez konieczności posiadania dużej wiedzy technicznej.

Wiele projektów blockchain pozwala już firmom tworzyć własne inteligentne kontrakty, zwiększać przestrzeń do przechowywania plików i znacznie łatwiej. Wdrożenia te można również przeprowadzić po niższych kosztach i pozwolą Twojej firmie zdecydować, czy wdrożenie rozwiązań blockchain jest praktyczne, czy nawet konieczne.

Już zaczynamy widzieć organizacje, które pojawiają się, aby łączyć tradycyjnie niezależne kierunki pracy dla wspólnej sprawy rozwoju korzystnych technologii blockchain. Z grup takich jak ALLi dla autorów i BiTA dla firm transportowych, jasne jest, że nowe branże zaczynają nie tylko rozwijać ogólną misję blockchain, ale także sprawiają, że jest on znacznie bardziej dostępny, nawet dla indywidualnych pracowników i mniejszych firm.

Wniosek

Nawet jeśli obecnie nie widzisz, jak technologia blockchain może przynieść korzyści Twojej firmie, jasne jest, że wiele zmian jest już przygotowywanych. Bycie wczesnym użytkownikiem jest dobre, ale tylko wtedy, gdy masz dobrze zaplanowaną strategię dotyczącą tego, jak takie inwestycje mogą prowadzić do solidnych bezpośrednich zwrotów finansowych (lub optymalizacji czasu). Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że blockchain może nie mieć wystarczająco dużego potencjalnego wpływu na Twój obecny biznes, aby konieczna była zmiana modeli biznesowych lub inwestowanie w drogie rozwiązania.

Niezależnie od tego, czy tak jest, czy nie, powinieneś rozważyć przyjrzenie się niektórym organizacjom branżowym i projektom, które chcą promować rozwój łańcucha bloków, który można zastosować w Twojej firmie. W przypadku niektórych firm szybsze wdrożenie może być najbardziej korzystną strategią. Dla innych lepiej zaczekać, aż technologia stanie się bardziej dostępna. Często najlepsze rozwiązania są już dostępne na rynku. Niektóre z tych rozwiązań są faktycznie najłatwiejsze i najtańsze do wdrożenia.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map