Czy sieci kratowe to przyszłość łączności online?

Czy sieci kratowe to przyszłość łączności online?

Kiedy rozważamy blockchainy i komunikację bez inwigilacji, obecna administracja wydaje się odzyskiwać kontrolę. Przepisy dotyczące neutralności sieci wygasają w przyszłym miesiącu, a dostawcy usług internetowych będą mieli całkowity wpływ na to, w jaki sposób ludzie w USA będą korzystać z internetu. Rodzi to kluczowe pytania dotyczące przyszłości łączności online i tego, czy sieci kratowe mogą być rozwiązaniem.

Co to są przepisy dotyczące neutralności sieci?

Przepisy dotyczące neutralności sieci były egzekwowane w Stanach Zjednoczonych w czasach Obamy w 2015 roku. Miały one na celu zapewnienie otwartego i bezpłatnego internetu, w którym konsumenci mają równy dostęp do treści internetowych. Przepisy dotyczące neutralności sieci uniemożliwiają dostawcom usług internetowych blokowanie treści, faworyzowanie własnych treści lub nadmierne obciążanie konsumentów.

Jednak w grudniu ubiegłego roku FCC uchyliła te zasady „otwartego internetu”. Ustawy o neutralności sieci, które wygasają 11 czerwca, zostaną zastąpione przez mocno krytykowany przepisy, które przekazują dostawcom usług internetowych całą władzę.

Nowe przepisy nakładają na dostawców usług internetowych obowiązek informowania konsumentów, czy będą blokować lub spowalniać określone treści, albo pobierać opłatę za szybszy dostęp. Wiele osób obawia się, że w wyniku tego ceny w Internecie gwałtownie wzrosną. Jak dotąd AT&T, Verizon i Comcast Corp zobowiązały się nie blokować ani nie dyskryminować treści po wygaśnięciu zasad. Ale nie było jeszcze żadnej wzmianki o tym, czy będą oferować płatne „szybkie pasy”.

Podział polityczny

Uchylenie przepisów dotyczących neutralności sieci jest ostatnim z podejmowanych przez obecną administrację prób cofnięcia działań poprzedniej administracji. Po rozwiązaniu porozumień klimatycznych z Paryża i 180 w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem. Wbija też głębszy klin między partie republikańskie i demokratyczne a naród amerykański.

„Zniesienie neutralności sieci pozwoliłoby dostawcom usług internetowych na przedkładanie swoich zysków konsumentom, którym służą i kontrolowanie tego, co widzimy, robimy i mówimy online” – ostrzegła prokurator generalna Demokrata Barbara Underwood.

Republikanie argumentują, że uchylenie przepisów o neutralności sieci otworzy konkurencję i zachęci do inwestycji. „Efektem tego będzie lepszy, szybszy i tańszy dostęp do internetu oraz bezpłatny i otwarty internet, który mamy od wielu, wielu lat” – powiedział republikański przewodniczący FCC Ajit Pai.

Jak dotąd 22 stany z Nowym Jorkiem na czele protestują przeciwko ustawie. Nadal istnieje możliwość odrzucenia grudniowego uchylenia, które stanowi ogromną wygraną dla dostawców usług internetowych, ale jest silnie przeciwne przez firmy internetowe, w tym Alphabet Inc. i Facebook..

Gdziekolwiek leżą twoje skłonności polityczne, prawdopodobnie zrozumiesz, dlaczego pobieranie dodatkowej opłaty za dostęp do Internetu nie odpowiada wielu osobom. W rzeczywistości Demokraci uważają, że ta kwestia wpłynie na wybory śródokresowe w listopadzie, szczególnie w przypadku tysiącletnich wyborców znających się na Internecie..

Dostęp do Internetu dla nielicznych uprzywilejowanych?

W erze szybkiego internetu przyzwyczailiśmy się do uzyskiwania dostępu do treści, kiedy tylko chcemy, gdziekolwiek chcemy, prosto z naszych dłoni. Informacje są darmowe i potężne. Rodzaj władzy, za którą ludzie być może wkrótce będą musieli zapłacić dużo pieniędzy.


Niektórzy dostawcy internetowi wspominali już o oferowaniu „płatnych szybkich pasów” lub „płatnego ustalania priorytetów”. To stawia nas na niebezpiecznej ścieżce. Elitarny dostęp do Internetu jest sprzeczny z otwartym i równym ekosystemem dla wszystkich i wyraźnie kontrastuje z utopijnymi wizjami większości startupów blockchain.

Chociaż uchylenie nie jest jeszcze zakończone i wejdzie w życie w przyszłym miesiącu, jeśli ceny internetu w USA gwałtownie wzrosną, a ogólna populacja nie ma już równego dostępu, rozwiązaniem mogą być sieci kratowe.

Co to jest sieć typu mesh?

Siatka topologii sieci

Ilustracja częściowej sieci kratowej https://commons.wikimedia.org/wiki/File:NetworkTopology-Mesh.svg

Sieć kratowa umożliwia węzłom bezpośrednie łączenie się i współpracę w celu kierowania danych do i od klientów. Jest zdecentralizowany, ponieważ nie ma zależności od żadnego pojedynczego węzła, a wszystkie węzły uczestniczą w przekaźniku informacji.

Ponieważ sieci kratowe mogą się samodzielnie konfigurować, są odporne na uszkodzenia i stanowią tańsze, bardziej wydajne rozwiązanie zapewniające dostęp do nieocenzurowanego Internetu – który nie jest powiązany z infrastrukturą ISP (dostawcy usług internetowych).

W skrócie? Sieci kratowe umożliwiają dostęp do Internetu i danych innych osób. Jednak aby rozwijać ekosystem sieci kratowej, ludzie potrzebują motywacji.

W końcu dlaczego miałbyś udostępniać swoją łączność komukolwiek innemu? Tutaj do gry wkracza zdecentralizowany, mobilny protokół sieciowy typu mesh, wykorzystujący technologię blockchain i tokenizację.

Łączność tokenizacyjna

Firmy lubią RightMesh i Otwarty ogród tokenizują łączność przy użyciu telefonów z systemem Android w celu utworzenia infrastruktury sieciowej. Osiągają łączność peer-to-peer za pomocą funkcji WIFI i Bluetooth, które są nieodłączne w telefonach komórkowych.

Kiedy klient i hotspot łączą się, tworzą nową siatkę, do której mogą dołączyć ludzie, a stamtąd sieć się rozrasta. Każdy węzeł ma identyfikator Ethereum i konto, które nagradza użytkowników tokenami.

Ten zdecentralizowany model dostawcy usług internetowych ma na celu umożliwienie ludziom zostania dostawcami usług internetowych. Odbierając władzę dużym korporacjom i oddając ją w ręce ludzi, każdy może udostępniać swój internet i zarabiać za to kryptowalutę.

Do tej pory Open Garden umożliwił routing wiadomości poza siecią i stworzył pierwszą aplikację do przesyłania wiadomości, umożliwiającą komunikację bez połączenia z Internetem.

Umożliwienie stałego połączenia

Sieci kratowe są również używane na całym świecie, aby zapewnić nieprzerwaną łączność. W trudno dostępnych miejscach o złożonej topografii i rozległych społecznościach wiejskich miliardy ludzi wciąż nie mają dostępu do internetu.

Sieci kratowe okazują się być skuteczne i niedrogie rozwiązanie mające na celu rozpowszechnianie korzyści z bycia połączonymi, w tym integracji społecznej i gospodarczej. A w przypadku klęsk żywiołowych, gdy połączenia internetowe ulegają awarii, sieci kratowe mogą zapewnić, że ludzie nadal będą mogli komunikować się i wysyłać wiadomości.

WIFI Red Hook, na przykład powstał po potężnej burzy, która nawiedziła Nowy Jork i uniemożliwiła ludziom korzystanie z Internetu. Teraz organizacja dąży do zlikwidowania przepaści cyfrowej i zapewnienia równych szans ekonomicznych w Red Hook na Brooklynie przy użyciu sieci kratowych.

Z pomocą lokalnych firm i społeczności są w stanie zapewnić mieszkańcom stały, bezpłatny dostęp.

Łączność w przyszłości

Chociaż zniesienie neutralności sieci jeszcze nie weszło w życie, nawet w przypadku dostępu do taniego internetu, kwestie cenzury lub przerwy w świadczeniu usług często podnoszą ich głowę.

Sieci kratowe mogą być realną, realną alternatywą, nie tylko dla łączności ostatniej mili, ale dla codziennej, ulepszonej komunikacji bez nadzoru lub problemów z dostawcą usług internetowych.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map