Czy kryptowaluta może być rozwiązaniem problemów Wenezueli?

W kraju o największych zasobach ropy naftowej na świecie mieszkańcy nie są w stanie kupować żywności. Waluta krajowa, Bolivar, zdewaluowała się o 95 proc w tym tygodniu marnuje oszczędności ludzi. A miliony Wenezuelczyków uciekło ze swojego kraju, pokonując granice z Kolumbią i Brazylią. Istnieją nawet historie o Wenezuelczykach, którzy przybyli do Argentyny – podróż na tysiące mil.

Eugenia Alcala Sucre

Eugenia Alcalá Sucre, założycielka Dash Caracas i Dash Venezuela

Pośród tak niepokojącej panoramy Eugenia Alcalá Sucre, założycielka Dash Caracas i Dash Venezuela mówi CoinCentral, jak naprawdę żyje się na co dzień w Wenezueli. I dlaczego uważa, że ​​kryptowaluta, a konkretnie Dash, może zapewnić rozwiązanie narastającego kryzysu humanitarnego.

„Jak wielu Wenezuelczyków”, mówi, „wyjechaliśmy z mężem w 2015 roku”. Dzięki rosnącym niedoborom żywności, inflacji, przestępczości, rozpadającej się gospodarce i politycznej niepewności „czuliśmy, że nasz kraj nie ma już dla nas możliwości”. Przeprowadzili się do Buenos Aires w Argentynie, ryzykując wszystko, aby tam pojechać i zostawiając za sobą wszystko, co posiadali. Jednak z powodu choroby została zmuszona do powrotu do swojego kraju.

Kraj w ruinie

„Kiedy wróciłam, miałam inną perspektywę, jakby przeprowadzka do innego kraju nie zawsze była jedynym rozwiązaniem” – mówi. „Ale kiedy wróciłem [w 2016 r.] Byłem naprawdę zszokowany pogorszeniem. Mój kraj był zdewastowany. Zaczęliśmy widzieć takie rzeczy, jak całe rodziny jedzące ze śmieci na ulicy i ludzie, którzy nie byli w stanie kupić jedzenia lub swoich podstawowych potrzeb, mimo że byli profesjonalistami z pracą ”.

Kontynuuje: „W 2017 roku mieliśmy trudne chwile w Wenezueli, z wieloma powstaniami i protestami”. Masowe demonstracje antyrządowe, powszechna przemoc i setki ofiar śmiertelnych miały miejsce po kilku miesiącach niepokojów. Eugenia mówi, że wtedy „zdała sobie sprawę, że był to nie tylko kryzys gospodarczy, ale także kryzys społeczny”.

Oprócz demonstracji i ucisku politycznego nie mówimy tylko o bezdomnych bez pracy, których nie stać na jedzenie. Eugenia wyjaśnia, że ​​istnieje wiele barier uniemożliwiających zwykłym ludziom dostęp do ich pieniędzy. Nie tylko istnieje szalejąca hiperinflacja, której rzadko widziano w dzisiejszych czasach, ale ponadto Wenezuelczycy nie mają sposobu, aby chronić swoje bogactwo przed dewaluacją, ponieważ nie wolno im swobodnie kupować obcej waluty.

„Od wielu lat mamy kontrole giełdowe” – mówi – „nie możemy swobodnie kupować dolarów za boliwary. Potrzebujemy specjalnego pozwolenia od rządu, które staje się coraz trudniejsze do uzyskania, co kieruje ludzi do innych środków ”.

Czarny rynek

Czarny rynek na zakup dolarów i innych walut obcych istnieje w Wenezueli od wielu lat, ale stał się szczególnie potrzebny, ponieważ wysoka inflacja przekształciła się w hiperinflację. „Dziś kupujemy pomidory za jedną cenę, a jutro może to być podwojona cena”, wyjaśnia Eugenia, „Nie wiemy, ile rośnie, ale wiemy, że rośnie. Nasz dochód jest coraz mniejszy każdego dnia ”.

czarny rynek

Wenezuelczycy muszą skorzystać z czarnego rynku


Dlatego zwykli ludzie, nawet pracujący profesjonaliści, po prostu nie mogą położyć jedzenia na swoich stołach. „Kiedy widzisz te wszystkie bariery”, mówi, „czasami ludzie zwracają się w stronę czarnego rynku, ale jest to niebezpieczne, ponieważ jest nielegalne. Zdarzały się przypadki osób trafiających do więzienia za korzystanie z czarnego rynku ”.

Brak gotówki

„Jakby tego było mało”, dodaje Eugenia, „mamy również problem z brakiem gotówki. To poważny problem, ponieważ istnieje wiele usług, za które nie możemy zapłacić w inny sposób niż gotówką, na przykład transport publiczny ”.

Brzmi to niewiarygodnie, ale tak naprawdę jest. Wielu pracujących, zawodowych Wenezuelczyków śpi na ulicach, ponieważ nie mają dostępu do gotówki potrzebnej do powrotu autobusem do domu. Nawet jeśli mają to w swoim banku.

„Na ulicach żyje wielu ludzi, mimo że mają pracę. Ale nie mają wystarczająco dużo gotówki, by codziennie iść do pracy i do domu. Pracują od poniedziałku do piątku, aw weekendy wracają do domu. Rachunki są naprawdę rzadkie. Idziesz do banku, a oni dają ci tylko niewielką kwotę. Mają ograniczenia. Nawet jeśli masz pieniądze w banku, nie możesz ich wyjąć ”.

Limity wydatków na karty debetowe

„Poza tym”, dodaje, „jest jeszcze jeden problem. Karta debetowa i przelewy bankowe są również ograniczone, więc przy hiperinflacji ceny rosną i rosną, ale moja karta debetowa pozwala mi wydać tylko tyle w ciągu jednego dnia. Mimo że mam pieniądze w banku, nie mogę ich wydać ”.

Wielu członków zespołu Dash Venezuela podziela podobne historie, że nie potrafią utrzymać głowy nad wodą. „Jest jedna kobieta”, mówi Eugenia, „która była dyrektorem generalnym banku. Chociaż pracowała tam przez te wszystkie lata i miała najwyższą rangę w tym biurze, nie było jej stać na wykarmienie dwójki dzieci ”.

Kryptowaluta jako legalna alternatywa

Kiedy ludzie umierają, dzieci głodują, przestępczość gwałtownie rośnie, a granice z sąsiednimi krajami zostają pokonane, trzeba mieć niezłą wolę pozostania. Jednak Eugenia była zdecydowana pomóc swojemu krajowi znaleźć sposób na przezwyciężenie tych problemów. Ona mówi:

„Zaczęliśmy więc myśleć o pokonywaniu barier ekonomicznych bez łamania prawa. Kryptowaluty nie są przestępstwem w Wenezueli. Słyszałem o Bitcoinie kilka lat temu, ale nie zwracałem na to uwagi; Myślałem, że to projekt uniwersytecki czy coś ”. Ale w 2017 roku, kiedy sytuacja wyglądała wyjątkowo tragicznie, zaczęła głębiej badać. Wtedy trafiła na Dasha.

„Zakochałem się w Dash nie tylko ze względu na cechy waluty, która ułatwia jej używanie, ale także ze względu na DAO. To mnie rozwaliło. Zacząłem badać Dasha i zastanawiać się, jak mogę coś zmienić, co pomogłoby Wenezuelczykom się o tym dowiedzieć ”.

Eugenia nie jest programistą, programistą, ekonomistą ani inżynierem. Jest psychologiem, który przez wiele lat pracował na szkoleniach z młodzieżą, dorosłymi, dziećmi, w firmach i przedsiębiorcach. W rzeczywistości to właśnie doświadczenia bliskiej współpracy z przedsiębiorcami pomogły jej w zrobieniu tego Dash Conferences w Wenezueli, aby nabrać tempa.

Rozpowszechnianie informacji o Dash

Jak Dash mógł w ogóle zacząć rozwiązywać problem na tak przytłaczająco ponurym tle? „A więc” – wyjaśnia – „Dash pomaga w hiperinflacji, ponieważ ludzie mogą go używać do ochrony swojego bogactwa. Pomaga w problemach z gotówką, a także w szybkości transakcji, ponieważ Dash jest tak szybki. ”

Dash Venezuela

Dash Venezuela

Szybkość transakcji jest ważna dla wielu ludzi na całym świecie, ale jest jeszcze bardziej nagląca w Wenezueli, gdzie waluta traci wartość z każdą sekundą.

„Co ważniejsze”, mówi, „Dash może pomóc jako środek codziennej płatności. System zarządzania Dash umożliwił nam organizowanie konferencji i wystąpień dla Wenezuelczyków na temat kryptowalut i Dash. Celem jest nauczenie ludzi, jak używać go jako rozwiązania problemu.

Na konferencje przychodzi ponad 5000 osób i co miesiąc organizujemy konferencje. Po konferencji prowadzimy działalność o nazwie Dash City, czyli targi przedsiębiorców, na których produkty i usługi kupowane są tylko za pośrednictwem Dasha. To praktyczny sposób postrzegania działania Dasha i ma on fundamentalne znaczenie, ponieważ możemy mówić o kryptowalutach w teorii, ale dopóki nie zobaczysz, że działa naprawdę, pobierz własny portfel i kup coś za pomocą Dasha. To właśnie sprawia, że ​​ludzie zdają sobie sprawę, że jest to naprawdę możliwe.

Ale jak praktyczny jest dziś Dash? Czy są sklepy w Wenezueli, które faktycznie akceptują to jako formę płatności? Jak zwykli ludzie uzyskać dostęp do Dash, jeśli ich waluta jest bezwartościowa?

„Obecnie mamy ponad 900 sprzedawców, którzy akceptują Dash w Wenezueli” – mówi. „To osiągnięcie wspólnego wysiłku Dash Venezuela i przedsiębiorców w ponad 20 społecznościach i projektach w Wenezueli, które również podnoszą świadomość i wyjaśniają kupcom, czym jest Dash i jak go używać”.

Dash Conferences w Wenezueli

Konferencje Dash są skierowane do przedsiębiorców, ponieważ „ich cechy osobowości są dobre do rozpowszechniania tych informacji, ponieważ są odważniejsi i skłonni do podejmowania ryzyka. Są bardziej skłonni do eksperymentowania, ponieważ mają swobodę robienia tego w porównaniu z dużą firmą, która musi przezwyciężyć wiele procesów i zasad. Przedsiębiorcy muszą po prostu dokonać wyboru i po prostu to zrobić. Byli częścią naszego sukcesu ”.

W rzeczywistości Eugenia mówi, że wielu małych przedsiębiorców było nawet inspiracją dla większych firm. „Myślą:„ jeśli ten mały przedsiębiorca może to zrobić, to dlaczego my nie? ” Nie tylko o tym mówią, ale dają przykład ”.

Eugenia i jej zespół odbyli dotychczas w tym roku 10 konferencji i zakończą się 12 w przyszłym miesiącu. Następnie planuje inne rodzaje działań, które są bardziej skierowane do kupców, takie jak szkolenia, aby pomóc coraz większej liczbie przedsiębiorców w korzystaniu z Dasha. Chociaż nadal będą organizować konferencje, „może trzy lub cztery razy w roku” – mówi.

Czy większość Wenezuelczyków wie o kryptowalutach?

Twój przeciętny Europejczyk lub Amerykanin prawdopodobnie nie zna blockchain. Te, które są znane, często mają mieszane definicje i brak pełnego zrozumienia. Ale tak nie jest w Wenezueli. „Najbardziej znanymi kryptowalutami w Wenezueli są Bitcoin, Petro i Dash” – mówi Eugenia.

A co myśli o Petro? Waha się, okazując pewną niechęć do swobodnego wypowiadania się na temat inicjatyw rządowych. „Petro to interesujący projekt” – mówi. „Najważniejsze jest jednak to, że rząd włączył słowo kryptowaluty do swoich przemówień”. Pomogło to Eugenii i jej zespołowi łatwiej szerzyć informacje o Dash i edukować szerszą wenezuelską opinię publiczną.

„Kiedy zaczynamy mówić o Dashu, ludzie już słyszeli o kryptowalutach”, mówi, „więc Petro był krokiem naprzód, pomagając ludziom wiedzieć, że istnieje coś, co nazywa się blockchain i jest coś, co nazywa się kryptowalutami”.

Zwiększenie akceptacji Dash

„Teraz handlowcy mogą kupować materiały z Chin i płacić w Dash, a także sprzedawać swoje produkty w innych krajach i akceptować Dash. Wenezuelczycy od lat używają kryptowaluty do ochrony swojego kapitału przed inflacją, ale teraz dzięki Dashowi otworzyło się nowe okno jako środek płatniczy. Jest to łatwy sposób na otrzymanie czegoś, co jest silniejsze niż Bolivar i jest zgodne z prawem ”.

Jakie typy sprzedawców akceptują Dash? „Mamy ogromną różnorodność, od małych, takich jak sprzedawcy kawy i lodów, po sklepy spożywcze i firmę, która produkuje i sprzedaje motocykle… Są też ośrodki zdrowia, które przyjmują Dash, szkoły, uniwersytety i sklepy odzieżowe… mnóstwo opcji ”.

odkryj Dash

https://discoverdash.com/

Czy Eugenia w ogóle martwi się, że jeśli Dash stanie się zbyt silny i stanie się zagrożeniem dla rządu, może to uczynić nielegalnym?

„Mam nadzieję, że nie” – mówi – „Myślę, że jest to możliwe ze względu na cechy rządu w Wenezueli w tej chwili, ale w rządzie są ludzie, którzy rozumieją kryptowalutę i wiedzą, że jest to narzędzie, z którego muszą korzystać. Wierzę, że nie zamierzają tego powstrzymać, ponieważ im to również służy ”.

A co z konferencjami, które organizuje, które gromadzą tysiące uczestników? „Musimy być czujni, ale nie podjęli żadnych działań, aby zatrzymać te wydarzenia, musimy mieć się na baczności, ale mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze”. W końcu, jak podkreśla, na konferencjach chodzi o nauczanie przedsiębiorców o Dashu, a nie o ruchu antyrządowym.

Co powiesz na bycie nietechnicznym i kobietą?

„Właściwie, ponieważ nie mam zaplecza technicznego, myślę, że pomogło ludziom odnosić się do mnie i zrozumieć kryptowalutę, gdy nie mają przygotowania technicznego lub programistycznego. Jest takie wyrażenie, którego często używam na moich konferencjach. Nie rozumiem blockchain z technicznego punktu widzenia i nie rozumiem ekonomii z ekonomicznego punktu widzenia, ale jestem osobą i zarabiam pieniądze i rozumiem, że ten rodzaj pieniędzy ma wartość ”.

Mówi, że ta relatywność pomaga ludziom się zrelaksować, gdy zdają sobie sprawę, że nie potrzebują doświadczenia programisty, aby to zrozumieć. A jeśli chodzi o bycie kobietą? Eugenia nie uważa się za feministkę – po prostu wykonuje swoją pracę. „Ludzie słuchają nie dlatego, że jest to głos żeński lub męski, słuchają, ponieważ jest to dla nich przydatne”.

Mówi, że jedyny raz, kiedy postrzegała bycie kobietą jako problem, to „jeden konkretny dziennikarz w Wenezueli, specjalista w dziedzinie technologii. Nigdy nie chciał mieć mnie w swoich wywiadach, chociaż miał moich kolegów. Może gdybym był mężczyzną, ten facet chciałby ze mną porozmawiać ”.

I największe wyzwania, które czekają?

„Dzięki konferencjom nadaliśmy rozmach. Myślę, że musimy przyjąć ten rozmach, nie możemy odpuścić, musimy iść dalej. Musimy również pracować nad następnymi projektami, aby ludzie mogli bezpośrednio zdobyć Dash i inne kryptowaluty, tak aby nie musieli używać Bolivara. Musimy opracować różne sposoby, aby Wenezuelczycy otrzymywali Dash ”.

Wielu Wenezuelczyków, którzy pracują online, akceptuje płatności w kryptowalutach i może współpracować z ludźmi na całym świecie, wykorzystując je swobodnie do płacenia za towary i usługi. Należy to rozszerzyć na inne rodzaje pracowników. A zanim wenezuelski transport publiczny przyjmie płatność w Dash, jeszcze długa droga. Ale w końcu jesteśmy na wierzchołku góry lodowej.

„To nie jest tak, że jest to rozwiązanie każdego problemu”, mówi Eugenia, „ale jest jakaś nadzieja, która rozprzestrzenia się wraz z użyciem Dash”.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map