Czy kompensacja emisji dwutlenku węgla w technologii Blockchain może uratować planetę?

Jedną z głównych krytyki Bitcoina jest to, że wydobycie pochłania tak ogromną ilość energii, że musi mieć negatywny wpływ na środowisko. Chociaż wydobywanie bitcoinów i kryptowalut niekoniecznie jest najgorszymi winowajcami pod względem zużycia energii, obawy związane ze zmianą klimatu są prawdziwe. Ludzie nie robią wystarczająco dużo, aby ocalić planetę, którą niszczymy. Rozwiązaniem mogą być jednak kredyty węglowe i kompensacja emisji dwutlenku węgla. Tokenizacja aktywów węglowych mogłaby zapewnić sposób na uczynienie tych praktyk bardziej powszechnymi i skuteczniejszymi.

Zmiany klimatyczne i gazy cieplarniane

Pomimo głośne deniery kto nie zostanie wymieniony, zmiany klimatyczne są powszechnie akceptowane w środowisku naukowym.

Atmosfera Ziemi wywołuje naturalny efekt cieplarniany. Kiedy energia słoneczna uderza w powierzchnię planety, ponownie promieniuje. Gazy w atmosferze zatrzymują część tego ciepła, a reszta ucieka. W normalnych warunkach efekt ten utrzymuje planetę w regularnej temperaturze, która podtrzymuje życie na Ziemi.

Spalanie paliw kopalnych opartych na węglu uwalnia do atmosfery gazy cieplarniane, w tym dwutlenek węgla i metan. Wzrost emisji gazów cieplarnianych oznacza, że ​​z atmosfery może wydostawać się mniej ciepła, a zatem planeta się nagrzewa. Ze względu na wzrost produkcji i przemysłu, a także znacznie większą populację na świecie, spalamy obecnie 1300 razy więcej paliw kopalnych niż 200 lat temu.

Zużycie paliw kopalnych równoważące emisję dwutlenku węgla

Globalne ocieplenie ma różne destrukcyjne skutki. Topniejące polarne czapy lodowe powodują podnoszenie się poziomu mórz. To z kolei zagraża siedliskom przybrzeżnym, a nawet obszarom śródlądowym z niebezpieczeństwami powodzi i fal sztormowych. Ponadto zagrożone są teraz całe gatunki, takie jak niedźwiedź polarny. Globalne ocieplenie jest również odpowiedzialne za nasze cieplejsze lata i zwiększona częstotliwość pożarów lasów.

Czym są kredyty węglowe i kompensacja emisji dwutlenku węgla?

Kredyty węglowe i równoważenie emisji dwutlenku węgla to dwie odrębne inicjatywy, które mają na celu regulację i zmniejszenie ilości węgla w atmosferze.

Kredyty węglowe

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu uznał, że ustalenie rzeczywistej ceny za spalanie paliw kopalnych bardziej skłoniłoby nas do dostrzeżenia jego wartości. Dlatego Protokół z Kioto wprowadził pojęcie kredyty węglowe.

Kredyt węglowy to licencja dla kraju lub organizacji na emisję określonej ilości gazów cieplarnianych. Zgodnie z warunkami protokołu z Kioto każdy kraj otrzymuje określoną liczbę uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Każda firma lub organizacja, która zużyje lub przekroczy podaną kwotę, może zakupić dodatkowe kredyty węglowe na wolnym rynku.

Równoważenie emisji dwutlenku węgla


Kompensacja emisji dwutlenku węgla odnosi się do działań, które ograniczają emisje gazów cieplarnianych. Ma to na celu zdobycie kredytów węglowych. Dlatego kompensacja emisji dwutlenku węgla obejmuje projekty związane z energią odnawialną, taką jak energia wiatrowa lub słoneczna, spalanie metanu lub niszczenie zanieczyszczeń przemysłowych.

Wysiłki w zakresie kompensacji emisji dwutlenku węgla mogą być częścią tego samego rynku regulowanego w ramach Protokołu z Kioto co kredyty węglowe lub alternatywnie mogą być dobrowolne. Aby zakwalifikować się do udziału w rynku regulowanym, projekt kompensacyjny musi odbywać się w kraju członkowskim Protokołu z Kioto i podlegać sankcjom rządu.

Rynek dobrowolny umożliwia osobom fizycznym lub przedsiębiorstwom zakup kompensacji emisji dwutlenku węgla na potrzeby ich własnej działalności. Na przykład Emirates, Qantas i Delta, wraz z wieloma innymi liniami lotniczymi, oferują teraz pasażerom inicjatywy kompensacji emisji dwutlenku węgla.

Pomimo rosnącego uznania przez rządy, że zmiany klimatyczne są problemem, nie wszystkie kraje przestrzegają warunków protokołu z Kioto. Podobnie, potrzebujemy dużo większego dobrowolnego zaangażowania w poszczególne programy, jeśli mamy mieć jakikolwiek wpływ na obecne poziomy emisji.

Wejdź do Blockchain

Blockchain może teraz umożliwić tokenizację aktywów, w tym aktywów fizycznych w świecie rzeczywistym. Szereg projektów blockchain tworzy obecnie innowacyjne rozwiązania do tokenizacji kompensacji emisji dwutlenku węgla i kredytów węglowych.

Veridium

Veridium przenosi kredyty węglowe do łańcucha bloków. Firma współpracuje z IBM i wykorzystuje blockchain Stellar do tokenizacji kredytów węglowych będących przedmiotem obrotu na rynkach międzynarodowych. Token jest zabezpieczony aktywami węglowymi, które są weryfikowane przez strony trzecie jako spełniające międzynarodowe standardy.

Ponadto protokół Veridium zapewnia funkcjonalność, która może zwiększyć jego atrakcyjność dla firm. Oblicza liczbę kredytów węglowych, które firma musi kupić lub wygenerować, aby zapewnić wystarczającą kompensację emisji dwutlenku węgla, aby pokryć swój ślad węglowy. Kalkulacja ta jest jedną z barier dla firm przyjmujących kredyty węglowe, a tym samym stanowi zachętę do przyjęcia Veridium.

Ani ja

Ani ja działa nieco inaczej. Jest to rynek usuwania dwutlenku węgla oparty na łańcuchu bloków. Po stronie dostawcy Nori zapewnia metodologię i weryfikację, czy firma wykonywała czynności, które usuwały dwutlenek węgla z atmosfery. Nori następnie wystawia dostawcy certyfikat autentyczności.

Każdy może zarejestrować się jako kupujący, co oznacza, że ​​kupuje certyfikaty od dostawców. W rzeczywistości kupujący płaci za usuwanie dwutlenku węgla za pośrednictwem dostawcy. Kupujący i sprzedający dokonują transakcji za pomocą tokena Nori ERC20.

Strona główna firmy Nori zajmująca się kompensacją emisji dwutlenku węgla

Strona internetowa Nori

Zaletą Nori jest stworzenie połączenia peer-to-peer w celu kompensacji emisji dwutlenku węgla. Zmniejsza to biurokrację i tarcia związane z dobrowolnym zakupem kredytów węglowych, zwiększając tym samym zaangażowanie.

Posejdon

Posejdon ma na celu stworzenie globalnego rynku emisji dwutlenku węgla, zaczynając od integracji uprawnień do emisji CO2 z codziennymi zakupami detalicznymi. Sprzedawca detaliczny zintegruje protokół Poseidon ze swoją technologią w punkcie sprzedaży. Gdy konsument dokona zakupu, sprzedawca poinformuje o tym firmę Poseidon, która oblicza ślad węglowy zakupu. To z kolei uruchamia inteligentny kontrakt, który wydaje wystarczającą liczbę tokenów Poseidon OCEAN na kompensację emisji dwutlenku węgla przy zakupie.

Posejdon

Poseidon jest również oparty na łańcuchu bloków Stellar. Ponieważ Stellar ma mniejsze zużycie energii niż inne platformy blockchain dApp, firma stwierdziła, że ​​był to naturalny wybór.

Wniosek

Te projekty z pewnością pokazują, że blockchain jest siłą napędową zmian na świecie. Blockchain może ostatecznie umożliwić codziennym konsumentom włączenie kompensacji emisji dwutlenku węgla do ich codziennego życia.

Przede wszystkim musimy zrobić o wiele więcej w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych niż robimy dzisiaj. Wykorzystanie łańcucha bloków do kompensacji emisji dwutlenku węgla i kredytów węglowych jest pewnym krokiem we właściwym kierunku.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map