Czy Bitcoin kiedykolwiek zastąpi Fiata?

Czy Bitcoin kiedykolwiek zastąpi fiata? To pytanie pojawiło się na więcej niż kilku forach internetowych, co prawda, głównie związanych z kryptowalutami. Debata jest prawdziwa, a jej przeciwnikami są często programiści kontra ekonomiści w fotelu.

Fiat, czyli waluta wspierana przez rząd, jest cechą miast-państw, królestw i krajów od ponad tysiąca lat. Bitwa jest naprawdę epicką rozgrywką między establishmentem a nieustającym postępem technologii.

Wszechstronna analiza zalet i wad każdego z nich prawdopodobnie zajęłaby tygodnie. Zamiast tego przyjrzyjmy się kilku fundamentalnym różnicom między tymi dwoma systemami i zobaczmy, czy są jakieś wnioski.

Model inflacyjny

Większość dzisiejszych systemów fiducjarnych jest zbudowana na podstawie potencjalnie nieskończonej podaży pieniądza. Współczesne banki używają systemu znanego jako bankowość z rezerwą cząstkową. W tym systemie banki mogą pożyczać faktyczne depozyty klientom innym klientom do określonego poziomu. Pozostała część musi być przechowywana w banku jako rezerwa na wypadek, gdyby deponent chciał wypłacić swoją gotówkę. Rezerwa obowiązkowa w USA była zazwyczaj 10 procent. Zilustrujmy ten pomysł prostym przykładem.

Zaczynając od zera, Joe ma 100 000 dolarów, których wolałby nie trzymać pod materacem, więc zdeponował je w banku. Bank pożycza z tej kwoty 90 000 dolarów Timowi, który wykorzystuje je do wykupienia małej firmy Mary. Mary również deponuje to w banku na przechowanie. Bank ma teraz 190 000 dolarów depozytów. Bank może teraz pożyczyć 90 procent depozytu Maryi w wysokości 90 000 USD i proces jest kontynuowany.

Bankowość oparta na rezerwie cząstkowej sprawdza się początkowo dobrze, aby ożywić gospodarkę poprzez udzielanie większej liczby pożyczek, niż byłoby to możliwe w innym przypadku. Powoduje to jednak kilka problemów. Jeśli klienci stracą wiarę w system bankowy, zbyt wielu może próbować wypłacić gotówkę w tym samym czasie, co prowadzi do run na bank. Jest też prosta polityka pieniężna. Jeśli zbyt wielu klientów nie spłaci swoich pożyczek, istnieje możliwość wywołania poważnego kryzysu zadłużenia, podobnego do tego, co miało miejsce podczas kryzysu finansowego w 2008 roku.

Zegar zadłużenia USA

Stany Zjednoczone szybko zbliżają się do punktu, w którym nie można spłacić nawet odsetek od długu.

Model deflacyjny

21 milionów monet. Górny limit umieszcza Bitcoin na liście rzadkich walut wraz ze złotem. W takim modelu nie ma wbudowanego mechanizmu tworzenia długu lub zwiększania podaży waluty. Właśnie dlatego kurs wymiany fiat do kryptowalut jest tak wysoki. Podstawowa zasada bogactwa jest taka: im mniej czegoś ludzie chcą, tym więcej są skłonni za to zapłacić.

To może być dobre z inwestycyjnego punktu widzenia, ale czy deflacyjna waluta, taka jak Bitcoin, może działać jako realny środek wymiany? Wiodąca giełda kryptowalut Bitmex niedawno wzięła udział w debacie i miała kilka interesujących rzeczy do powiedzenia. Pomimo chwalenia jego właściwości deflacyjnych w ich raport, dalej stwierdzał:

„Bitcoin może zaspokoić użyteczną niszę, polegającą na uodpornieniu na cenzurę i płatności cyfrowych, ale jest mało prawdopodobne, aby stał się główną walutą w gospodarce”.

Bitmex zauważa, że ​​ci, którzy sprzeciwiają się deflacji, często sięgają wstecz do wielkiego kryzysu lat trzydziestych XX wieku. Kiedy giełda załamała się w 1929 roku, ludzie zaczęli gromadzić złoto. Sytuacja pogorszyła się, gdy zaczęły upadać instytucje finansowe. Cywile gromadzili żółty metal, tracąc wiarę w banki, a ostatecznie w samego dolara amerykańskiego. Czy społeczeństwo widzi dziś podobną sytuację??

Dobrobyt pochodzi z obiegu waluty, a nie jej gromadzenia. I to, zdaniem niektórych, stawia pod znakiem zapytania samą filozofię Bitcoin HODL. Dopóki ludzie nie uznają, że istnieje godziwa wartość od kryptowalut do fiat, mogą nie chcieć wydawać swoich bitcoinów.

Tak więc w zakresie, w jakim eksperyment [Bitcoin] mówi nam cokolwiek o reżimach monetarnych, wzmacnia argumenty przeciwko wszystkim takim jak nowy standard złota – ponieważ pokazuje, jak wrażliwy byłby taki standard na gromadzenie pieniędzy, deflację i depresję.

Paul Krugman

Przeszkody w adopcji

Bitmex zauważa ponadto, że ironią całej tej debaty jest to, że nie ma niezawodnego sposobu, aby zobaczyć skutki (zarówno negatywne, jak i pozytywne), dopóki Bitcoin nie zostanie faktycznie powszechnie przyjęty jako alternatywa.

W międzyczasie Bitcoin wciąż ma inne problemy do zmartwienia. Po pierwsze, jest w dużym stopniu uzależniony od infrastruktury elektrycznej i internetowej, która często jest wysoce scentralizowana. Chociaż to się zmienia, nadal stanowi zagrożenie do miejsc takich jak Wenezuela, gdzie kryptowaluta jest bardzo poszukiwana. Fizyczna, namacalna waluta nadal jest kołem ratunkowym w wielu częściach świata.

Społeczne postrzeganie zmienności Bitcoina również pozostaje problemem. Wysokie wahania procentowe wobec Fiata są świetne dla spekulantów, ale generalnie nie budzą zaufania w codziennych transakcjach. Fiat może być wadliwy, ale jest to wada, z którą ludzie czują się komfortowo. Zmienność może najpierw zostać ustabilizowana, zanim konsumenci, a nie spekulanci, staną się głównymi użytkownikami bitcoina. Na szczęście zmienność ta spada, odkąd Bitcoin trafił na rynki.

Indeks zmienności

Indeks zmienności Bitcoin. Źródło – BuyBitcoinWorldWide

To tylko dwa przykłady. Oczywiście są inni. Pieniądze są wykorzystywane na różne sposoby przez różnych ludzi z różnych kultur. Zbudowanie światowych pieniędzy, które pomogłyby wszystkim, nie jest łatwym zadaniem.

Czy Bitcoin kiedykolwiek zastąpi Fiata?

To trochę jak pytanie w latach 90., czy internet kiedykolwiek zastąpiłby faks. Odpowiedź jest teraz dla nas boleśnie oczywista. Jednak w tamtym czasie dostał to wysoko ceniony ekonomista Paul Krugman całkowicie źle. Jeśli zdobywcy nagrody Nobla nie wiedzą, z pewnością nie ma sposobu, aby przewidzieć ścieżkę w szczególności pieniędzy, a zwłaszcza kryptowaluty.

Odpowiedź najprawdopodobniej będzie pochodzić z jakiejś hybrydy tych dwóch. Obie strony mogą chcieć wyciągnąć jeden lub dwa rozdziały z poradnika drugiej strony. Jest mnóstwo miejsca na naukę z przeszłości. Jak powiedział fikcyjnie amerykański pisarz F. Scott Fitzgerald:

„Sprawdzianem inteligencji pierwszej klasy jest umiejętność jednoczesnego pamiętania o dwóch przeciwstawnych ideach i zachowania zdolności do funkcjonowania”.

Jedno jest jednak pewne – internet i technologia nadal odgrywają integralną rolę w naszym codziennym życiu. Nie można wykluczyć, że dzieci następnego pokolenia dorastają, nie wiedząc, czym są Bitcoin czy Fiat. Zamiast tego mogą zwyczajnie używać lepszego światowego systemu monetarnego, o którym nawet nie pomyśleliśmy.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map