Czego nauczyliśmy się z oszustwa CTR Coin

Centra (CTR coin) była jednym z największych oszustw związanych z kryptowalutami w 2018 roku. ICO zebrało 32 miliony dolarów od inwestorów, twierdząc, że są partnerami znanych marek i chwaląc się uznaniem celebrytów, zanim spektakularny upadek z łaski. Policja aresztowała założycieli, a giełdy natychmiast wycofały monetę. Nawet gwiazdy, które poparły monetę CTR, stoją teraz przed możliwymi działaniami prawnymi.

A więc co stało się z monetą Centra i czego możemy się nauczyć, co może pomóc w uniknięciu takich oszustw w przyszłości?

Co to była moneta CTR?

Biorąc pod uwagę, że witryna jest teraz offline, znalezienie wielu informacji na temat monety CTR poza wiadomościami dotyczącymi oszustwa jest wyzwaniem. Moneta Centra twierdziła, że ​​jest rozwiązaniem problemu wydatków związanych z Bitcoinem i innymi kryptowalutami. Firma oferowałaby swoim użytkownikom kartę debetową lub kredytową, która umożliwiłaby im wydawanie kryptowalut w taki sam sposób, w jaki wydajemy pieniądze za pomocą zwykłej karty kredytowej lub debetowej. Brzmi dobrze, prawda?

Witryna CTR coin ICO określiła swój cel, jakim jest zbudowanie „pierwszej na świecie karty debetowej obsługującej wiele bloków oraz inteligentnego i ubezpieczonego portfela”. Byłby też portfel powiązany z kartami, który zapewniałby ubezpieczenie przechowywanych aktywów. Portfel działałby z ponad pięcioma głównymi kryptowalutami, w tym Bitcoin, Ethereum i Litecoin, i mógłby być używany w ponad 100 krajach.

Firma twierdziła, że ​​nawiązała współpracę z Visa i Mastercard, aby zapewnić, że ich karta może być używana w taki sam sposób, jak zwykła karta. Bokser Floyd Mayweather i producent muzyczny DJ Khaled poparli projekt.

Moneta CTR

Karta monetowa CTR – z logo Visa

Upadek CTR Coin

ICO przyniosło inwestorom ETH o wartości 32 milionów dolarów. Jednak nawet przed jakąkolwiek interwencją SEC, członkowie społeczności kryptograficznej tak zrobili zaczął pisać obawy co do autentyczności projektu monety CTR. Podejrzane odkrycia obejmowały fałszywe zdjęcia profilowe i fałszywych obserwujących na Twitterze. Projekt obejmował tylko płatne komunikaty prasowe, które twórcy komentowali tak, jakby były to posty organiczne. W październiku 2017 r. New York Times oświadczył, że rzecznik Visa zaprzeczył jakiekolwiek zaangażowanie w monety Centra.

Mimo to założyciele wydawali się mieć odpowiedzi. Stwierdzili, że zespół nierzetelnych freelancerów zepsuł zdjęcia profilowe i spartaczył firmowe konto na Twitterze. Zgodnie z artykułem NYT po prostu usunęli wszystkie odniesienia do Visa ze strony internetowej firmy.

Do kwietnia 2018 roku SEC wzięła sprawy w swoje ręce. Policja aresztowała dwóch założycieli monet CTR, Sohraba „Sama” Sharmę i Roberta Farkasa, za oszustwa związane z papierami wartościowymi. SEC oskarżyła współzałożycieli Centra o „kręcenie siecią kłamstw” i stwierdziła, że ​​domaga się stałych nakazów i pełnego zwrotu pieniędzy inwestorów.

Wkrótce potem główne giełdy zaczęły usuwać monetę. Po usunięciu z listy CTR Binance moneta stała się praktycznie bezwartościowa. Ostatnio doniesienia prasowe Centra Coin wskazują, że zarówno DJ Khaled, jak i Floyd Mayweather stanęli przed sądem w związku z ich rolą w szylingu projektu. Jednak nic nie gwarantuje, że inwestorzy otrzymają lub odzyskają swoje pieniądze.

Co możemy uciec od fiaska CTR Coin

Jeśli jesteś jednym z inwestorów, na tyle pechowym, że wpadłeś w klęskę monety Centra, to masz nasze współczucie. Jednak nie przychodźcie do nas z Twitchforks za napisanie tego, ale jest kilka przydatnych wniosków z tych wydarzeń. Oto nasze największe wnioski z oszustwa Centra:

Zawsze sprawdzaj najważniejsze roszczenia zgłoszone przez dowolny projekt

Jeśli moneta twierdzi, że ma na pokładzie partnera, takiego jak Visa lub PayPal, sprawdź, czy na stronach internetowych tych firm są jakieś potwierdzające komunikaty prasowe. Jeśli nie możesz niczego znaleźć, roszczenie może nie być prawdziwe.

Duże marki często wypowiadają się, jeśli sądzą, że ktoś używa ich nazwy pod fałszywym pretekstem. Jeśli nie możesz znaleźć niczego w witrynie firmy i nie ma nic innego, co wskazywałoby, czy domniemane partnerstwo jest autentyczne, napisz na Twitterze do rzekomej firmy partnerskiej, aby ją zapytać. W najgorszym przypadku nie otrzymujesz odpowiedzi. W najlepszym przypadku otrzymasz odpowiedź, która potwierdzi lub odrzuci Twoje podejrzenia.

Adnotacje celebrytów nic nie znaczą

Dosłownie nic. Floyd Mayweather może być świetnym sportowcem, ale dlaczego zakładać, że wie coś więcej o kryptowalutach niż twoja babcia? Gdyby udało się przekonać uber-divę Mariah Carey do reklamowania miejsc noclegowych w nieczysty hostel (tak, stało się), mieści się to całkowicie w granicach możliwości, że jakakolwiek celebrytka otrzymuje zapłatę za projekt kryptograficzny.

Moneta CTR Floyda Mayweathera

Trzymaj się boksu, Floyd. Zdjęcie: Twitter

Sprawdź szczegółowo zespół

Spójrz na ich profile na LinkedIn. Google je. Wyszukaj je w Grafice Google. Odwróć je w wyszukiwarce grafiki Google. Google News je przeszukuje. Jeśli coś się nie zgadza, powiedz o tym zespołowi zarządzającemu społecznością projektu.

Jeśli możesz, przeprowadź wyszukiwanie rejestracji firm. Pokaże, czy założyciele mieli jakiekolwiek kontakty lub sprawowali funkcje dyrektorskie z innymi firmami. Takie wyszukiwania mogą być trudniejsze w Stanach Zjednoczonych, ale w niektórych innych krajach, takich jak Wielka Brytania, jest to łatwiejsze.

Przeczytaj wszystkie artykuły z wiadomościami, które możesz znaleźć o firmie

Jeśli możesz znaleźć tylko płatne komunikaty prasowe lub oczywiście posty sponsorowane, to możliwe, że zespół projektowy kupuje sobie drogę do publikacji. Jest tylko kilka publikacji dotyczących kryptowalut, które nie zawierają płatnych promocji.

Oczywiście, jeśli rozważasz inwestycję w jakikolwiek nowy projekt blockchain, powinieneś przeprowadzić bardziej dogłębne ćwiczenie należytej staranności w zakresie podstaw projektu. To jednak tylko kilka z bardziej oczywistych obszarów, w których projekt może wyciekać wskazówki wskazujące na jego autentyczność.

Wreszcie

Oszustwa takie jak monety CTR mają na celu wciągnięcie ludzi. Ich istnienie świadczy o niedojrzałości sektora i wskazuje, że regulacja nie jest czymś złym. Jednak nawet z przepisami upewnij się, że przestrzegasz kontroli, takich jak te wymienione powyżej. Kiedy to zrobisz, możesz być pewien, że podejmujesz zdroworozsądkowe środki ostrożności, aby chronić swoje inwestycje.

Wyróżnione źródło obrazu: Pixabay

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map