Cyfrowe waluty: Iran, wybawiciel Wenezueli w obliczu sankcji i inflacji?

Zarówno Iran, jak i Wenezuela stoją obecnie w obliczu fali sankcji finansowych nałożonych przez Stany Zjednoczone. Jak można się spodziewać, ich rządy aktywnie poszukują sposobów ich obejścia.

To powiedziawszy, korzystanie z walut cyfrowych pozwoliłoby partnerom handlowym na przeprowadzanie transakcji z dwoma krajami poza standardowym międzynarodowym systemem walutowym i pomogłoby w utrzymaniu otwartości ich gospodarek.

To zdecydowanie wydaje się być teraz odpowiedzią, ale ta strategia może zadziałać?

Sytuacja w Wenezueli

Od 2015 roku Wenezuela trzęsie się z powodu sankcji nałożonych przez administrację Obamy na mocy rozporządzenia wykonawczego (EO) 13692, którego celem było „Blokowanie własności i zawieszanie wjazdu niektórych osób przyczyniających się do sytuacji w Wenezueli”.

Według oświadczenie wydane przez Biały Dom, sankcje zostały ustanowione, aby uniemożliwić prezydentowi Wenezueli Nicolásowi Maduro i jego administracji wykorzystanie systemu finansowego USA w celu splądrowania jego kraju.

Rząd Stanów Zjednoczonych oskarżył rząd Maduro o więzienie członków opozycji i stosowanie przemocy w celu ograniczenia wolności słowa.

Powszechna korupcja wśród urzędników państwowych i próby likwidacji majątku publicznego również doprowadziły do ​​wprowadzenia sankcji.

W momencie nałożenia decyzji większość ludności Wenezueli borykała się z poważnymi brakami żywności i miała wyjątkowo ograniczony dostęp do opieki medycznej i podstawowych udogodnień. Niestety nadal tak jest.

Wenezuelczycy cierpią z powodu wyniszczającej biedy. Zdjęcie przedstawia wenezuelską dzielnicę zbudowaną na wzgórzu z tunelem autostrady u dołu.

Sankcje USA i powszechna korupcja spustoszyły gospodarkę Wenezueli.

Ostatnia runda sankcji została nałożona w maju po zwycięstwie Maduro w wyborach prezydenckich. Zakazali firmom i obywatelom USA kupowania długów Wenezueli lub angażowania się w wierzytelności rządowe.

Stopa inflacji Wenezueli

Według najnowszych statystyki MFW, naród Ameryki Południowej do końca 2018 r. osiągnie wskaźnik inflacji około 1 000 000%.

W lutym kraj uruchomił własną kryptowalutę Petro, najwyraźniej wspieraną przez krajowe rezerwy minerałów i ropy. Miało to na celu obejście sankcji USA.

Jedną z głównych zalet walut cyfrowych dla gospodarki jest to, że chociaż są niestabilne, wenezuelski bolivar jest znacznie gorszy. Niemal każdego dnia krwawi wartość.

Istnieje jednak kilka problemów z przyjęciem kryptowaluty, ponieważ płaca minimalna jest zbyt niska, aby mieć znaczący wpływ na wenezuelską krypto-gospodarkę w krótkim okresie.

Biorąc pod uwagę, że miesięczna płaca minimalna w kraju wynosi około 1,61 $. To około 0,00020 bitcoinów. To powiedziawszy, mówi się, że kryptowaluta Dash jest bardzo dobrze odbierana w kraju, a jej użycie przewyższa wszystkie inne kryptowaluty.

Według Dash Force News, Mówi się, że ponad 500 sprzedawców używa szeroko rozpowszechnionej cyfrowej waluty peer-to-peer, która może pochwalić się ponad 10 000 użytkowników.

Iran i kryptowaluty

W przeciwieństwie do gospodarki Wenezueli, która została spustoszona przez korupcję i sankcje, i dosłownie na kolanach, gospodarka irańska praktycznie odlicza do nałożenia sankcji przez Stany Zjednoczone..

Wynika to z wycofania się Ameryki z porozumienia nuklearnego z Iranem w maju, przy czym pierwsza runda sankcji prawdopodobnie dotknie ten kraj 6 sierpnia 2018 r..

Obszary, na które w tym przypadku wpłynie, obejmują zakup dolarów amerykańskich, handel złotem i innymi metalami szlachetnymi, lotnictwo i przemysł motoryzacyjny..

Ponieważ mniej krajów chce handlować z Iranem w obawie przed ukaraniem sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych, kryptowaluty wydają się logiczną opcją. Jednak naród Zatoki Perskiej ma miłość i nienawiść do walut cyfrowych.

W kwietniu krajowy bank centralny zakazał bankom handlu kryptowalutami z powodu obaw związanych z praniem pieniędzy. Aby złagodzić skutki spadku wartości swojej waluty, Iran zakazał również wymiany pieniędzy poza swoim systemem bankowym.

Według irańskiego ministra technologii informacyjnych i komunikacyjnych Mohammada Javada Azari-Jahromiego, celem było nie całkowicie znieść korzystanie z walut cyfrowych w ogóle, ale aby zapobiec opuszczaniu kraju przez waluty obce.

To powiedziawszy, jego rząd jednocześnie uruchomił projekt lokalnej kryptowaluty na zasadzie eksperymentalnej. Projekt został zainicjowany, aby przetestować sposoby, w jakie kryptowaluty pomogłyby wesprzeć gospodarkę po wejściu sankcji USA.

Obecnie niektóre irańskie placówki przyjmują podobno depozyty w kryptowalutach. Według Cryptoslate, internetowa platforma rezerwacji hoteli, HotelsInIran, zachęca do korzystania z Bitcoin, Cash Bitcoin i Ethereum do rezerwacji zakwaterowania w Iranie.

Ale najwyraźniej nie jest to nielegalne, biorąc pod uwagę, że są to głównie depozyty, a w kraju nie ma wymiany walut.

Iran szykuje się na sankcje USA i inflację. To zdjęcie przedstawia miasto Teheran, stolicę Iranu, z górami i mgłą w tle.

Iran może wkrótce uruchomić własną kryptowalutę w obliczu zbliżających się sankcji USA.

Stany Zjednoczone konfiskują aktywa irańskich posiadaczy kryptowalut

Rząd USA konfiskuje bitcoiny Irańczykom w niejasnych okolicznościach. Ten niepokojący trend doprowadził do zaangażowania irańskiego Stowarzyszenia Blockchain. Do tej pory skonfiskowano co najmniej 500 bitcoinów o wartości 5,77 miliona dolarów.

Rząd Iranu nie był jednak zaangażowany w tę sprawę, ponieważ handel walutami cyfrowymi w tym kraju jest nielegalny.

Wniosek

Jeśli chodzi o to, czy kryptowaluty mogą rozwiązać sytuację Wenezueli, kraj ten ma teraz po prostu zbyt wiele problemów wewnętrznych, aby jego gospodarka mogła poczynić znaczące postępy w krótkim okresie.

Jeśli chodzi o Iran, kraj ten eksportuje dużo ropy do krajów wpływowych gospodarczo, takich jak Chiny, które importują około 650 000 baryłek dziennie..

Wykorzystanie tego zasobu i przekonanie krajów importujących do korzystania z jego kryptowaluty (której jeszcze nie uruchomiono) zdecydowanie pomogłoby w buforowaniu gospodarki Iranu przed sankcjami, przynajmniej teoretycznie.

Ale w rzeczywistości kombinacja sił ekonomicznych ostatecznie zadecyduje o jego losie.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map