Crypto Crimes: ICO Scams, Robbery i Money Laundering

Crypto Crimes: ICO Scams, Robbery i Money Laundering

Rosnąca popularność kryptowalut i technologii blockchain przyniosła światu wiele korzyści; nie obyło się to jednak bez kilku wad. Po drodze zaobserwowaliśmy również wzrost liczby przestępstw związanych z kryptowalutami. Od porwań po pranie pieniędzy i wiele innych rodzajów przestępstw, policja i rządy na całym świecie chcą koordynować wysiłki w celu powstrzymania krypto przestępców. W tym artykule przyjrzymy się kilku przykładowym sprawom i sposobom ich rozwiązywania przez organy ścigania.

Oszustwa ICO

Oszustwa ICO to jeden z najczęstszych rodzajów przestępstw związanych z kryptowalutami. Często zespoły projektowe są całkowicie fikcyjne. Jak w przypadku każdego ICO, inwestorzy wysyłają ETH, BTC, USD i / lub inne waluty do portfeli projektu. Jedyna różnica polega na tym, że fałszywe projekty zatrzymują fundusze i nie dają w zamian żadnych żetonów. Najczęściej te oszustwa obejmują fałszywe profile zespołów projektowych, które czasami obejmują nawet znanych przedsiębiorców, takich jak Richard Branson.

Kevin BalengerJedno ICO dla projektu o nazwie Miroskii wykorzystał zdjęcie aktora Ryana Goslinga za profil fałszywego grafika o nazwisku „Kevin Belanger”. Chociaż dla niektórych lub nawet większości ludzi może wydawać się oczywiste, że był to fałszywy profil, to oszukańcze ICO w rzeczywistości twierdziło, że zebrało 830 000 $. Niewiele wiadomo o konsekwencjach takiego oszustwa, ponieważ obecnie w Internecie nie ma informacji o jakichkolwiek zarzutach wobec projektu. Parzysty strona internetowa projektu nadal działa; Jednak nie znajdziesz już profilu „Kevina Belangera” ani nikogo innego z zespołu.

Kwestia oszustwa ICO jest tak poważna, że ​​Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych (FTC) będzie omawiać to w ramach swoje warsztaty w Chicago, 25 czerwca 2018 roku na Uniwersytecie DePaul. Jednym z największych problemów związanych z oszustwami ICO jest ogólny brak ram regulacyjnych dotyczących pozyskiwania środków publicznych na poziomie krajowym. Na przykład w Stanach Zjednoczonych najbardziej aktywne były stany takie jak Teksas zakazując niektórych projektów kryptowalut i ICO, które są uważane za oszukańcze.

Rozbój

Wystarczająco źle, gdy ktoś traci pieniądze z powodu włamania do giełdy kryptowalut lub oszustwa ICO, ale są jeszcze gorsze sposoby na kradzież środków. Doszło do kilku incydentów kradzieży i porwań związanych z kryptowalutą. Podczas jednego z takich incydentów w Dubaju, gang dziesięciu osób udawał, że jest odpowiedzialny za wydawanie upoważnionych licencji handlowych na kryptowaluty. Dwaj bracia, którzy chcieli kupić licencje handlowe, mieli około 1,9 miliona dolarów w gotówce. Gang podszywający się pod wydawców zezwoleń na handel ukradł pieniądze dwóm braciom, a także ich napadł. Od tego czasu dziesięciu podejrzanych zostało zatrzymanych i skierowanych do prokuratorów.

Louis Meza

W innym wypadku Louis Meza, nawet mężczyzna z New Jersey porwał swojego przyjaciela i ukradł 1,8 miliona dolarów w kryptowalutach. Meza zwabił swojego przyjaciela do minivana, a bandyta wycelował w niego pistoletem, żądając 24-słownego hasła, aby uzyskać dostęp do portfela ofiary Ledger Nano S. Meza splądrował również mieszkanie ofiary, kradnąc księgę rachunkową i inne informacje. Podczas gdy wiele kryptowalut zaprojektowano tak, aby fundusze transferowe były niemożliwe do wykrycia lub przynajmniej raczej trudne do śledzenia, Meza popełniła dwa kluczowe błędy.

Najpierw było nagranie z monitoringu pokazujące, jak wchodzi do mieszkania ofiary. Po drugie, użył popularnej giełdy kryptowalut, aby przelać skradzione środki z ETH do BTC. Publiczny adres konta zawierał jego własne nazwisko, co dostarczyło wielu dowodów łączących Mezę z przestępstwem. Meza nie przyznał się do wielkiej kradzieży, porwania, rabunku i podobnych zarzutów podczas oskarżenia w Sądzie Najwyższym na Manhattanie w grudniu 2017 r. Sędzia nakazał kaucję w wysokości 1 miliona dolarów lub 500 000 dolarów w gotówce..

Pranie pieniędzy

Było już kilka przypadków prania brudnych pieniędzy za pośrednictwem kryptowalut na dużą skalę. Thomas Mario Costanzo rzekomo używał kryptowalut do dochody z prania pieniędzy handlarzy narkotyków. Costanzo został aresztowany podczas nalotu koordynowanego przez USDHS w kwietniu 2017 r. Dowody wskazują również, że Costanzo wykorzystywał krypto do kupowania narkotyków i oferował usługę wymiany kryptowalut online, aby inne osoby kupowały leki bez dodawania wymaganego procesu uwierzytelniania KYC.

Możliwy wyrok za takie zbrodnie jest dość wysoki. Pięć zarzutów nałożonych na Costanzo może przynieść maksymalny wyrok 20 lat więzienia, 250 000 dolarów grzywny lub kombinację tych dwóch. Ponadto wszelkie kryptowaluty użyte w tych przestępstwach mogą zostać odebrane przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Wyrok nastąpi 11 czerwca 2018 r.


Były nawet przypadki wymagające międzynarodowej współpracy organów ścigania. Jeden z ostatnich przykładów dotyczył władz Finlandii, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych i Europolu. W tym przypadku zbadano 137 osób i 11 osób zostało ostatecznie aresztowanych w kwietniu 2018 roku. Pierwotnie przestępcy prali pieniądze z narkotyków od Hiszpanii po Kolumbię za pomocą kart kredytowych.

Grupa zdała sobie sprawę, że szybko przeszła na kryptowaluty po uświadomieniu sobie łatwej identyfikowalności tradycyjnych rachunków bankowych. Niemniej jednak funkcjonariusze organów ścigania z Europolu byli w stanie wyśledzić przestępców, monitorując transakcje wymiany kryptowalut (peso kolumbijskie). Europol oświadczył, że jest zdecydowany zapewnić swoim funkcjonariuszom dodatkowe szkolenie w zakresie wykrywania przestępstw związanych z kryptowalutami. Będzie również nadal koordynować działania mające na celu powstrzymanie takich przestępstw zarówno w UE, jak i poza nią.

Europol

Przyszłość przestępstw kryptograficznych

Niewątpliwie przestępstwa związane z kryptowalutą będą nadal rosły wraz ze wzrostem ogólnej popularności kryptowaluty. Mimo że istnieje wiele dobrych aspektów gospodarki opartej na kryptowalutach (np. Większa prywatność transakcji, kontrola użytkowników nad funduszami i swoboda przepływu kapitału), te same korzyści niosą ze sobą nowe potencjalne wyzwania w powstrzymywaniu przestępstw teraźniejszości i przyszłości. W niektórych przypadkach przestępcy mogą nadal pozostawić dowody, które można śledzić.

Jest jednak również prawdopodobne, że przestępstwa związane z kryptowalutami staną się bardziej skomplikowane i potencjalnie nawet trudniejsze do powstrzymania niż tradycyjne przestępstwa związane z walutą fiducjarną. Ponieważ przestępcy stają się mądrzejsi, staje się jasne, że organy ścigania będą musiały pozostać na bieżąco ze zmianami w pojawiających się technologiach, ponieważ odnoszą się one do działalności przestępczej.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map