Co to jest wybór monet i dlaczego ma to znaczenie?

Wybór monety to proces, który opisuje, w jaki sposób algorytmy kierujące Bitcoinami wybierają, które z Twoich Bitcoinów do wydania, kiedy zatwierdzasz transakcję wydatków.

Jeśli masz w portfelu 1,2 BTC i wypłacasz 0,3, masz 0,9 BTC lewy, prawy?

No tak. Ale to niekoniecznie jest takie proste. W końcu możesz mieć 100 $ w swoim fizycznym portfelu. To 100 dolarów może oznaczać dwie pięćdziesiątki, pięć dwudziestek lub 100 jednodolarowych banknotów. Za każdym razem, gdy wydasz jedną z tych papierowych notatek, prawdopodobnie otrzymasz z powrotem jakąś resztę. Z biegiem czasu, jeśli będziesz nadal płacić rachunkami, pozostanie Ci tylko stos monet i dziesięciocentówek.

Nie inaczej jest w przypadku 1,2 BTC w Twoim portfelu cyfrowym. Różnica w stosunku do BTC polega na tym, że zatwierdzając wydatki BTC, musisz również uiścić opłaty transakcyjne. Tak więc proces wyboru konkretnych bitcoinów, które zostaną przekazane w ramach wydatków, jest bardziej kosztowny.

Dlatego.

Wybór monet w akcji

Wróćmy do twojego hipotetycznego portfela z 1,2 BTC w nim. Wiedząc, że jest mało prawdopodobne, że faktycznie masz jeden cały BTC i 0,2 BTC, załóżmy, że masz:

  • 0,5 BTC
  • 0,4 BTC
  • 0,2 BTC
  • 0,1 BTC

Teraz, gdy wydajesz 0,3 BTC, masz nadzieję, że algorytm połączy 0,2 i 0,1 BTC, aby osiągnąć wartość wydatków. Ma to sens, a biorąc pod uwagę sposób obliczania opłat przez Bitcoin, można to zrobić w ten sposób niższym kosztem.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​prawdopodobnie tak się stanie. Jednak dzieje się tak dopiero od czasu, gdy zespół programistów Bitcoin zaktualizował algorytm na początku tego roku, aby zapewnić bardziej usprawniony wybór monet. Przed tą aktualizacją proces selekcji monet był nieco mniej wyrafinowany.

Kontynuując powyższy scenariusz, kiedy zatwierdziłeś wydatki 0,3 BTC, starsza wersja algorytmu prawie zawsze tworzyłaby zmień wyjście. Oznacza to, że niezmiennie pobierałoby 0,4 lub 0,5 BTC i zwracałby zmianę o 0,1 lub 0,2 BTC do twojego portfela, pomniejszone o opłaty.

Chociaż aktualizacja algorytmu to dobra wiadomość na przyszłość, faktem jest, że istnieją lata transakcji Bitcoin, które miały miejsce przed tą aktualizacją. Stworzyło to cyfrowy odpowiednik każdego, kto ma portfel zawierający 70% nikli i dziesięciocentówek i być może 30% banknotów wartościowych. Różnica polega na tym, że nie możesz zabrać swojego portfela Bitcoin do banku i poprosić ich o zamianę wszystkich tych Satoshi z powrotem na Bitcoiny.

Nikle i dziesięciocentówki

Choć drobna zmiana może być irytująca, jest łatwiejsza w obsłudze niż fragmenty BTC

Jak to się stało?

Bitcoin działa w oparciu o koncepcję zwaną UTXO lub niewydane dane wyjściowe transakcji. Zasadniczo jest to ta sama koncepcja, która zapobiega podwójnemu wydatkowaniu. Za każdym razem, gdy transakcja wydatkowa jest autoryzowana, algorytm Bitcoin zapewnia, że ​​portfel zawiera co najmniej wartość wydatków plus opłaty, zanim protokół konsensusu PoW zatwierdzi transakcję.

Bitcoin zdecydował się na mechanizm UTXO, ponieważ zapewnia prostotę algorytmu dowodzenia działania. Umożliwia również równoległe przetwarzanie na wielu kontach, co zwiększa skalowalność. Wreszcie pozwala Proste weryfikacje płatności (SPV), lekkich klientów, którzy mogą zweryfikować włączenie płatności do łańcucha bloków bez pobierania pełnej bazy danych.

Jednak UTXO ma pewne wady. Przede wszystkim nie działa na platformach inteligentnych kontraktów, biorąc pod uwagę, że każde wyjście może być własnością tylko jednej osoby. Tak jak wyjaśnione przez Vitalika Buterina, dlatego Ethereum zdecydowało się na inny model, często nazywany modelem konta / salda. Chociaż ten model oferuje pewne korzyści w porównaniu z UTXO, skalowalność nie jest jedną z nich. Tak więc, pomimo wielu korzyści, jakie oferuje Ethereum, skalowalność jest problemem, który nadal nęka jego twórców.

W rezultacie tak, Bitcoin zaktualizował teraz algorytm. W rezultacie wybór monety jest bardziej wyrafinowanym procesem, którego celem są wartości UXTO, które najlepiej pasują do wartości transakcji. Ale sytuacja pozostaje, że w obiegu jest teraz wiele, wiele małych kawałków Bitcoina.

W zeszłym roku jeden programista Bitcoin próbował skomplikowanych obliczeń obliczyć możliwą wartość tych małych kawałków. Doszedł do wniosku, że Bitcoin jest porównywalny do skarbca, w dwóch trzecich pełnych drobiazgów o niskiej wartości, a w jednej trzeciej przedmiotów o wysokiej wartości. Ostatecznie opłaty za wyprowadzenie bibelotów ze skarbca mogą ostatecznie przekroczyć wartość samych bibelotów.

Możliwe rozwiązanie?

To był programista blockchain Mark Erhardt, który jako pierwszy się oświadczył jak zoptymalizować algorytm doboru monet Bitcoin. Chociaż to Andrew Chow zaimplementował aktualizację. Erhardt pracuje teraz dla BitGo, które opracowuje rozwiązania kryptowalutowe dla przedsiębiorstw dla inwestorów instytucjonalnych. Tam się rozwinął Predictive UTXO, co pomaga zrównoważyć opłaty związane z wydaniem wielu małych wartości UXTO.

Opłaty transakcyjne Bitcoin są niższe, gdy w sieci jest mniejszy ruch, i znacznie wyższe, gdy ruch jest duży. Dlatego wielu ludzie narzekali o wysokich opłatach w grudniu 2017 r., kiedy wartość Bitcoina wzrosła do prawie 20 000 USD.

Predictive UTXO wykorzystuje algorytm do łączenia ze sobą najmniejszych fragmentów BTC w transakcjach, gdy opłaty są niższe. Kiedy opłaty wzrosną, zminimalizuje rozmiary transakcji, aby zrównoważyć wzrost. W ten sposób Predictive UTXO oszczędza do 30 procent na opłatach dla klientów BitGo.

Jeśli Predictive UTXO można wdrożyć na innych giełdach i portfelach, zapewni to pewną amortyzację w stosunku do opłat związanych z wydawaniem małych fragmentów BTC, które obecnie istnieją w wielu naszych portfelach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ogólnego wyboru monet, oto doskonała prezentacja wyjaśniająca szczegółowo wybór monet i UTXO. Ostrzeżenie: to jest długi!

Ważne opłaty

Niektórzy mogą uważać, że opłaty są tak małe, że nie mają znaczenia. Podczas gdy opłaty mogą wynieść grosze za dolara, doświadczeni inwestorzy wiedzą, że odsetki składane mają znaczenie. Jeśli uda nam się obniżyć opłaty i ponownie zainwestować różnicę, potencjalnie będą one warte znacznie więcej w nadchodzących latach. Przynajmniej zakładając, że cena BTC wzrośnie.

Jak mawiała moja babcia, zajmij się groszami, a funty same o siebie zadbają. Funty odnoszą się do funtów szterlingów, ale zasada dotyczy również dolarów – i Twoich Bitcoinów.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map