Co to jest Web 3.0?

Czy zastanawiałeś się, czym jest Web 3.0??

Jeśli ostatnio spędzałeś czas z przyjaciółmi z branży technicznej na konferencji, prawdopodobnie słyszałeś termin „sieć 3.0”. A jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, prawdopodobnie wkrótce to zrobisz. Ale jeśli jest to jedno z tych pytań, które wstydzisz się zadać, nie bądź. Niewiele osób wie, czym jest Web 3.0, więc jest to zrozumiałe, jeśli jesteś zdezorientowany.

Co więcej, nie pojawił się jeszcze naprawdę zwięzły opis i wystarczająco wąska narracja, co sprawia, że ​​jego definicja jest otwarta na interpretację. Eksperci nadal spierają się o to, co dotyczy Web 3.0 i co nadejdzie w przyszłości.

Powrót do podstaw – Web 1.0 i Web 2.0

Skoro już jesteśmy przy temacie Web 3.0, przydać się może krótkie podsumowanie Web 1.0 i Web 2.0. Ludzie zaczynają odnosić się do internetu na różnych etapach, ponieważ jego możliwości i sposób interakcji z nim ewoluują.

Przypomnij sobie dawne czasy z połączeniem dial-up, w którym można było czytać rzeczy online i być może wysłać e-mail. Web 1.0 był jednokierunkowy. Interakcja była niewielka, a informacje zostały nam przekazane przez korporacje i media.

Strony firmowe były monologami długich opisów produktów i dusznej korporacyjnej retoryki. Strony „O nas” wypełnione niejasnymi frazesami na temat „pójścia o krok dalej” i bycia „w centrum wszystkiego, co robimy” o klientach.

Źródła internetowe nie były zaufane na uniwersytetach. Nadal musiałeś trafić do biblioteki, aby znaleźć książki, do których mógłbyś się odwołać w swojej pracy magisterskiej. Copyscape nie istniało. MySpace jeszcze się nie narodził, a błąd Y2K był naprawdę poważną sprawą. Zaprojektowanie strony internetowej było również niezwykle długim i kosztownym procesem.

Web 2.0 przeniosło nas na zupełnie nowy poziom, charakteryzujący się większą interakcją ze stronami internetowymi i między sobą. Media społecznościowe rządzą. Oceny partnerskie to jedna z najważniejszych decyzji zakupowych 90 proc klientów czytających recenzje online przed zakupem – a 88 procent z nich ufa im tak samo, jak osobistą rekomendacją.

Sieć społecznościowa Web 2.0

Media społecznościowe rządzą grzędą

Ekonomia współdzielenia pozwala nam pozostać w domach innych ludzi i wynajmować nasze samochody. Każdy może założyć stronę internetową i przesłać swój głos do Internetu, czy to na piśmie, czy nagranie. YouTube ma prawie 1,5 miliarda użytkowników na całym świecie, a od 2016 r. było ich około 300 milionów zarejestrowane blogi osobiste. A teraz mamy większy dostęp do Internetu z naszych komputerów kieszonkowych niż z komputerów stacjonarnych.

Więc co to jest Web 3.0?

Tak więc, teraz już wiemy wszystko na ten temat, jakich zmian możemy się spodziewać w miarę zbliżania się do Web 3.0, kolejnej ewolucji internetu? Koncepcja Web 3.0, ukuta przez reportera The New York Times Johna Markoffa w 2006 roku, nie jest właściwie nowa.

Sieć 3.0 przyniesie dalszą zmianę w sposobie tworzenia witryn internetowych i interakcji z nimi. Ale czy już tu jest? I na czym to dokładnie polega?

IoT i Internet wszystkiego

Jeśli masz inteligentną lodówkę, korzystasz z Alexy, masz elektroniczną nianię, głośnik lub inne urządzenie łączące się z Internetem, to już korzystałeś z technologii IoT. Chociaż technologia IoT powoli wychodzi z ziemi i nie jest pozbawiona problemów (po prostu zapytaj Jeepa), to mocna cecha Web 3.0. Pojęcie inaczej znane jako „wszechobecność”.

Internet nie będzie już tylko na Twoim komputerze, jak w przypadku Web 1.0, ani na smartfonie, jak Web 2.0. Będzie wszędzie, więc przygotuj się na całe nasycenie. W rzeczywistości Web 3.0 można równie dobrze nazwać siecią wszystkiego i wszędzie, ponieważ większość rzeczy wokół ciebie jest połączona online.

Jednak nasza obecna infrastruktura jeszcze tego nie obsługuje. Nasze urządzenia są zbyt wolne i niepewne. Nikt nie chce ryzykować włamania do swojego urządzenia kardiologicznego lub utraty kontroli nad pojazdem podczas jazdy. Ale to przedsmak tego, co nadejdzie w sieci 3.0.

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja

Komputery pokażą cechy ludzkiej inteligencji

W sieci 3.0 komputery będą wykazywać cechy ludzkiej inteligencji, takie jak podejmowanie decyzji i uczenie się. Firmy takie jak Facebook i Google już od jakiegoś czasu wykorzystują sztuczną inteligencję do organizowania Big Data i optymalizacji reklamy.

Według Uniwersytet w Maastricht, „Algorytmy uczenia maszynowego są szeroko stosowane i spotykane codziennie. Przykładami są automatyczne rekomendacje przy zakupie produktu lub oprogramowania do rozpoznawania głosu, które dostosowuje się do Twojego głosu ”.

Dzięki uczeniu maszynowemu komputery stają się coraz bardziej zaawansowane i mogą przetwarzać i rozumieć informacje w znacznie bardziej ludzki sposób. A jeśli weźmiesz pod uwagę powyższy przykład, możemy już wypowiedzieć coś dość złożonego w naszych telefonach i uzyskać akceptowalną odpowiedź. To będzie tylko lepsze.

Pomyśl tylko o LinkedIn Messaging. Czat oferuje przewidywane odpowiedzi generowane przez uczenie maszynowe na podstawie tego, co możesz odpowiedzieć. Czyta język i formułuje sugestie na podstawie zeskanowanego tekstu. Pokazuje, jak używana jest sztuczna inteligencja stosowana codziennie. Całkiem fajnie, prawda?

AI, podobnie jak blockchain, może również usuwać czynnik ludzki z, powiedzmy, stron internetowych, które są popularne z powodu fałszywych recenzji lub zmanipulowanych wyników wyszukiwania. W rzeczywistości technologia blockchain może mieć również zasadnicze znaczenie dla Web 3.0, umożliwiając użytkownikom interakcję i usuwanie problemów z zaufaniem poprzez inteligentne kontrakty.

Talk of Web 3.0 często wywołuje wzmianki o „sieci semantycznej”, która jest prawie jak rozszerzenie sztucznej inteligencji. Sieć semantyczna to w zasadzie sposób, w jaki informacje są kategoryzowane i przechowywane, tak aby komputer mógł je zrozumieć równie dobrze jak człowiek. Sieć semantyczna nauczy komputery, co oznaczają dane, aby mogła narodzić się sztuczna inteligencja.

Grafika 3D

Biorąc pod uwagę, że jest to Web 3.0, będziemy potrzebować więcej grafiki 3D, która będzie do niej dołączana. Tutaj w grę wchodzą również inne technologie, takie jak AR i VR – na przykład gry komputerowe i aplikacje wykorzystujące 3D.

Ponadto druk 3D przyspieszy i stanie się bardziej dostępny dla wszystkich, nie tylko dla dużych laboratoriów z dużymi budżetami. To wszystko elementy kolejnej fali ewolucji w sieci.

Końcowe przemyślenia

Podobnie jak sztuczna inteligencja i blockchain, obecnie wokół Web 3.0 jest więcej szumu marketingowego niż rzeczywistych, praktycznych przypadków użycia. Wmawiano nawet, że Web 3.0 utworzy wirtualne miasta i trójwymiarowe centra handlowe.

Ale podobnie jak wykorzenienie ubóstwa i decentralizacja świata, te rzeczy mogą być jeszcze dalekie, być może odnoszące się do Web 4.0.

Zatem wyciągnięcie wniosków z Web 3.0 brzmi: nie wierz w cały szum. Podobnie jak wiele produktów, które twierdzą, że wykorzystują sztuczną inteligencję i są wspierane jedynie przez algorytm, Web 3.0 nie jest jeszcze wszędzie. Ale to nie potrwa długo, zanim to nastąpi.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map