Co to jest Streamr DATAcoin? Przewodnik dla początkujących

Czym jest Streamr DATAcoin?

Streamr DATAcoin to pozałańcuchowa sieć skupiona na monetyzacji i wymianie danych. Jako komponent poza łańcuchem, system Streamr będzie współpracował z łańcuchami bloków – w tym momencie jest zbudowany na Ethereum i dla niego. Będzie wykorzystywać inteligentne kontrakty, aby umożliwić maszynom i osobom fizycznym wymianę danych w swojej sieci.

Zasadniczo sieć ułatwi tworzenie rynku, na którym każdy może publikować lub wykorzystywać dane. Zespół Streamr jest przekonany, że przełamie to model monetyzacji danych, który duże firmy wyznaczyły dzięki usługom w chmurze.

Projekt Streamr

Rynek może oferować bogactwo danych dla wykładniczej liczby przypadków użycia. Zdecentralizowani twórcy aplikacji i użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do strumieni danych w sieci Streamr w celu uzyskania danych niezbędnych do uruchomienia ich DApps. W przypadku IoT maszyny mogą przesyłać między sobą dane z całego świata. Albo osoba może po prostu wprowadzić metryki treningu ze swojego zegarka Apple Watch lub Fitbit, a badacze mogą uzyskać dostęp do tych informacji w celu przeprowadzenia badania zdrowia / ćwiczeń. To tylko kilka z wielu przypadków użycia, które Streamr może wypełnić.

Jak działa Streamr DATAcoin?

Ekosystem Streamra składa się z wydawców, konsumentów i brokerów. Wszystkie dane są przesyłane jako zdarzenia do strumieni danych sieci.

Jak sugeruje ich nazwa, wydawcy przesyłają dane do strumienia danych w postaci zdarzeń. Niektóre z tych danych są bezpłatne dla konsumentów, podczas gdy inne dane należy kupić za pomocą DATA (natywny token sieci ERC20).

Węzły brokerów są główną cechą architektoniczną sieci. Są odpowiedzialni za obsługę „zadań, takich jak publikowanie wydarzeń, subskrybowanie strumieni, obsługa pamięci masowej i komunikacja z węzłami Ethereum”, zgodnie z wytycznymi projektu biały papier.

Dzięki fragmentacji (lub partycjonowaniu) każdy węzeł nie jest odpowiedzialny za cały ruch w sieci. Zamiast tego każdy węzeł jest odpowiedzialny tylko za swój udział w ruchu sieciowym podzielony na partycje i otrzymuje wynagrodzenie w DANYCH za pobieranie i przesyłanie danych od wydawców do konsumentów.

Aby węzły brokerów były uczciwe, brokerzy muszą przesyłać sumy kontrolne swojej pracy dla innych węzłów do wzajemnej oceny. „Jeśli węzeł zgłasza odchylone sumy kontrolne, nie ma ich wcale, lub sumy kontrolne nie są spójne”, stwierdza się w białej księdze, „nie uzyskuje się żadnej nagrody i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że w przyszłości zostaną przypisane winne węzły”.

Inteligentne kontrakty będą nadzorować prawie każdy etap procesu transmisji danych. Będą odpowiedzialni za przechowywanie informacji w strumieniu danych, prowadzenie rejestru tego strumienia, przydzielanie pracy węzłom brokerów i licencjonowanie umów na zakup i sprzedaż danych.

Streamr Stack

Stos Streamr to wielowarstwowy stos technologiczny, który obsługuje potok danych w sieci. Jako protokół odgórny składa się z następujących pięciu części:

Streamr Editor

Wersja pakietu programisty dla Streamra. Aby uczynić programowanie na Streamr bardziej dostępnym, Edytor pozwoli na wydajne tworzenie DApp i inteligentnych kontraktów, a także zapewni gotowe szablony dla podstawowych przypadków użycia. Zespół ma nadzieję, że Redaktor zapewni „narzędzia, które umożliwią osobom niebędącym ekspertami konfigurowanie inteligentnych kontraktów, łączenie się z zaufanymi źródłami danych, korzystanie z bezpiecznych modułów poza łańcuchem do filtrowania, agregacji i udoskonalania danych, wdrażanie zdecentralizowanych aplikacji, wykonanie kontraktu i wizualizacja przepływu danych wejściowych i zdarzeń w łańcuchu bloków ”.

Streamr Engine

Funkcja, która napędza analizę, przetwarzanie i udoskonalanie danych poza łańcuchem. Ten silnik będzie odpowiedzialny za pobieranie surowych danych i przygotowywanie ich do wykorzystania w DApp i / lub inteligentnych kontraktach. „Surowe dane mogą wymagać filtrowania, próbkowania w dół, agregacji, łączenia z innymi danymi, analizowania przez algorytmy wykrywania anomalii lub przetwarzania przez zaawansowane modele uczenia maszynowego i rozpoznawania wzorców”, a za wykonywanie tych funkcji odpowiada silnik Streamr. Będzie monitorować sieć Streamr pod kątem zdarzeń, a dzięki modelom zbudowanym przy użyciu silnika Streamr będzie przetwarzać świeże dane i reagować na zdarzenia w czasie rzeczywistym.

Rynek danych

Dokładnie tak, jak się wydaje. Rynek danych będzie centrum strumieni danych, miejscem, w którym każdy może wystawiać lub kupować dane w sieci. Te dane mogą być przesyłane z maszyny na maszynę w ramach IoT lub z osoby do osoby, na przykład programista DApp kupujący kursy bukmacherskie w aplikacji do zakładów sportowych. Niektóre dane będą bezpłatne, ale dane, które nie zostaną zakupione, będą objęte licencją subskrypcyjną wbudowaną w jeden z inteligentnych kontraktów sieciowych.

Sieć Streamr

Komponent stosu do transportu danych. Zawiera zdarzenia, strumienie i węzły brokerów platformy, a także obsługuje całą sieć przesyłania wiadomości i danych.

Sieć Streamr

Streamr Smart Contracts

Zasadniczo inteligentne kontrakty zapewniają prawidłowe działanie sieci i zapewniają jej integralność: „Szereg inteligentnych kontraktów Ethereum wspiera działanie sieci Streamr i rynku danych. Sieć Streamr wykorzystuje inteligentne kontrakty do motywowania, koordynacji, udzielania zezwoleń i sprawdzania integralności. Rynek danych opiera się na funkcjach udostępnianych przez sieć w zakresie licencjonowania danych i monetyzacji. DATAcoin, token ERC20, jest używany przez obie warstwy do motywowania, jako miernik reputacji i jako środek płatniczy. ”

Zespół

Współzałożyciel i dyrektor generalny Streamr, Henri Pihkala, pełnił funkcję CEO / CTO w dwóch firmach zajmujących się handlem algorytmicznym i ma ponad 10 lat doświadczenia w tworzeniu narzędzi do przetwarzania danych w czasie rzeczywistym.

Nikke Nylund, inny współzałożyciel Streamr, jest seryjnym przedsiębiorcą, który pomógł zbudować następujące odnoszące sukcesy firmy: „Quartal, z Quartal Flife sprzedany Investis Ltd (Wielka Brytania), Quartal Financial Solutions przejęty przez KMU Capital AG i Quartal Content Management kupił przez Satama Plc. ”

Dyrektor operacyjny projektu, Risto Karjalainen, posiada tytuł doktora. Doktorat na Uniwersytecie Pensylwanii w Wharton School. Zanim dołączył do Streamr, pracował jako menedżer ds. Analiz ilościowych i portfela w JP Morgan i Merrill Lynch.

Mapa drogowa

Zespół nie ma konkretnych dat przełomowych, dokonał wyboru, aby uniknąć określenia oczekiwań, których mogą nie być w stanie spełnić na czas. Jednak mapa drogowa w białej księdze dzieli kamienie milowe projektu na trzy etapy:

  • Kamień milowy 1: Prototyp sieci brokerskiej, prototyp rynkowy. Opracowanie silnika Streamr do interakcji z Ethereum. Przetwarzanie w łańcuchu i poza nim za pomocą edytora Streamr.
  • Kamień milowy 2: Obsługa sieci Streamr i inteligentnych umów w zakresie monetyzacji danych i szyfrowania. Działający produkt zdecentralizowanego rynku danych. Decentralizacja edytora i silnika Streamr.
  • Kamień milowy 3: Maskowanie lokalizacji i zaawansowane trasowanie w sieci Streamr. Budowanie społeczności dla rynku. Rozwój produktu dla silnika i edytora Streamr.

Mapa drogowa Streamr

Historia transakcji Streamr

Po uruchomieniu jak każda inna moneta w zeszłym sezonie, Streamr DATAcoin prawie wraca do swojej świeżej ceny po ICO. W chwili pisania tego tekstu zajmuje 186 miejsce na CoinMarketCap.

baseUrl = „https://widgets.cryptocompare.com/”;

var scripts = document.getElementsByTagName („skrypt”);

var embedder = scripts [scripts.length – 1];

(funkcja () {

var appName = encodeURIComponent (window.location.hostname);

if (appName == ””) {appName = ”local”;}

var s = document.createElement („skrypt”);

s.type = „text / javascript”;

s.async = true;

var theUrl = baseUrl + ’serv / v3 / coin / chart? fsym = DATA&tsyms = USD, EUR, CNY, GBP, BTC ”;

s.src = theUrl + (theUrl.indexOf („?”) >= 0? „&”:„? ”) +„ App = ”+ nazwa_aplikacji;

embedder.parentNode.appendChild (s);

}) ();

Gdzie kupić Streamr

Obecnie najpopularniejszym rynkiem DATA (~ 91%) jest Ethfinex, gdzie można go kupić za USD, BTC lub ETH. Drugi co do wielkości rynek (~ 6%) pochodzi z HitBTC, gdzie możesz handlować DANYMI na BTC, ETH lub USDT.

Gdzie przechowywać Streamr

DATA to token ERC20, więc każdy portfel zgodny z ERC20 / Ethereum może pomieścić Twoje tokeny. Obejmuje to MyEtherWallet, MetaMAsk, Parity, Ledger Nano S, Trezor i inne.

Końcowe przemyślenia

Streamr DATAcoin nie brakuje ambicji. Plan technologiczny projektu obejmuje narzędzia dewelopera, funkcje sieci poza łańcuchem, agregację i udoskonalanie danych, inteligentne zarządzanie umowami oraz rynek danych dla konsumentów i producentów. Co więcej, projekt jest ukierunkowany na transakcje peer to peer i transmisję danych z maszyny na maszynę dla Internetu rzeczy.

Ostatecznie Streamr chce zapewnić ramy dla skalowalnego, bezpiecznego i wydajnego przesyłania danych zarówno dla systemów zdecentralizowanych, jak i scentralizowanych. Zbudowany z myślą o blockchain, będzie działał w tandemie z platformami blockchain, DApps i inteligentnymi kontraktami, aby zapewnić niezawodne dane w czasie rzeczywistym.

Jak dotąd projekt współpracuje z Golem, a zespół przewiduje, że jego dane przesyłane są przez sieć do operatorów na globalnym superkomputerze Golem. Ta aplikacja, podobnie jak inne, jest jednak nadal w fazie teoretycznej. Jednak wraz z dojrzewaniem blockchain i osiągnięciem przez Streamr kamieni milowych w planie działania, zobaczymy, jak rola projektu zostanie rozwinięta, a jeśli zostanie przyjęta, może on stanowić alternatywne centrum monetyzacji danych, konkurujące z obecnymi scentralizowanymi modelami w chmurze.

Dodatkowe zasoby:

Stronie internetowej

Biały papier

Blog

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map