Co to jest Merged Mining? | Potencjalne rozwiązanie dla 51% ataków

Dwa w cenie jednego

Mówiąc najprościej, scalone wydobywanie (znane również jako pomocniczy dowód pracy) to proces wydobywania dwóch różnych kryptowalut w tym samym czasie. Niektóre projekty zdecydowały się na wczesne wdrożenie tego procesu wyszukiwania, próbując zwiększyć bezpieczeństwo w miarę rozwoju sieci. Jak pokazały ostatnie 51% ataków, posiadanie znacznej mocy mieszania w systemie blockchain nie jest żartem.

Połączone wydobycie może być po prostu rozwiązaniem chroniącym młode sieci przed tymi atakami, zanim same zdobędą wystarczającą moc obliczeniową. W tym artykule dowiesz się dokładnie, jak działa scalone wydobywanie, jego zalety / wady oraz które projekty przyjęły je do swojego kodu.

Jak działa Merged Mining?

Przede wszystkim kryptowaluty, które biorą udział w połączonym wydobywaniu, muszą mieć ten sam algorytm haszujący. Popularne algorytmy to SHA-256 (Bitcoin), Scrypt (Litecoin) i Equihash (Zcash). To połączenie umożliwia górnikom budowanie bloków na obu łańcuchach przy użyciu tych samych obliczeń haszujących, aby je zabezpieczyć.

Ponadto każdy połączony scenariusz wyszukiwania ma rozszerzenie łańcuch nadrzędny i łańcuch pomocniczy. Łańcuch nadrzędny zawiera faktyczne wydobywanie i nie musi wiedzieć o łańcuchu pomocniczym lub łańcuchu pomocniczym. Łańcuch pomocniczy to łańcuch bloków, który jest „odpychany” od łańcucha nadrzędnego. W przeciwieństwie do łańcucha nadrzędnego, ten łańcuch wymaga dodatkowych prac programistycznych, aby mógł zarejestrować, że wydobywanie z łańcucha nadrzędnego jest prawidłowe.

Proces

Przyjrzyjmy się ogólnemu przykładowi scalonego procesu wydobywania dwóch łańcuchów bloków, tak jakbyś był górnikiem. Dwa łańcuchy, które wydobywasz, to ParentChain i AuxiliaryChain.

Przed wydobyciem tworzysz zestaw transakcji dla każdego łańcucha. Zestaw AuxiliaryChain zawiera powiązane transakcje w łańcuchu. Zestaw ParentChain zawiera jednak standardowe transakcje w łańcuchu plus transakcja zawierająca skrót utworzonego właśnie bloku AuxiliaryChain. A teraz przejdźmy do wydobycia.

Jak wspomniano powyżej, ParentChain i AuxiliaryChain używają tej samej funkcji mieszającej. Programiści AuxiliaryChain zbudowali sieć, aby umożliwić scalone wydobywanie. Te dwa komponenty umożliwiają jednoczesne rozwiązywanie funkcji mieszających na obu łańcuchach bez wykorzystywania większej mocy obliczeniowej.

Podczas wydobywania obu łańcuchów mogą pojawić się dwa główne scenariusze:

  1. Rozwiązujesz hash na poziomie trudności ParentChain.
  2. Rozwiązujesz hash na poziomie trudności AuxiliaryChain.

Idealnie, ze względu na prostotę tego przykładu, poziom trudności ParentChain zawsze będzie wyższy niż poziom trudności AuxiliaryChain.

Scenariusz 1: Kończysz tworzenie bloku ParentChain i wysyłasz go do sieci ParentChain. Ponieważ rozwiązałeś hash ParentChain na poziomie trudności większym niż AuxiliaryChain, wydobywasz również blok AuxiliaryChain, otrzymując obie nagrody.


Scenariusz 2: Kończysz tworzenie bloku AuxiliaryChain, wstawiając nagłówek bloku i skrót bloku ParentChain. AuxiliaryChain akceptuje ten blok, ponieważ zawiera dowód ukończenia pracy po nagłówku bloku AuxiliaryChain i transakcjach. Dowodem jest skrót i nagłówek ParentChain. Otrzymasz nagrodę górnika AuxiliaryChain.

Połączony proces wydobywczy

Scalony proces nagradzania za wydobycie (dzięki uprzejmości: SBA Research)

Plusy i minusy

Kopanie połączone ma pewne określone zalety. Nie ma co do tego wątpliwości. Ale jest powód (lub kilka), że więcej zespołów nie wdraża go w swoich projektach. Najpierw spójrzmy na pozytywy.

Profesjonaliści

Połączone wydobycie nie wymaga dodatkowej mocy obliczeniowej. Ponieważ górnicy rozwiązują jednocześnie obie funkcje mieszające, ich moc obliczeniowa pozostaje taka sama. Właśnie przesyłają dowód swojej pracy dwóm różnym odbiorcom.

Łańcuchy pomocnicze otrzymują zwiększoną moc mieszania. Mniejsze projekty blockchain mogą wykorzystywać połączone wydobycie, aby wykorzystać moc mieszania większego łańcucha nadrzędnego. Idealnie byłoby, gdyby górnicy nie mieli problemu z przejściem na wydobycie połączone, ponieważ otrzymują zwiększone nagrody za taką samą ilość pracy. Dlatego ten rodzaj wydobywania może być niezawodnym sposobem na ochronę pojawiających się łańcuchów bloków przed 51% ataków w miarę ich skalowania.

Łańcuch nadrzędny pozostaje nienaruszony. Łańcuch macierzysty nie wymaga dodatkowej pracy, aby uczestniczyć w połączonym wydobywaniu. Jedynymi dodatkami do jego łańcucha blokowego są pomocnicze skróty łańcucha, które są dodawane do jego drzewa transakcji.

Wady

Połączone wydobycie jest trudne do skonfigurowania. Chociaż połączone wydobycie ma swoje zalety, wiele zespołów nie uważa, że ​​dodatkowe zabezpieczenia sieci są warte czasu, jaki zajmuje ich wdrożenie.

Wymaga dodatkowej pracy od górników. Aby wziąć udział w połączonym wydobywaniu, musisz uruchomić dodatkowe demony monet, a także zarządzać nowymi łańcuchami bloków. Ta dodatkowa praca może być szczególnie czasochłonna dla operatorów basenów, którzy mają o wiele więcej ruchomych części niż tylko jeden górnik.

Projekty wykorzystujące kopanie połączone

Co zaskakujące, nie ma wielu projektów, w których wdrożono scalone wydobywanie. Oto kilka z bardziej znanych, które mają:

Namecoin

Namecoin była pierwszą kryptowalutą, która rozwidliła się z Bitcoin, a także pierwszą, która połączyła wydobycie. Ponieważ oba używają skrótu SHA-256, programiści zdecydowali się zaczepić Bitcoin jako łańcuch nadrzędny. Od tego czasu projekt stał się stosunkowo nieaktywny.

Dogecoin

Społeczność Dogecoin została podzielona, ​​gdy deweloperzy w końcu zdecydowali się rozpocząć połączenie wydobycia z Litecoinem. Nadal możesz sprawdzić Wątek AMA Reddit gdzie Charlie Lee odpowiada na pytania społeczności i przedstawia argumenty za połączoną spółką wydobywczą.

Elastos

Młodszy projekt blockchain, Elastos, również połączył wydobywanie z Bitcoinem. Sieć Elastos obejmuje łańcuchy boczne, które zdaniem zespołu będą czerpać korzyści z rozproszonego zaufania zapewnianego przez strategię wyszukiwania.

Przyszłość połączonego górnictwa

To nie jest doskonałe, ale połączone wydobycie może być dobrym sposobem dla mniejszych blockchainów na zdobycie rozgłosu i ochronę przed przejęciem haszowania. Istnieje potencjał wzrostu, ale jak dotąd dodatkowa praca wyłączyła większość zespołów programistycznych.

Wraz z rosnącą liczbą napastników żerujących na łańcuchach bloków z niskimi wskaźnikami hashowania w sieci, możemy zacząć dostrzegać zmianę nastrojów społeczności na korzyść tego unikalnego mechanizmu konsensusu. Trudno powiedzieć, ale przejście na połączone wydobycie mogło być kluczowym czynnikiem, który spowodował, że Dogecoin stał się odporną, wypełnioną memami kryptowalutą, którą znamy i kochamy dzisiaj.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map