Co to jest delegowany dowód stawki? | Badanie algorytmu konsensusu

Delegowany dowód stawki (DPoS) jest odmianą algorytmu konsensusu Proof of Stake (POS), który wprowadza element głosowania do sieci kryptowaluty.

DPOS przypomina trochę reality show. Zadzieraj ze społecznością, a najprawdopodobniej zostaniesz wykluczony. To demokracja na blockchainie!

Do tej pory najprawdopodobniej znasz już Proof of Work (PoW) i Proof of Stake (PoS), dwie z najczęściej stosowanych metod konsensusu dla kryptowalut. Rzućmy okiem pod maskę i zobaczmy, jakie zalety i wady przynosi to stale ewoluującemu światu kryptowalut.

Przegląd konsensusu

Cofnijmy się najpierw i przeanalizujmy konsensus. Blockchain rozwiązuje odwieczny problem zwany problemem bizantyjskiego generała, w którym wiele części armii musi uzgodnić tę samą strategię, aby osiągnąć swój cel. Jeśli armia jest w stanie skutecznie koordynować swoje siły, nazywamy ten konsensus.

W przypadku kryptowalut wszyscy użytkownicy sieci muszą uzgodnić księgę (system księgowy). Dlatego programiści blockchain muszą upewnić się, że ta księga dokładnie rejestruje transakcje dla wszystkich graczy w sieci. Kiedy ktoś jest w stanie manipulować zapisami księgi i na przykład zmienić transakcję z 5 Bitcoinów na 500, system najwyraźniej nie może działać.

Kto stworzył DPoS?

Delegated Proof of Stake jest pomysłem Dana Larimera, twórcy Bitshares. Bitshares została założona w 2014 roku i ma dość aktywną społeczność. Dan dostrzegł możliwość centralizacji wydobycia w Bitcoin i potencjalny wpływ Proof of Work na środowisko. Twierdzi, że DPoS ma następujące zalety w porównaniu z tradycyjnymi systemami PoW i PoS:

Delegowany dowód korzyści z stawki

Delegowane świadczenia Proof of Stake

Jak to działa?

Ochrona świadków

W DPoS społeczność wybiera szereg plików świadkowie lub producenci bloków do zabezpieczenia sieci kryptowalut. Świadkowie podpisują każdy blok w łańcuchu bloków, jednak użytkownicy sieci muszą najpierw zatwierdzić świadków za pośrednictwem systemu głosowania.

Model Delegated Proof of Stake dowodzi, że nie musimy całkowicie usuwać zaufania z systemu. Zamiast tego projektanci systemu mogą stworzyć system z myślą o zaufaniu, o ile wprowadzonych zostanie kilka zabezpieczeń.

Niektóre zabezpieczenia obejmują:

  • Świadek nie może przypadkowo podpisywać bloków. Musieliby sprawdzić, czy zaufany świadek podpisał poprzedni blok.
  • Jeśli świadek nie wykona blokady, jest narażony na zwolnienie i utratę gwarantowanych zysków w przyszłości.

Kluczowe różnice

Delegowany dowód stawki

Dzięki uprzejmości Bitshares

Ponieważ do weryfikacji każdego bloku w łańcuchu wymagana jest tylko niewielka liczba zaufanych świadków, w każdym bloku można uwzględnić znacznie więcej transakcji. To radykalnie zwiększa szybkość transakcji. Teoretycznie DPoS może konkurować na dużą skalę w porównaniu z tradycyjnymi systemami, takimi jak Visa & Karta MasterCard.

Pomimo twierdzeń Bitcoina o decentralizacji, system Proof of Work do tej pory doprowadził do centralizacji górników. Ostatecznie te z największą mocą obliczeniową (tj. Najwięcej kapitału na lepszy sprzęt) otrzymują najwięcej nagród.

Delegowany dowód stawki

Dzięki uprzejmości Bitshares

Z drugiej strony w systemie DPoS każdy ma możliwość decydowania, komu należy ufać. Zaufanie nie jest skoncentrowane w rękach tych, którzy mają najwięcej zasobów (przynajmniej taka jest teoria).

W tym wspaniałym wywiadzie, Amanda Johnson – pyta deweloper Fabian Schuh dalsze szczegóły dotyczące działania sieci Bitshares DPoS:

Wszystko zależy od percepcji

W przeciwieństwie do tradycyjnych instytucji demokratycznych społeczność nieustannie śledzi świadków. Złe działania, takie jak próby podwojenia wydatków lub uniemożliwienia transakcji, mogą spowodować utratę reputacji. A według Fabiana reputacja nie jest łatwa do zdobycia. Nagromadzenie zajmuje dużo czasu, ale bardzo łatwo go stracić. Ponieważ sieć wypłaca najlepszym świadkom w systemie największą nagrodę (płatność w kryptowalutach sieci), konkurencja o te czołowe miejsca pozostaje wysoka.

Ponadto świadkowie nie mogą łączyć swoich zasobów (tak jak w przypadku Bitcoin), aby zwiększyć swoją moc w sieci. Świadkowie mają równy podział władzy. Oto lista znanych sieci DPoS i liczba producentów bloków zabezpieczających swoje sieci:

Krytyka

Jak możesz sobie wyobrazić, głównym argumentem przeciwko systemowi Delegate Proof of Stake jest element centralizacji. Najnowszy projekt Dana EOS ma obecnie tylko 21 producentów bloków podpisujących transakcje. To dość duża ilość centralizacji. Społeczność jest zmuszona zaufać tylko kilku kluczowym świadkom. Co więcej, im więcej posiadasz EOS, tym silniejsza jest Twoja siła głosu w tak zwanej demokracji EOS.

Nie stanowi to większego problemu, jeśli firma EOS rozdziela swoją walutę równo między użytkowników sieci. Może to jednak stanowić problem, ponieważ wiele kryptowalut jest skoncentrowanych na kilku adresach przy pierwszym uruchomieniu. Vitalik Buterin z projektu Ethereum niedawno zajął się tą kwestią, twierdząc, że DPoS tworzy zachęty dla świadków do tworzenia karteli i przekupywania wyborców za wsparcie.

Ponadto było kilka dość ogniste debaty wokół wdrożenia EOS w mediach społecznościowych. Znany maksymalista bitcoin, Nick Szabo ma do powiedzenia kilka dość negatywnych rzeczy:

Delegowany dowód stawki

Nick Szabo krytykuje protokół EOS

Na wolności

Pomimo bardzo uzasadnionej krytyki pod adresem Delegated Proof of Stake, istnieje już wiele projektów sprawdzających się w rzeczywistych aplikacjach. Blocktivity wymienia interesującą macierz pokazującą 13 najlepszych kryptowalut według aktywności sieci:

Delegowany dowód stawki

Dzięki uprzejmości Blocktivity

Dwie najpopularniejsze kryptowaluty to delegowane sieci Proof of Stake. A Dan stworzył ich obu. Należy również pamiętać, że obie sieci nadal mają dużą dostępną pojemność w porównaniu z Ethereum.

Źródło tych danych nie jest szczególnie jasne i pozostawiamy to czytelnikowi, aby uczynił z tej matrycy, co chcesz.

Podczas skalowalność i bezpieczeństwo często zajmują miejsca w pierwszym rzędzie podczas tych debat, a jest to coś, na co nie zwraca się wystarczającej uwagi przyjęcie. Co dobrego to sieć kryptowalut, która jest teoretycznie idealna, ale nikt nie używa?

Uwagi końcowe: delegowany dowód stawki

Konsensus Blockchain to przełomowa technologia dla ludzkości. Scentralizowane systemy pieniężne były nadużywane od tysięcy lat. Wreszcie mamy sposób, aby to zmienić.

Kryptowaluta wprowadza radykalnie inne podejście do organizacji. Jednym z jego głównych celów jest wzmocnienie pozycji użytkowników sieci, a nie tylko akcjonariuszy, jak w tradycyjnych firmach. Konsensus dotyczący delegowanego dowodu stawki koncentruje swoje wysiłki na poprawie skalowalności przy jednoczesnym poświęceniu niektórych elementów decentralizacji.

Która metoda osiągnie szczyt? Wygląda na to, że nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Ale przynajmniej na razie Delegated Proof of Stake pozostanie tutaj.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map