Blockchain w motoryzacji – rozdrobniony sektor, aby skupić się na nowych technologiach

W maju 2018 roku niektóre z największych nazwisk w branży motoryzacyjnej ogłosiły, że łączą się, tworząc Konsorcjum MOBI. MOBI oznacza „Mobility Open Blockchain Initiative”, a grupa zbada wykorzystanie blockchain w rozwoju motoryzacji. Ma na celu „uczynienie mobilności bezpieczniejszą, bardziej ekologiczną i przystępną cenowo”.

Konsorcjum MOBI składa się z partnerów, sponsorów i podmiotów stowarzyszonych. Każda grupa ma wielu uczestników z (odpowiednio) branży produkcji samochodów, przestrzeni konsultingowej blockchain / tech oraz różnych agencji, które zajmują się obydwoma.

Partnerami są giganci branży samochodowej BMW, Ford, General Motors i Renault, a także producenci części samochodowych ZF Friedrichshafen i Bosch..

Sponsorzy składają się z uznanych firm blockchain i konsultingowych, takich jak ConsenSys, IOTA, IBM i Accenture. I odwrotnie, inni sponsorzy obejmują startupy blockchain nowe w kosmosie, takie jak Foam (usługi lokalizacyjne) i ShareRing (usługi udostępniania).

Wreszcie grupa stowarzyszona obejmuje agencje i organizacje pozarządowe, w tym Światowe Forum Ekonomiczne, Blockchain w Berkeley i Hyperledger.

Już mamy kilka spostrzeżeń do wykorzystania blockchain w inicjatywach motoryzacyjnych przez poszczególnych producentów, takich jak Porsche. Jednak MOBI ma na celu przyjęcie podejścia open source do łańcucha bloków. MOBI określa się jako agonista blockchain i będzie badać rozwiązania branżowe w celu zintegrowania technologii blockchain z szerszą przestrzenią motoryzacyjną.

W tym artykule przeanalizujemy niektóre możliwości, które mogą powstać w wyniku przyjęcia technologii blockchain i powiązanych technologii w branży motoryzacyjnej w całej branży..

Integracja w branży motoryzacyjnej

Globalnie sektor motoryzacyjny jest ogromny. Pomyśl o tym – nie kupujesz tylko samochodu. Aby zabrać go w podróż, musisz również wziąć pod uwagę dowolne lub wszystkie z poniższych, w zależności od miejsca zamieszkania:

  • Prawo jazdy / prawo jazdy
  • Finansowanie pojazdu – kupujesz lub leasingujesz?
  • Prawna rejestracja własności
  • Badania przydatności do ruchu drogowego
  • Ubezpieczenie
  • Podatki drogowe
  • Opłaty za zator lub podatki od zanieczyszczeń
  • Konserwacja i naprawy

Obecnie wszystkie te wymagania są w większości odłączone. Sektor motoryzacyjny jest słabo zintegrowany, co z kolei prowadzi do wielu problemów. Obejmują one wysokie koszty ubezpieczenia, przestępstwa drogowe i źle utrzymane pojazdy.

Przypadki użycia – blockchain w inicjatywach motoryzacyjnych

Wykorzystanie technologii rozproszonych rejestrów w całej branży może doprowadzić do bardziej zharmonizowanej i zintegrowanej infrastruktury. Poniżej przedstawiono kilka sposobów, w jakie może się to zdarzyć.

Blockchain w łańcuchu dostaw i produkcji w branży motoryzacyjnej

Wiele sektorów, w tym motoryzacja, już zaczyna badać korzyści płynące z wykorzystania blockchain w zarządzaniu łańcuchem dostaw.


Baza danych blockchain może rejestrować części używane w procesie produkcji samochodów. Podobnie można zarejestrować sam proces produkcyjny. Może to pokazać, którzy ludzie i roboty byli zaangażowani na którym etapie, w tym kontrole jakości. Dealerzy mogliby ostatecznie odebrać dostawę każdego pojazdu z własnym rekordem blockchain.

Blockchain w konserwacji i naprawach pojazdów

Mogliśmy również zobaczyć usprawnienia konserwacji i napraw przy użyciu podobnego systemu opartego na łańcuchu bloków. Mechanik może łatwo sprawdzić dokumentację montażu pojazdu, zobaczyć, które części zostały użyte i zarejestrować własne prace naprawcze na tym samym rekordzie łańcucha bloków pojazdu.

Takie cyfrowe rejestry części samochodowych mogą pomóc w zmniejszeniu liczby przypadków, w których podrabiane części pojazdów są używane do produkcji lub napraw. Pomogłoby to również zwiększyć zaufanie do wartości i rzetelności napraw samochodów, które zawsze były dość nieprzejrzyste dla tych, którzy nie znają się na silniku samochodowym.

Licencjonowanie i rejestracja w oparciu o blockchain

Gdyby producenci samochodów mogli samodzielnie rejestrować pojazdy w łańcuchu bloków, moglibyśmy również mieć podobny system oparty na łańcuchu bloków do śledzenia i śledzenia własności pojazdów. Taki zintegrowany system pomógłby zmniejszyć częstotliwość sprzedaży pojazdów do celów przestępczych, a także zwiększyć zaufanie konsumentów do notorycznie niewiarygodny biznes handlu używanymi samochodami.

Blockchain daje możliwość najwyższej globalnej integracji licencji kierowców i pojazdów – ustandaryzowanego światowego rejestru licencjonowanych kierowców i pojazdów. Oczywiście większość obecnego podniecenia w sektorze dotyczy sztucznej inteligencji i samochodów bez kierowcy. Pod względem technologicznym rozwój w tej dziedzinie prawdopodobnie wyprzedzi polityczne i biurokratyczne przeszkody utrudniające osiągnięcie takiego globalnego rejestru ludzkich kierowców.

Niemniej jednak, jeśli ludzie nadal będą jeździć samochodami, może w końcu zaistnieć możliwość posiadania własnego, niezależnego, globalnego identyfikatora kierowcy.

Ubezpieczenie, podatki, opłaty za wjazd i inne opłaty uzależnione od użytkowania

Moglibyśmy dokonywać płatności, takich jak składki ubezpieczeniowe, podatki drogowe i inne płatności peryferyjne całkowicie cyfrowo i automatycznie. Dzięki wykorzystaniu Internetu rzeczy i technologii śledzenia lokalizacji tego rodzaju płatności mogą również ewoluować, aby stać się czysto opartymi na wykorzystaniu. Tak więc, jeśli jeździsz w Londynie lub Sztokholmie, możesz dokonywać automatycznych płatności za zator z portfeli cyfrowych.

Firmy ubezpieczeniowe mogą uzyskać lepszy obraz tego, co wydarzyło się w przypadku roszczenia z tytułu wypadku. Może to zatem przyspieszyć wypłaty i zmniejszyć częstotliwość fałszywych roszczeń.

Usługi śledzenia lokalizacji umożliwiają również dokładne i niepodważalne rejestrowanie historii użytkowania i przebiegu pojazdu. Mogliśmy zobaczyć dokładne i bezstronne wyceny pojazdów wykonane przy użyciu technologii AI, aby podjąć niezbędne decyzje oparte na obliczeniach.

Inicjatywy mobilne oparte na technologii Blockchain

Blockchain zapewnia przejrzystość w udostępnianiu samochodów i przejazdów, co z kolei może zwiększyć zaufanie między stronami. Porsche testowało już wykorzystanie inteligentnych kontraktów do blokowania i odblokowywania pojazdów.

Idąc dalej, wyobraź sobie, że wynajmujesz wspólny samochód. Po pierwsze, inteligentne kontrakty oznaczałyby, że możesz uzyskać dostęp dopiero po zapłaceniu właścicielowi depozytu za pomocą portfela cyfrowego. Technologia IoT śledziłaby również lokalizację samochodu podczas jego wypożyczania. Inteligentne kontrakty mogą zapewnić automatyczne ubezpieczenie. Ponownie, możesz płacić składki ubezpieczeniowe, opłaty drogowe i opłaty z tytułu zatorów tylko na podstawie użytkowania, a płatności będą automatycznie pobierane z portfela cyfrowego.

AI i samochody bez kierowcy

Jeśli lub kiedy samochód bez kierowcy stanie się codziennością, blockchain służy dodatkowemu celowi. Technologia AI stosowana w samochodach autonomicznych będzie zależna od złożonego, często ułamkowego procesu podejmowania decyzji. Dlatego rejestrowanie tych decyzji w łańcuchu bloków oznacza, że ​​możemy prześledzić, co się stało, gdyby doszło do wypadku.

Wszystkie te możliwości ilustrują, w jaki sposób wdrożenie technologii blockchain w firmach motoryzacyjnych mogłoby lepiej zintegrować szerszą branżę. Wpływowe globalne konsorcjum, takie jak MOBI, może być w stanie zbliżyć takie możliwości do rzeczywistości.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map