Blockchain Shipping: nowy protokół wysyłki

Kryptowaluty są zabawne, ekscytujące i łatwe do zrozumienia, więc zyskują największy zasięg w rewolucji blockchain. Jednak podstawowa technologia blockchain jest już testowana w dziesiątkach branż, od rolnictwa, przez energię, po sztukę. Wysyłka i fracht Blockchain to kolejny nowy rozwój. Oczekuje się, że zmieni cały łańcuch dostaw, jeśli chodzi o sposób, w jaki kupowane przez nas towary są transportowane z miejsca na miejsce.

Spedycja i fracht to ogromna i złożona branża. Samoloty, ciężarówki, łodzie i pociągi przemierzają świat, dostarczając towary każdego dnia. Jednak spośród nich przemysł łodzi jest zdecydowanie największy. Prawie 90% wszystkiego, co kupujemy, to przejażdżki łodzią w pewnym momencie. Dzięki wysyłce mamy świeże produkty w środku zimy. Produkty wytwarzane w Bangladeszu można sprzedawać na półkach w Londynie. Żegluga wiąże się ze sobą i umożliwia globalną gospodarkę.

Przyszłość wysyłki blockchain może zmienić kilka paradygmatów w obecnej branży. Blockchain może zarządzać złożonością globalnej sieci handlowej poprzez ustanowienie jednego, przejrzystego źródła prawdy. Stamtąd branża żeglugowa blockchain sprzyjałaby konkurencji, wydajności i mniejszej liczbie błędów. W tym artykule omówiono, w jaki sposób wysyłka jest przygotowana na ogromne zmiany.

Konteneryzacja stworzyła protokół

Zapytaj kogokolwiek z branży żeglugowej, a powie Ci, jak ważną rolę odegrała konteneryzacja w transporcie towarów po całym świecie. Kontener morski to częsty widok wszędzie tam, gdzie trzeba przewozić towary i usługi. Kiedy kontener intermodalny został ujednolicony w połowie XX wieku, umożliwił bezproblemowe przenoszenie tych samych kontenerów z ciężarówki do pociągu na łódź w dowolnym miejscu na świecie..

wysyłanie kontenerów w pociągu

Wcześniej kontenery były dostępne w wielu różnych rozmiarach. Często trzeba było je rozpakować i przepakować za każdym razem, gdy był transfer. Wraz z wynalezieniem znormalizowanego pojemnika z blachy falistej nie było potrzeby rozpakowywania w każdym punkcie transferu. Towary w pojemnikach można było łatwo utrzymać w stanie suchym. Ponadto pojemniki te mogą być ustawione jeden na drugim w celu zwiększenia gęstości.

Kontener intermodalny stworzył protokół dla branży morskiej. Zmiana była rewolucyjna. Wysyłka stała się znacznie bardziej wydajna. Dodatkowo transfery między przewoźnikami stały się prostsze i zaczęły podlegać przewidywalnym procedurom. Łatwiej było namierzyć standardowy kontener niż przypadkową przesyłkę.

Blockchain jako protokół

Nowy protokół mógłby spowodować takie same zakłócenia w branży żeglugowej. Podobnie jak kontener wysyłkowy, blockchain może usprawnić operacje, ustandaryzować transfery i umożliwić nadawcom i odbiorcom śledzenie zamówień w czasie rzeczywistym. To sprawia, że ​​jest to ekscytujący czas dla wysyłki blockchain. Blockchain może zmienić branżę, na której opiera się świat.

Wiele głównych firm spedycyjnych i towarowych dołączyło do Blockchain w Transport Alliance. Celem jest stworzenie standardów dla nowej branży żeglugowej blockchain. Firmy te uznały potencjał blockchain i wykonalność tego przypadku użycia w swojej branży. Oczekuj, że blockchain stanie się standardem branżowym raczej wcześniej niż później, ponieważ jego wzrost wydajności jest trudny do zignorowania.

Przejrzyste śledzenie przesyłek

Jednym z kluczowych elementów przemysłu żeglugowego jest konosament. To staroświeckie określenie odnosi się do umowy, która określa, jaka firma jest w danym momencie odpowiedzialna za przedmiot w transporcie. List przewozowy określa warunki transportu i dostawy przedmiotu.

Branża spedycyjna blockchain będzie polegać na technologii blockchain do prowadzenia rejestru konosamentu i historii transferu przesyłki. Gdy firma transportowa podpisze przesyłkę, przyjmując przesyłkę do dalszego transportu, może to zostać zarejestrowane w łańcuchu bloków. W przejrzystym systemie ten rekord blockchain jest następnie dostępny w dowolnym miejscu na świecie. Ktoś oczekujący na przesyłkę mógł zobaczyć informacje o tym, która firma przewozi przedmiot w tej chwili i gdzie ostatnio ją podpisał.


Szybsza identyfikacja problemów

Kiedy coś pójdzie nie tak z przesyłką, często może upłynąć cenny czas, zanim nadawca lub odbiorca dowiedzą się o problemie. Często umowy spedycyjne mogą być złożone. Mogą być łączone lub zlecane podwykonawcom do tego stopnia, że ​​firma aktualnie odpowiedzialna za przesyłkę nie wie nic o osobie, która za nią zapłaciła, ani o tym, dokąd ostatecznie zmierza. Oznacza to, że nie wiedzą, kogo powiadomić w przypadku problemu.

Dzięki rozwiązaniu wysyłkowemu opartemu na łańcuchu bloków wszystkie strony mogą zobaczyć cały łańcuch dostaw. W przypadku problemu możesz śledzić ten łańcuch, aby określić, gdzie coś poszło nie tak i wysłać zamiennik lub zamówić zwrot przesyłki, gdy jest jeszcze w transporcie.

Szybkość na trasach przesyłki

Prędkość tras żeglugowych to kolejna ogromna szansa na decentralizację i gospodarkę żeglugową opartą na łańcuchu bloków. Zamiast wybierać nieefektywne trasy, podczas gdy firmy żeglugowe próbują zapełnić duże przesyłki na swoich liniach miejskich, mniejsze firmy mogłyby licytować odcinki podróży. Mogą dostarczyć przesyłkę bardziej bezpośrednio, zamiast podążać za obecnym modelem dostawy i szprychami.

centrum wysyłek ciężarówek

Wysyłka Blockchain otwiera również możliwość zdecentralizowanego rynku przesyłek. W tej chwili założenie firmy transportowej wymaga wielu kosztów ogólnych i początkowych. W systemie blockchain mniejsi operatorzy będą mogli licytować kontrakty na określone dostawy. Wprowadza to większą elastyczność w całej branży żeglugowej.

Potwierdzenie przybycia, stanu, & Zawartość

Jedną z aplikacji, w której blockchain naprawdę błyszczy, jest certyfikacja. Jest możliwe, że blockchain w połączeniu z IoT może zasilać zautomatyzowaną usługę do certyfikacji dostawy, ochrony przed manipulacją i autentyczności zawartości przesyłki. Ten rodzaj certyfikacji oznacza, że ​​możesz mieć pewność, że przesyłka dotrze po złożeniu zamówienia. W tej chwili musisz bezgranicznie zaufać firmie spedycyjnej, aby bezpiecznie dostarczyć paczkę. W przyszłości w zakresie dostaw blockchain inteligentne kontrakty mogą zagwarantować terminową dostawę lub automatycznie zwrócić pieniądze lub wysłać zamiennik.

Wniosek

Wydajność, zaufanie i bezpieczeństwo żeglugi mogą się radykalnie zmienić. Wysyłka Blockchain oznaczałaby większą przejrzystość, konkurencję i pewność, aby przesyłki dotarły do ​​ostatecznych miejsc docelowych. Nie oczekuj, że nowy standard w branży stworzy gorący startup. Zamiast tego prawdopodobnie będzie pochodzić z branży żeglugowej, ponieważ tworzą one standard dla większej wydajności i jedno źródło prawdy.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map