Blockchain’s Fight Against Fake News

Powstanie fałszywych wiadomości

Wraz z rosnącą łatwością komunikacji, fałszywe wiadomości i fałszywe historie rozprzestrzeniają się teraz szybciej niż kiedykolwiek. Ogromna ilość treści udostępnianych każdego dnia sprawia, że ​​wyplenienie autentyczności z B.S. Większość ludzi nie ma na to czasu. Według an Badanie MIT W przypadku fałszywych wiadomości na Twitterze użytkownicy o 70% częściej przesyłają dalej fałszerstwa niż prawdziwe fakty. Mówiąc najprościej, fałszywe wiadomości rozprzestrzeniają się szybciej i docierają do szerszego grona odbiorców niż prawda.

Badanie MIT na Twitterze pokazujące rozprzestrzenianie się kłamstw a prawda

Jako niezmienny magazyn danych, technologia blockchain ma potencjał, by na dobre wyeliminować fałszywe wiadomości. Wykorzystując cyfrowe tożsamości i weryfikowalny system reputacji, media społecznościowe oparte na łańcuchu bloków działają w celu promowania dokładnych informacji, jednocześnie ukrywając fałsz.

On powiedział ona powiedziała

W walce z fałszywymi wiadomościami blockchain opiera się na zjawisku nazywanym „mądrością tłumu”. Ideą tego zjawiska jest to, że zbiorowa opinia grupy ludzi jest zwykle dokładniejsza niż opinia pojedynczego eksperta. Ponieważ wielu czytelników weryfikuje ważność artykułów informacyjnych, fałszywe informacje wyjdą na jaw z większą dokładnością, niż gdyby jedno źródło lub zespół sędziów wykonywał tę samą pracę. Ta zdecentralizowana forma weryfikacji pasuje do systemów blockchain.

Niektóre projekty blockchain już wykorzystują mądrość tłumu do różnych celów. Augur zbudował solidny rynek prognoz, który wykorzystuje mądrość tłumu do prognozowania przyszłych wydarzeń. Cindicator stosuje podobną strategię do wykonywania złożonych analiz finansowych.

Reputacja

Możesz się zastanawiać: „Co powstrzymuje mnie przed weryfikacją fałszywych wiadomości w takim systemie, jak ten, aby pomóc w rozpowszechnianiu dezinformacji?” Tutaj do gry wkraczają cyfrowe tożsamości i reputacja. Każda platforma treści może to skonfigurować i zweryfikować tożsamości na różne sposoby, ale podstawowa zasada jest taka sama. Jako konsument wiadomości masz cyfrową tożsamość w łańcuchu bloków. Masz również wynik reputacji powiązany z tą tożsamością. Kiedy promujesz dokładne informacje, twoja reputacja rośnie. W przypadku udostępnienia niektórych niedokładnych rzeczy jest odwrotnie.

Masz kilka opcji, gdy pojawi się artykuł:

  • Udostępnij + zweryfikuj artykuł. Jeśli większość innych osób również zweryfikuje artykuł, który promujesz za pomocą tych działań, Twój wynik reputacji wzrośnie. Z drugiej strony promowanie artykułu, który widzowie uważają za fałszywe, obniża Twój wynik.
  • Zgłoś artykuł. Możesz również zgłosić artykuły, które uważasz za zawierające nieprawdy. Jeśli większość innych czytelników się z tobą zgodzi, twoja reputacja znów wzrośnie. Zgłaszanie zweryfikowanych artykułów szkodzi Twojej reputacji.
  • Nic nie robić. W żaden sposób nie wpłynie to na twoją reputację.

Im wyższa jest Twoja reputacja, tym więcej osób dociera do Twoich postów i udostępnień. Wraz ze wzrostem reputacji rośnie też Twój wpływ. Ponieważ reputacja determinuje wpływ, szkodliwi użytkownicy szybko zrujnują swój wynik reputacji, tracąc wszelkie wpływy, które mogli mieć.

Gdy użytkownicy weryfikują lub zgłaszają artykuł, zmienia się również wynik reputacji artykułu. Artykuły cieszące się dobrą reputacją zyskują na popularności. Ponadto platformy mogą wykorzystać Twój wynik reputacji, aby nadać większą (lub mniejszą) wagę weryfikacjom i udostępnieniom, które również podajesz artykułom.

Ponieważ artykuły i ich reputacja są przechowywane w publicznej, niezmiennej księdze, możesz bezpośrednio zobaczyć, gdzie artykuł, który Cię interesuje, plasuje się w skali prawdy. Z biegiem czasu artykuły oparte na faktach udostępniane przez legalnych użytkowników będą rosły na szczyt, a artykuły napędzane fałszywymi wiadomościami nie ujrzą światła dziennego.

Zachęty


Oprócz zapewniania większego zasięgu platformy mogą nagradzać użytkowników o wysokiej reputacji innymi zachętami. Niezależnie od tego, czy będzie to pieniężne, poprzez tabelę wyników, czy inne rodzaje korzyści, istnieje wiele możliwości zachęcania do dobrego zachowania podczas tworzenia i udostępniania treści.

Wewnętrzny system nagród może być nawet tokenizowany, zautomatyzowany i uruchamiany przy użyciu inteligentnych kontraktów wraz z cyfrowymi tożsamościami i reputacjami już używanymi w łańcuchu bloków.

Blockchain na ratunek

Chociaż nie jest to jeszcze dostępne, istnieje kilka zespołów opracowujących rozwiązania do zwalczania fałszywych wiadomości.

Userfeeds jest protokołem zapewniającym czytelnikom istotne informacje, aby mogli bardziej efektywnie skupić swoją uwagę. Jako platforma mediów społecznościowych możesz zintegrować protokół Userfeeds, aby upewnić się, że Twoi użytkownicy nie ulegną fałszywym wiadomościom. Protokół zawiera typy komunikatów „Proof-of-Evaluation”, służące do pomiaru ważności różnych komunikatów w protokole. Dodatkowo wykorzystuje waluty reputacji do stworzenia systemu reputacji podobnego do wspomnianego wcześniej.

PUBLIQ to fundacja non-profit, która walczy w dobrej walce również za pomocą technologii blockchain. Platforma PUBLIQ jest wolna od cenzury, ale nagradza autorów na podstawie ich wyniku PUBLIQ. Ten wynik jest tworzony przez reputację, jaką autor otrzymuje dzięki widokom czytelników, udostępnieniom, polubieniom i raportom. Ponadto PUBLIQ nagradza kanały, które udostępniają artykuły, które uzyskały wysokiej jakości ruch. Skoncentrowanie się na wysokiej jakości widokach uniemożliwia botom i innym fałszywym kontom korzystanie z systemu w celu promowania niedokładnych historii.

Żaden projekt nie zajął jeszcze czołówki, a ten może nie istnieć. Jednak biorąc pod uwagę niedawne wpadki Facebooka i Twittera, jasne jest, że rozwiązanie musi się wkrótce pojawić.

Żegnajcie fałszywe wiadomości, Witajcie, poinformowani czytelnicy

Nawet jeśli technologia blockchain stara się ukryć fałszywe wiadomości, nieuniknione jest, że niektóre historie przedostaną się przez szczeliny. Naszym obowiązkiem jako czytelników jest być sceptycznym wobec tego, co napotykamy i udostępniać tylko te artykuły, o których wiemy, że są prawdziwe. Przy odrobinie wysiłku i sceptycyzmu w naszym czytaniu możemy raz na zawsze wykorzenić manipulowanie fałszywymi wiadomościami.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map