Blockchain może zwalczać podrabianie w farmaceutycznym łańcuchu dostaw

W świecie zarządzania łańcuchem dostaw blockchain oferuje wiele rozwiązań starych problemów, takich jak ograniczenie marnotrawstwa poprzez zepsute produkty. Jednak niektóre branże mają gorsze problemy w tej dziedzinie. Łańcuch dostaw farmaceutycznych toczy nieustającą walkę – o walkę z wprowadzaniem na rynek podrobionych leków. Ostateczny termin dostosowania się do kontroli legislacyjnych zbliża się do firm farmaceutycznych, co oznacza, że ​​ta walka tylko się zaostrza. Jednak blockchain może być kawalerią, która pomaga wygrać dzień.

Podrabiane leki – skala problemu

Handel podrabianymi lekami jest wart oszałamiania 30 miliardów dolarów rocznie, na podstawie 2017 r Szacunki WHO że co dziesiąty produkt sprzedawany w krajach rozwijających się jest podrobiony lub nie spełnia norm. Ogólnie problem podrabiania jest problematyczny dla producentów, ponieważ powoduje utratę dochodów i reputacji. Dla przemysłu farmaceutycznego ma to znacznie większe konsekwencje – śmierć tysięcy ludzi.

Podrabiane leki zawierają tylko część substancji czynnej lub nie zawierają jej wcale w porównaniu z oryginalnym produktem. Oznacza to, że w najgorszym przypadku są one całkowicie bezużyteczne dla osoby je przyjmującej. Uniwersytet w Edynburgu podjął kilka ćwiczeń modelujących na podstawie ustaleń WHO. Szacuje się, że każdego roku nawet 169 000 dzieci może umierać z powodu zapalenia płuc z powodu niewłaściwego leczenia.

Afryka Subsaharyjska to jedna z najbiedniejszych części świata. Tam nieodpowiednie leki przeciwmalaryczne prowadzą do wzrostu kosztów leczenia szacowanych na 38 milionów dolarów. Według London School of Hygiene and Tropical Medicine, koszty te są wydawane każdego roku na opiekę około 116 000 osób. Ludzie są ofiarami niskiej jakości lub fałszywych narkotyków,

Problem nie dotyczy tylko krajów rozwijających się. W dzisiejszym rozwiniętym świecie sprzedaż online podrabianych „leków związanych ze stylem życia”, takich jak sterydy lub leki na zaburzenia erekcji, jest nadal przerażająco powszechna. Jeden Lista Buzzfeed kompiluje szczerze przezabawne, oszukańcze reklamy Viagry z wczesnych dni internetu. Chociaż łatwo jest żartować, kupowanie pigułek online od podejrzanego sprzedawcy, który nie dba o to, co sprzedaje, jest nadal dość niebezpieczne.

Fałszywa reklama Viagary

Żarty na temat Viagry mogą mieć dobrą wartość, ale fałszywe leki nie. Zdjęcie dzięki uprzejmości thedrum.com

Jak podrabiane leki wchodzą do łańcucha dostaw leków?

Może się to zdarzyć na wiele sposobów. Oszuści mogą stosunkowo łatwo podrzucać tabletki na sprzedaż nieświadomym konsumentom online. Jednak fałszywe leki mogą wejść do łańcucha dostaw farmaceutycznych na wcześniejszym etapie procesu. Producenci leków mogą nieświadomie kupować fałszywe lub niespełniające norm składniki.

Globalne łańcuchy dostaw są obecnie tak bardzo złożone, że duże firmy farmaceutyczne mogą nie znać na pewno ilości każdego leku przechowywanego w każdej lokalizacji. Taka złożoność powoduje, że skorumpowani gracze mogą zastępować lub zanieczyszczać partie narkotyków.

Pudełka z produktami często wielokrotnie zmieniają właściciela, zanim trafią do konsumenta. Dlatego może się zdarzyć, że kontrole jakości przeprowadzane na każdym etapie łańcucha dostaw są niewystarczające. Kontrole graniczne mogą nie być wystarczająco solidne, aby wykryć podrabiane narkotyki przekraczające granice międzynarodowe.

Magazyn

Firmy często nie wiedzą, co jest przechowywane w ich magazynach


Kontrole legislacyjne

Rządy zaczynają teraz stanowić prawo. Wywiera to presję na firmy, aby ograniczały liczbę podrabianych leków trafiających do łańcucha dostaw farmaceutycznych. W UE Dyrektywa w sprawie sfałszowanych leków została uchwalona w 2011 roku i nakłada obowiązki na produkcję leków w państwach członkowskich. Obejmuje to wymóg, aby opakowanie miało niepowtarzalny identyfikator i dołączony element uniemożliwiający naruszenie opakowania. Dodatkowym wymogiem jest bardziej rygorystyczne prowadzenie dokumentacji dla hurtowych dystrybutorów farmaceutycznych.

Podobnie w Stanach Zjednoczonych Ustawa o bezpieczeństwie łańcucha dostaw leków (DSCDA) została uchwalona w 2013 r. I wymaga zgodności do 2023 r. Służy temu podobnemu celowi jak dyrektywa UE. Odnosi się jednak również do interoperacyjnego elektronicznego systemu udostępniania pochodzenia leków wprowadzanych na rynek.

Rozwiązania Blockchain dla farmaceutycznych łańcuchów dostaw

W świetle środków legislacyjnych czas pojawienia się technologii blockchain wydaje się niemal poetycko przezorny. Dzięki tagom cyfrowym blockchain oferuje możliwość śledzenia zasobów w całym łańcuchu dostaw. Bezpieczne udostępnianie danych o tych aktywach, które prawdopodobnie spełniałyby wymogi przepisów DSCDA.

Zastosowanie blockchain zapewnia firmom farmaceutycznym wyższy stopień kontroli i wglądu w operacje w ich łańcuchach dostaw. Zapewnia również większy stopień przejrzystości między graczami w branży. Z punktu widzenia konsumenta zyskują większą pewność, że kupowany przez nich produkt farmaceutyczny jest oryginalny.

Rx360

Istnieje już kilka firm, które widzą możliwości w tym obszarze. Konsorcjum Rx360 została utworzona w 2009 roku jako międzynarodowe konsorcjum zajmujące się łańcuchem dostaw leków. Obejmuje jedne z największych nazwisk w branży farmaceutycznej, w tym Bayer, Novartis, Roche i Pfizer. W 2017 roku konsorcjum wzięło udział w badaniu, którego celem było „zbadanie potencjalnego wykorzystania technologii blockchain jako sposobu na zbudowanie zaufania między partnerami handlowymi w amerykańskim farmaceutycznym łańcuchu dostaw”.

Logo konsorcjum RX360

Logo konsorcjum Rx360

W badaniu ostatecznie stwierdzono, że potrzebne będą dalsze badania i ocena. Jednak w wynikach uznano, że „krytyczne wyzwania związane z ochroną integralności łańcucha dostaw zdrowotnych wydają się być odpowiednie dla przyjęcia technologii blockchain”.

Istnieją również firmy badające rozwiązania typu blockchain do zarządzania farmaceutycznymi łańcuchami dostaw. Projekt Mediledger rozwija autoryzowaną sieć blockchain dla przemysłu farmaceutycznego. Witryna internetowa firmy wyraźnie odwołuje się do przepisów DSCDA i koncentruje się na budowaniu interoperacyjnego systemu weryfikacji pochodzenia każdego leku. Lifecrypter opublikował również artykuł wyznaczając podobne cele.

Końcowe przemyślenia

Siła blockchain w zabezpieczaniu farmaceutycznych łańcuchów dostaw to tylko część tego, jak blockchain zmieni całą branżę opieki zdrowotnej. Ograniczenie wprowadzania na rynek podrobionych leków przyniesie światu rzeczywiste korzyści, które mogą ocalić życie. Jednak na przemyśle farmaceutycznym spoczywa naturalny obowiązek niechęci do podejmowania ryzyka. Dlatego jest prawdopodobne, że rozwiązania łańcucha dostaw oparte na blockchain w innych sektorach będą musiały skutecznie udowodnić swoją wartość. Gdy to się stanie, producenci farmaceutyczni zaczną integrować technologię ze swoimi łańcuchami dostaw.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map