Blockchain Internet: uwolnienie sieci

Dlaczego Internet Blockchain?

Internet zbliża się do swoich trzydziestych urodzin. Przeszliśmy długą drogę od wczesnych dni dyskietek i modemów telefonicznych. Niektórzy mogliby kwestionować, że chociaż technologia znacznie się poprawiła, jej demokracja nie. My, ludzie, mamy ten mały problem zwany hierarchią kontroli. Prawdopodobnie dlatego rządy, banki i instytucje odgrywają tak dużą rolę w naszym życiu.

Internet nie jest inny, ponieważ wydaje się, że ten problem również przedostał się do sfery cyfrowej. Popularne usługi, takie jak Google, Facebook i Twitter, by wymienić tylko kilka, kierują obecnie dużą częścią naszego zużycia informacji i przechowywania danych. W latach 90-tych miało miejsce znacznie więcej wymiany informacji między użytkownikami. Dynamika się zmieniła. To, co początkowo zostało zbudowane jako zdecentralizowana sieć wymiany informacji naukowych, przekształciło się mniej więcej w gigantyczne narzędzie marketingowe dla kilku dużych graczy.

Strażnicy

Zwolennicy internetu Blockchain twierdzą, że wiele informacji, do których uzyskujemy dostęp lub przechowujemy w nowoczesnym Internecie, jest kontrolowanych przez strażników. W niektórych przypadkach ich obecność jest subtelna, aw innych raczej dramatyczna. Tak czy inaczej, jest nieco wątpliwe, czy tym opiekunom leży na sercu nasz najlepszy interes. W końcu są oni odpowiedzialni przede wszystkim przed swoimi interesariuszami / zarządcami. Spójrzmy na kilka przykładów.

System nazw domenowych

Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) to organizacja non-profit z siedzibą w Kalifornii. Początkowo został utworzony, aby pomóc rządowi USA w zarządzaniu wczesną infrastrukturą Internetu. ICANN nadzoruje system nazw domen (DNS), który w uproszczeniu tłumaczy liczby identyfikujące serwery na całym świecie na bardziej czytelny format, taki jak https://coincentral.com zamiast czegoś takiego jak https://104.31.67.109.

Chociaż ICANN zapewnia bardzo potrzebną usługę, cierpi również na te same problemy, co wielcy giganci technologiczni, tacy jak Microsoft i IBM: centralizacja. Polityka Stanów Zjednoczonych ma duży wpływ na ICANN i chociaż nie reguluje treści internetowych, może cenzurować nazwy domen. Organizacja non-profit jest kontrowersyjna utrzymał sześcioletni zakaz w nazwach domen .islam i .halal. Dzieje się tak pomimo zaleceń własnego komitetu nadzoru. W większości ICANN promuje ideały wolności słowa w Internecie od jego powstania w 1998 roku. Jednak te ostatnie wydarzenia podają w wątpliwość prawdziwą demokratyczną przyszłość DNS na arenie globalnej..

Cenzura rządowa

Jeśli to było niepokojące, wystarczy spojrzeć przez Pacyfik na ostrą cenzurę internetową, którą można spotkać w większości Azji. W Chinach rząd ściśle kontroluje, jakie treści można zobaczyć i kogo można krytykować. Społeczności internetowe trafnie nazywają to „wielką zaporą ogniową Chin”. Jak zauważono poniżej, cenzura internetowa dotyka głównie krajów na Wschodzie, ale nawet kraje takie jak Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, od dawna uważane za filary wolności, widzą coraz większe problemy z cenzurą.

Szukaj

Udostępnianie informacji na całym świecie to trudna sprawa. Wyszukiwarki stały się wszechobecnym sposobem znajdowania ulubionych treści przez ludzi na całym świecie. Najnowsze szacunki pokazują, że Google przechwycił 90 procent udziału w rynku w tej przestrzeni. Chociaż wyraźnie zapewnia cenną usługę, ma również dużą moc. Chociaż wielu z nas tego nie kwestionuje, jedna wyszukiwarka, która rządzi nimi wszystkimi, prawdopodobnie nie jest najlepszym sposobem obsługi bezstronnych treści.

Społeczny

To samo można powiedzieć o mediach społecznościowych. Wątpliwe jest, aby Mark Zuckerberg znał pełny wpływ swojej platformy, kiedy zaczął ją budować w 2005 roku. Łączenie się z innymi w centralnym punkcie spotkań online nie jest tak naprawdę problemem, ponieważ przechowywanie tam naszych danych nie jest problemem. Ukryte wśród godzin oświadczeń o ochronie prywatności, których nikt nigdy nie czyta, to prawo firm do wykorzystywania naszych danych w dowolny sposób. Nawet pan Zuckerberg prawdopodobnie przyznałby, że jego ulubiony projekt odszedł od pierwotnych zamierzeń.

W przypadku Facebooka istnieje dodatkowy element zarządzania tożsamością, ponieważ wiele witryn wykorzystuje profilowanie Facebooka do identyfikacji swoich użytkowników. Co więcej, użytkownicy stają przed bardzo realną możliwością utraty cennych danych. Chociaż nie jest to zalecane, wielu użytkowników publikuje zdjęcia i tworzy treści na Facebooku, których kopie zapasowe nie są nigdzie indziej. Do tej pory powinno być jasne, że systemy rozproszone mają pewne realne zalety.

Niektóre rozwiązania internetowe Blockchain

ZeroNet

Twórcą jest Tamas Kocsis ZeroNet, rozwiązanie do hostingu witryn internetowych typu peer-to-peer. Zeronet usuwa tradycyjne scentralizowane serwery hostingowe, umożliwiając użytkownikom hostowanie swoich witryn internetowych na komputerach innych użytkowników na całym świecie. Brzmi świetnie, ale co powstrzymuje innych przed niszczeniem Twojej witryny? Oczywiście kryptografia Bitcoin!

Dopóki trzymasz klucze prywatne, Twoja witryna pozostaje bezpieczna. Tylko Ty możesz dodawać, edytować i aktualizować zawartość w zwykły sposób. Ponadto jest też bardziej wytrzymały. Jeśli jeden serwer / węzeł ulegnie awarii, są inne, które go utrzymają. Następnie Kocsis wyjaśnia niektóre z wyzwań, przed którymi stoimy dzisiaj, gdy cenzura wkracza w nasze wolności osobiste:

Graphite Docs

Graphite docs to zdecentralizowane rozwiązanie do tworzenia dokumentów podobne do Dokumentów Google. Różnica? Ostatecznie Google wykorzystuje wszystkie dane, które wprowadzasz, do celów marketingowych, czy to za pośrednictwem wyszukiwarki, dokumentów czy map. W dzisiejszych czasach naruszenia danych są powszechne, a duże firmy zajmujące się przechowywaniem danych szybko tracą wiarygodność jako bezpieczny sposób na niezależne zarządzanie danymi użytkowników.

Dzięki Graphite docs aplikacja dystrybuuje i zabezpiecza dane za pomocą tej samej kryptografii, o której wspomniano wcześniej. Jednak tylko Ty masz do niego dostęp. Nadal zachowujesz pełną kontrolę nad swoimi danymi przez cały czas, z dowolnego miejsca na świecie.

Ostateczne myśli: Blockchain Internet

To tylko niektóre z przypadków, w których zdecentralizowana architektura kryptowalut zmienia charakter Internetu. Jeśli używałeś czegoś takiego jak Graphite Docs lub ZeroNet, będziesz wiedział, że proces jest nadal nieco techniczny i niezgrabny. To przemawia do rozwoju całej branży w tej chwili.

Podobnie jak we wczesnych latach internetu, obecnie tworzone są podstawowe warstwy łańcucha bloków. Gdy programiści rozwiązują problemy, powinniśmy zobaczyć interfejsy użytkownika, które zapewniają użytkownikom bardziej płynną interakcję. Jednak nie oznacza to wcale, że obecna technologia odchodzi.

Jakie są Twoje myśli? Czy są jakieś interesujące aplikacje, których używasz do interakcji w zdecentralizowanej sieci? Upewnij się, że tweetuj nas jak odegrasz swoją rolę w przyszłości Internetu opartego na technologii blockchain.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map