Blockchain Drones | Wkraczamy w High Flying Automation

Drony Blockchain mają kontynuować szalone tempo automatyzacji zachodzącej na całym świecie. Nierzadko można zobaczyć fantazyjne ujęcia egzotycznych krajobrazów z góry, które są możliwe dzięki nowej fali dronów uderzającej na rynek, ale gdzie pojawia się blockchain i jak firmy integrujące te dwie technologie mają wpływ na społeczeństwa przyszłości?

Dostawa drona

Przewlekłe

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem, do którego dąży wielu czytelników, jest dostawa paczek od drzwi do drzwi. W 2016 Chronicled (obecnie TrustedIoTAlliance) zaprojektował i opracował prototypową usługę dostarczania dronów. Głównym problemem usług dostarczania dronów jest tworzenie zaufanego dostępu, gdy dron potrzebuje wejścia do bezpiecznego miejsca, takiego jak dom lub magazyn.

Aby to osiągnąć, dron może połączyć się z czytnikiem chipów w punkcie dostępu podłączonym do Internetu rzeczy (Internet of Things), takim jak drzwi lub okno. Gdy czytnik chipów zweryfikuje tożsamość w łańcuchu bloków, dron wchodzi i dostawa może zostać zakończona. Zobacz prototyp w akcji tutaj:

Dorado

Dorado to kolejna firma blockchain, która chce zrewolucjonizować branżę dostaw na żądanie o wartości 215 miliardów dolarów. Założyciele wywodzą się z branży dostaw żywności. Ostatecznie jednak zespół ma nadzieję pomóc klientom w dostarczeniu niemal wszystkiego, co może udźwignąć dron. Dorado uruchomił ICO w maju 2018 roku i zebrał około 21 milionów dolarów na sfinansowanie pomysłu.

Amazonka

Pomimo wielu projektów ambitnie uruchamiających własne rozwiązania do dostarczania dronów, przejęcie króla dostaw nie będzie łatwe. Amazon Air Prime rozwija się od 2013 roku, a Jeff Bezos ma już zdrową przewagę w tej dziedzinie. Ma również fundusze na uruchomienie własnej kryptowaluty, jeśli inne projekty zaczną przejmować inicjatywę. Wciąż nie ma jeszcze informacji o tym, czy najbogatszy człowiek na świecie planuje zintegrować blockchain ze swoimi przyszłymi planami dostaw.

Amazon Prime Air ma przewagę w dostarczaniu dronów, ale czy będzie zawierał blockchain?

Amazon Prime Air ma przewagę w dostarczaniu dronów, ale będzie zawierał blockchain?

Bezpieczeństwo

Innym logicznym przypadkiem użycia, w którym drony mają największy sens, jest branża bezpieczeństwa. Drony mogą przynieść kolejny poziom usług kamer mobilnych, które chronią bardzo wrażliwe miejsca. Alternatywnie mogą działać jako następna generacja robotycznych ochroniarzy. Te przypadki są nieco wątpliwe w przypadku integracji blockchain. Incydent z zeszłego roku na lotnisku Gatwick pokazuje, jak może się to zmienić.


W grudniu (2018) tysiące loty zostały uziemione na ruchliwym brytyjskim lotnisku, kiedy drony zostały zauważone w pobliżu komercyjnych pasów startowych. Ponad 1000 lotów zostało uziemionych, co wpłynęło na plany podróży wakacyjnych około 140 000 osób, wywołując chaos. Władze obawiały się możliwości działań terrorystycznych, chociaż nie zgłoszono żadnych poważnych incydentów. Dramat przyniósł straty w wysokości 15 milionów funtów (19 milionów dolarów) tylko jednemu z przewoźników lotniskowych, EasyJet.

W incydencie na Gatwick nie zidentyfikowano jeszcze żadnych podejrzanych, co podkreśla potrzebę odpowiedniego śledzenia dronów w przyszłości. Możliwe rozwiązanie może pochodzić od IBM, który złożył wniosek patent w 2017 r., przedstawiając, w jaki sposób można zintegrować blockchain z bezzałogowymi statkami powietrznymi (UAV). Według deweloperów w firmie dozwolony łańcuch bloków może wydłużyć czas blokowania sieci i zapewnić kontrolerom przestrzeni powietrznej dane na temat UAV i operatorów.

Ochrona

Być może najbardziej ekscytującym obszarem, w którym drony blockchain mogą mieć rzeczywisty wpływ, jest ochrona. Parki narodowe zatrudniają drony do zwalczania kłusownictwa w wielu częściach Afryki. Parki narodowe są oczywiście poza zasięgiem publicznego użytku dronów. Jednak drony są dozwolone w innych obszarach, a jedna firma chce wykorzystać globalny rozwój dronów osobistych.

Szybować, firma z Australii chce zbierać zdjęcia lotnicze, aby ulepszyć branże, takie jak inteligentne rolnictwo, planowanie urbanistyczne, pomoc w przypadku katastrof i zarządzanie zasobami naturalnymi. Użytkownicy tradycyjnie polegali na globalnych firmach, takich jak Google, w zakresie dostarczania im technologii mapowania. Amir Farhand, dyrektor generalny Soar, uważa, że ​​czasy statycznego mapowania dobiegły końca i to społeczeństwo zapewni nowy zestaw dynamicznych możliwości super mapowania. Wszystkie te dane będą znajdować się w łańcuchu bloków, a twórcy zostaną zaksięgowani i wynagrodzeni za wkład w system.

Wyzwania

Rywalizacja o przestworza

Jeden lub dwa drony na niebie mogą nie stanowić problemu. Ale kiedy setki konkurują o tę samą przestrzeń powietrzną, na pewno pojawią się pewne problemy. Co składa się na publiczną przestrzeń powietrzną? Czy drony mogą latać nad domami innych ludzi, czy też powinny trzymać się dróg? Jak firmy będą unikać kolizji w powietrzu? Czy ludzkość stanie w obliczu nowego rodzaju zanieczyszczenia powietrza??

Firmy będą musiały zająć się tymi i innymi problemami, jeśli drony mają stać się stałym elementem naszego nieba. Projekty będą musiały ściśle współpracować z lokalnymi organizacjami rządowymi, organami regulacyjnymi i oczywiście ogółem społeczeństwa. W przeciwnym razie mogą po prostu zatopić pieniądze w wzniosłych ideałach z nieba, a nie w ideałach drone-in-the-sky.

Naruszenia prywatności

Do tej pory powinno być oczywiste, że drony mogą stanowić poważne zagrożenie dla prywatności. Aby temu zapobiec, odpowiedzią mogą być publiczne łańcuchy bloków zamiast prywatnych (jak proponuje IBM). Jeśli ogół społeczeństwa ma dostęp do łańcucha blokowego rejestru dronów, będzie mógł zweryfikować lub odrzucić wszelkie drony, które zapuszczają się w ich sąsiedztwo. To oczywiście opiera się przede wszystkim na dronach transmitujących sygnał publiczny.

Czy drony Blockchain to przyszłość?

To szczególnie trudne pytanie. Technologia to miecz obosieczny. Z jednej strony daje nowe, ciekawe możliwości, z drugiej wprowadza cały zestaw problemów. Niektóre zastosowania, takie jak zrzuty leków ratunkowych i kampanie przeciwko kłusownictwu, to sytuacje, w których korzyści są natychmiast widoczne.

W szczególności odległe lokalizacje mogą odnotować największy wzrost ze względu na ograniczony wpływ tam. Wprowadzenie dronów do gęsto zaludnionych obszarów miejskich to zupełnie inna historia. Jeśli cokolwiek, społeczeństwo może potrzebować polegać na rozwiązaniach blockchain, aby utrzymać te wysoko latające roboty w ryzach.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map