Znany jako jeden z czterech dużych banków w USA, Citigroup wiele osiągnął od czasu swojego powstania w 1998 roku. Służył jako ważny gracz w gospodarce opartej na fiducjarach, ale może również stać się jednym z największych katalizatorów przyjęcia kryptowalut w najbliższej przyszłości. Tak, firma była ostrożna, jeśli chodzi o możliwości blockchain i kryptowaluty. Jednak zaczęliśmy widzieć pewne zmiany w ostatnich latach wraz z uruchomieniem Citi blockchain i Citicoin.
Przyjrzyjmy się przechodzeniu Citigroup w technologię blockchain, jej wysiłkom w walce z przestępstwami związanymi z kryptowalutami oraz ustanowieniu strategicznych partnerstw w zakresie technologii blockchain. Spróbujemy również zrozumieć, co to może oznaczać dla przyszłości sektora finansowego jako całości.
Contents
Citi’s Crypto Bans
W lutym 2018r, Citibank zbanowany wszyscy jej klienci w USA używają kart kredytowych do kupowania kryptowalut. Citi też nie był sam w tej akcji. Inne duże banki, takie jak JPMorgan Chase i Bank of America, wydały wówczas podobne oświadczenia.
W czerwcu 2018 roku Wells Fargo również wprowadziło zakaz. Z dolnego punktu widzenia ten ruch ma sens. Każdy bank musi wziąć pod uwagę, że jego klienci mogą nie być w stanie spłacić pieniędzy w przypadku spadku cen kryptowalut.
Mimo że użytkownicy z USA mogą nadal korzystać z kart debetowych, klienci z innych lokalizacji napotykają jeszcze większe ograniczenia. Na przykład w I kwartale 2018 roku Citibank India zakazał korzystania z kart kredytowych i karty debetowe do kupowania kryptowalut.
W lutym 2018 roku Citi zakazało klientom kupowania kryptowalut za pomocą kart kredytowych.
Możliwe odwrócenie zasad?
Pomimo, że duże firmy, takie jak Facebook, znoszą zakazy dotyczące reklam związanych z kryptowalutami, firmy z sektora bankowego nie złagodziły ograniczeń. Mimo że polityka banku dotycząca zakupów kryptowalut nie uległa zmianie, Citi poczyniło kilka ruchów w kierunku przyjęcia technologii blockchain i kryptowalut.
Więc… czy to oznacza możliwe odwrócenie polityki kryptograficznej? Chociaż może to być możliwe w przyszłości, na razie wydaje się to mało prawdopodobne.
Projekt Citicoin i Citi Blockchain: gdzie jest produkt?
Wiadomości o inicjatywie blockchain Citi i projekcie Citicoin zostały po raz pierwszy opublikowane w lipcu 2015. Wtedy donoszono, że Citi opracowało 3 różne łańcuchy bloków i własną kryptowalutę. W tamtym czasie wydawało się to obiecującym sygnałem do przyjęcia kryptowaluty do głównego nurtu. Jedynym problemem jest to, że od tego czasu nie było wielu aktualizacji dotyczących projektu.
Citi postępuje powoli w udostępnianiu produktu Citi blockchain. Jest to szczególnie widoczne, gdy weźmie się pod uwagę, że wiele (jeśli nie większość) projektów w tej przestrzeni nie tylko uruchomiło nowe waluty cyfrowe, ale także własne publicznie dostępne łańcuchy bloków w mniej niż rok po zakończeniu ich ICO..
Jeśli chodzi o finansowanie, Citi ma dużą przewagę nad większością nowych projektów. Ma tak duży kapitał (71,45 miliarda w 2017 r.), Że ICO nie jest konieczne.
Przenieśmy się do 2018 roku i wreszcie widzimy bardziej obiecujące oznaki, że wysiłki Citi w tej przestrzeni mogą wykraczać poza wczesne etapy prototypu. Jednak nadal istnieje kilka przeszkód, aby wprowadzić produkt w tej przestrzeni.
Citi pozostaje jednym z najbardziej dochodowych banków na świecie.
Wpływ regulacji na przyjęcie przez korporacje
Citigroup i wszystkie inne duże firmy świadczące usługi finansowe, które chcą odnieść sukces w tej dziedzinie, muszą dokładnie przestrzegać obowiązujących przepisów rządowych. W przeszłości banki musiały wypłacać setki milionów (a czasem nawet miliardy) w grzywnach za łamanie prawa. W wielu przypadkach dzieje się tak, gdy bank nie utrudnia prania pieniędzy.
Tak, banki musiały płacić te kary od wielu dziesięcioleci w gospodarce fiducjarnej. Nic więc dziwnego, że jednym z największych obaw banków jest to, że zezwalając użytkownikom na wysyłanie i odbieranie kryptowalut, trudniej będzie przestrzegać zasad AML (przeciwdziałania praniu pieniędzy). Daje to jedno z możliwych wyjaśnień, dlaczego Citi i inni w przeważającej części powoli zaczęli przyjmować kryptowaluty.
Wzywamy ekspertów kryptograficznych
Mimo że zgodność z AML stanowi poważny problem do rozwiązania, wydaje się, że Citigroup koncentruje się na przyszłości w zatrudnianiu. Na przykład w kwietniu 2018 roku firma opublikowała ogłoszenie o pracę na LinkedIn na dwa stanowiska związane z regulacjami. Należeli do nich starszy wiceprezes i starszy specjalista ds. Zgodności z AML – pojawiające się ryzyko. Niektóre z kwalifikacji obejmowały „znajomość kryptowaluty i monitorowania bitcoinów”. Ponadto ogłoszenie o pracy zawiera „Bitcoin Professional Certification” (BPC) jako plus dla obu ról.
Może to być próba zapewnienia, że Citigroup egzekwuje swoje istniejące zakazy kryptograficzne. Może to również oznaczać, że firma stara się zapewnić, że jej własne przyszłe technologie płatnicze (obecnie opracowywane) będą spełniać rządowe standardy regulacyjne.
W kwietniu 2018 roku Citi opublikowało ogłoszenie o pracę na LinkedIn, w którym poszukuje dwóch ról skupionych na zgodności z przepisami blockchain i kryptowalut. Od sierpnia 2018 r. Ta konkretna oferta pracy wygasła.
Partnerstwa strategiczne: Nasdaq / Citi Blockchain, IBM LedgerConnect
W maju 2017r, Nasdaq i Citi ogłosiły partnerstwo wdrożenie „rozwiązania płatniczego, które umożliwia bezpośrednie przetwarzanie płatności i automatyzuje uzgadnianie za pomocą rozproszonej księgi do rejestrowania i przesyłania instrukcji dotyczących płatności”.
Tak, transakcje Citi na blockchainie Nasdaq stanowią jedynie niewielką część wielkości rynku transakcji handlowych. Mimo to osiągnięcie to było ważnym kamieniem milowym w integracji Citi z technologią blockchain w świecie rzeczywistym. Co więcej, jest to korzystne dla obu stron, ponieważ proces weryfikacji transakcji jest szybszy i tańszy.
W lipcu 2018 roku ogłoszono, że Citigroup i Barclays będą uczestnikami programu próbnego LedgerConnect, nowa aplikacja IBM blockchain. Ta aplikacja została zaprojektowana, aby zapewnić bankom jedną platformę do zajmowania się zarówno zgodnością z AML / KYC, jak i zarządzaniem zabezpieczeniami kredytowymi.
Chociaż LedgerConnect jest obiecujący z technologicznego punktu widzenia, banki takie jak Citi muszą poczekać przynajmniej do początku 2019 roku, zanim z niego skorzystają. Dzieje się tak, ponieważ komitet nadzorczy, w skład którego wchodzi kilka banków centralnych i Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, musi go najpierw zatwierdzić.
Decyzja Citi o stworzeniu własnych rozwiązań blockchain i współpracy z innymi firmami, które pracują nad podobnymi technologiami, może doprowadzić do szerszego wdrożenia w świecie rzeczywistym w szeregu usług.
Wniosek
Citi blockchain, Citicoin i inne podobne projekty renomowanych firm FinTech są ważne do przemyślenia. Wiele projektów blockchain próbuje zakłócić działanie Citi i innych tradycyjnych instytucji finansowych. Jak widać w kilku przypadkach w przeszłości, gigantyczne korporacje z różnych branż spadły z powodu niechęci do przyjmowania nowych modeli biznesowych i innowacji technologicznych.
Dlatego Citi, podobnie jak inne firmy o ugruntowanej pozycji, powinny starać się wspierać innowacje. Mimo że Citi wolno w pełni wdrożyło blockchain na dużą skalę, ma na to możliwości. To tylko kwestia właściwego wykorzystania jej ogromnych zasobów i zbudowania partnerstwa strategicznego, aby ewoluować wraz ze zmianami rynkowymi.