Autonomiczna ciężarówka i technologia blockchain: zaawansowany nadzór nad łańcuchem dostaw

Autonomiczna ciężarówka i technologia blockchain: zaawansowany nadzór nad łańcuchem dostaw

Wizja autonomicznej floty ciężarówek staje się już rzeczywistością dla niektórych firm przewozowych. Uber, Waymo, Tesla i Embark są wszyscy pracują nad tą technologią. Podczas gdy jazda autonomiczna jest interesującą technologią samą w sobie, jej zastosowanie w branży transportowej ma jeszcze większy potencjał w połączeniu z technologią blockchain w logistyce łańcucha dostaw. Oto spojrzenie na to, jak transport samochodowy oparty na blockchain zmieni przyszłość globalnego łańcucha dostaw.

Jak będzie działał ten nowy system?

Podczas gdy wiele głównych projektów blockchain (tj.Bitcoin, Ethereum i inne) koncentruje się na budowaniu publicznych systemów płatności P2P, blockchain dla autonomicznej branży transportowej działałby jako prywatny system logistyczny B2B. Oznacza to, że nie każdy miałby dostęp do informacji o przesyłce. Zamiast tego tylko odpowiednie strony na trasie dostaw będą znały dokładne szczegóły i aktualizacje przesyłek. Producenci, spedytorzy, przewoźnicy, pośrednicy i klient końcowy to tylko niektóre ze stron, które mogą mieć dostęp do tych informacji.

Wielu ekspertów z branży łańcucha dostaw uważa, że ​​blockchain jest niezbędny ze względu na jego potencjał do rozwiązania wielu obecnych problemów rynkowych. Zasadniczo jednym z największych czynników, które mogą doprowadzić do dalszego przyjęcia technologii rozproszonych rejestrów, jest postępująca fragmentacja branży transportu ciężarowego.

Obecnie bardzo trudno jest na czas dopasować załadowców i przewoźników. Technologia rozproszonych rejestrów może pomóc w optymalizacji autonomicznych flot pojazdów ciężarowych poprzez dopasowywanie spedytorów i przewoźników w najbardziej efektywny sposób.

Na przykład autonomiczna ciężarówka, która właśnie została rozładowana, mogłaby użyć łańcucha bloków, aby znaleźć nową przesyłkę do odbioru w tym samym obszarze geograficznym. Pomogłoby to oczywiście firmom zaoszczędzić czas i zmniejszyć / wyeliminować możliwość pokonywania dużych odległości przez puste ciężarówki w celu odebrania nowej przesyłki..

Bez blockchain ustawienie kolejnej przesyłki dla mniejszych firm transportowych mogłoby zająć godziny, a nawet dni. Biorąc to pod uwagę, jest to prawdziwy problem 90% firm przewozowych zatrudnia sześciu lub mniej kierowców. Ponadto dopasowanie oparte na geolokalizacji uczyniłoby floty bardziej przyjaznymi dla środowiska, zmniejszając ilość paliwa potrzebnego do odbioru i transportu przesyłek.

Firmy rozwijające tę technologię

Blockchain w Transportation Alliance (BiTA) jest organizacją utworzoną w celu promowania integracji technologii blockchain z transportem ciężarowym i światowym przemysłem żeglugowym. Niektóre z największych firm na świecie są członkami BiTA. Znane nazwy to FedEx, UPS, Uber Freight, JD Logistics, Salesforce, SAP i wiele innych. Analizując zróżnicowaną grupę członków BiTA, jest jasne, że wpływ blockchain na autonomiczne przewozy ciężarowe i ogólnie na przemysł żeglugowy pomoże w rozwijaniu różnorodnej współpracy w różnych branżach. Ciekawie będzie zobaczyć, jak firmy rozwijają swoje systemy wysyłkowe oparte na blockchain i które platformy staną się standardami. Na razie większość z tych projektów jest wciąż na wczesnym etapie. Jedną z najważniejszych ról BiTA jest tworzenie wyższych standardów branżowych dla ciężarówek opartych na blockchain. Chociaż ta organizacja ma kilku kluczowych członków z branży, nadal jest na wczesnym etapie ustanawiania swoich standardów na maj 2018 r. Na przykład FedEx dopiero niedawno ogłoszone w styczniu 2018 r że pracuje nad stworzeniem standardów BiTA.

BiTA

Konsumenci

Dla konsumentów autonomiczny łańcuch dostaw oparty na technologii blockchain prawdopodobnie przyniesie kilka kluczowych korzyści. Przesyłki powinny być szybsze z magazynu / producenta do klienta końcowego. Oczywiście zdolność autonomicznych ciężarówek do pracy bez zatrzymywania się jest uważana za jedną zaletę dla konsumentów, którzy chcą otrzymywać przesyłki w znacznie szybszym czasie. Ponadto blockchain doda kolejny poziom optymalizacji czasu, poprawiając wydajność tras przewozowych i system dopasowywania przesyłek / ciężarówek.

Innym ważnym skutkiem jest większa przejrzystość. Transport ciężarowy oparty na Blockchain umożliwi konsumentom śledzenie paczek i sprawi, że logistyka będzie jeszcze bardziej przejrzysta niż obecne systemy śledzenia oferowane przez firmy takie jak UPS i FedEx.


Firmy

Jak wspomniano wcześniej, mniejsze firmy transportowe odgrywają dużą rolę w obecnym krajobrazie branży. Dzięki blockchain większe firmy z dodatkowym kapitałem prawdopodobnie zobaczą większą przewagę. Docelowo małe firmy transportowe będą musiały dostosować się do zmian technologicznych, aby pozostać konkurencyjnymi. Innym czynnikiem do rozważenia jest standaryzacja. Jeśli setki firm chcą stworzyć własne, oparte na blockchainie systemy logistyczne dla branży transportowej, w rzeczywistości niewiele problemów zostanie rozwiązanych.

ciężarówka

Jedną z największych zalet blockchain w branży transportowej będzie możliwość koordynowania logistyki i komunikacji z innymi częściami łańcucha dostaw, a także innymi firmami. Jeśli blockchain ma stać się praktycznym rozwiązaniem, które pomaga również mniejszym firmom w optymalizacji ich łańcuchów dostaw, mniejsze firmy najprawdopodobniej będą musiały zgodzić się na użycie wspólnego systemu dopasowywania.

Pomyśl o tym scenariuszu jako o sukcesie wymiany kryptowalut w celu osiągnięcia płynności. Najlepsze giełdy pozostają konkurencyjne, ponieważ duża liczba osób nadal wysyła i odbiera transakcje za pośrednictwem giełdy. Skutkuje to lepszymi dopasowaniami w krótszych okresach czasu. W przypadku firm transportowych, zwłaszcza mniejszych, współpraca B2B w łańcuchu bloków jest koniecznością, ponieważ doprowadzi do większej liczby dopasowań wysyłek / ciężarówek. To z kolei umożliwi korzyści, takie jak optymalizacja czasu i zasobów.

Kierowcy ciężarówek

Chociaż firmy i klienci prawdopodobnie zobaczą wiele korzyści z tych zmian, jednym z potencjalnych problemów jest przesunięcie miejsc pracy dla ciężarówek z powodu automatyzacji. Według raportu Goldman Sachs, amerykańskiej branży kierowców zawodowych może stracić 300 000 miejsc pracy rocznie w okresie przejściowym do autonomicznej jazdy. Chociaż prawdopodobnie spowoduje to dodatkowe problemy ekonomiczne, ważne jest również zrozumienie bieżących problemów całej branży transportu ciężarowego. Na przykład, wskaźniki zatrudnienia w przemyśle są już bardzo niskie nawet przy zwiększonych zachętach pieniężnych i korzyści dla kierowców CDL.

Ze względu na zwiększony niedobór kierowców firmy logistyczne walczą o utrzymanie rentowności bez konieczności podnoszenia cen przesyłek. Podczas gdy autonomiczne przewozy ciężarowe w łańcuchu bloków wprowadzą nowe potencjalne problemy ekonomiczne dla pracowników, mogą zmniejszyć niektóre z tych problemów, z którymi konsumenci końcowi w przeciwnym razie musieliby borykać się z powodu niedoborów kierowców.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map