10 sposobów, w jakie technologia Blockchain zmienia Art

W całej historii sztuka i technologia łączyły się w złożony, ale korzystny związek. Obie dyscypliny przekraczają granice ludzkiej wyobraźni. Kiedy wchodzimy w interakcję ze sztuką lub technologią, uczymy się czegoś nowego i odkrywamy nowy sposób patrzenia na świat. Relacja technologia-sztuka jest ważna w kulturze ludzkiej.

Jednak w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci sztuka i technologia rozwinęły relację miłości i nienawiści wraz z rozwojem Internetu. Wyszukiwanie w Grafice Google dowolnego dzieła sztuki jest teraz łatwe, a kopiowanie plików cyfrowych jest proste. Chociaż oznacza to większy dostęp do sztuki, oznacza to również, że prawdziwa sztuka jest tańsza w obliczu zalewu kopii.

Technologia Blockchain może to zmienić. W tym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób blockchain pomaga sztuce się zmieniać.

Sztuka się zmienia

Sztuka wizualna jest trudna do zdefiniowania właśnie dlatego, że ciągle się zmienia. Artyści nieustannie przekraczają granice tego, co jest możliwe. Ostatnio te ograniczenia rozszerzyły się na dziedzinę sztuki cyfrowej – sztuki, która istnieje jako plik na komputerze, a nie w świecie fizycznym. To przejście jeszcze bardziej zaciera podział między technologią a sztuką.

1. Art. Wyprodukowane cyfrowo

Jeden z segmentów ruchu sztuki cyfrowej koncentruje się na tworzeniu sztuki na komputerze. Może to oznaczać szkicowanie czegoś cyfrowo, obróbkę istniejących zdjęć w Photoshopie lub przedstawienie czegoś w formie GIF. Te rodzaje sztuki powstają jako kod komputerowy.

sztuka wyprodukowana cyfrowo

Ten obraz powstał przy pomocy algorytmu komputerowego

Technologia Blockchain ułatwia tworzenie i uwierzytelnianie tego rodzaju dzieł sztuki. Wiele osób może nawet uważać gry blockchain lub przedmioty kolekcjonerskie blockchain za rodzaje sztuki wyprodukowanej cyfrowo. Na przykład rzadkie pepsy zyskały status kultowej jako pożądana sztuka cyfrowa. W końcu sztuka jest tak cenna, jak to, co ktoś jest skłonny zapłacić.

2. Cyfrowo przedstawiony art

Inną gałęzią świata sztuki cyfrowej jest sztuka tworzona w świecie rzeczywistym, ale przeznaczona do prezentacji cyfrowej. W świecie sztuki cyfrowej jest takie powiedzenie: „ekrany to nowe ściany”. Co więcej, wraz z pojawieniem się wyświetlaczy o wysokiej rozdzielczości, ekrany mogą przedstawiać dzieła sztuki z niewiarygodnie wysoką wiernością oryginalnego dzieła.

Ale skąd wiesz, że wyświetlany plik jest oryginalny i ma najwyższą dostępną jakość? Technologia Blockchain może w tym pomóc, certyfikując serie wysokiej jakości plików graficznych.

3. Cyfrowo wyprodukowane i zaprezentowane


Sztuka cyfrowa

Ten GIF został sprzedany na aukcji za 200 USD po wystawieniu go na ponad 5000 USD.

Coraz częściej sztuka jest zarówno produkowana, jak i prezentowana cyfrowo, oferując blockchainowi możliwość zabezpieczenia całego cyklu wartości dzieła sztuki. Podział technika-sztuka już nie istnieje, ponieważ technologia staje się integralną częścią tworzenia, wyświetlania, podpisywania i sprzedawania sztuki.

4. Zakup dzieł sztuki w kryptowalutach

Inna kwitnąca branża wykorzystuje kryptowaluty do zakupu dzieł sztuki. Kryptowaluty dobrze nadają się do tego rodzaju transakcji, ponieważ pozwalają stosunkowo szybko przesyłać duże zasoby wartości do kogokolwiek na świecie. Nie trzeba czekać, aż banki autoryzują przelew, a żaden procent transakcji nie trafia do procesora płatności.

5. Pochodzenie sztuki Blockchain

Zastosowanie technologii blockchain w sztuce nie kończy się na sztuce cyfrowej. Fizyczne dzieła sztuki również korzystają z weryfikacji sztuki blockchain i zdecentralizowanych rynków.

Jednym z ważnych zastosowań jest proweniencja sztuki blockchain, pomagająca kupującym sztukę ustalić historię poprzednich właścicieli, sięgającą wstecz do oryginalnego artysty. Zaletą korzystania z blockchain jest to, że jego księga jest niezmienna i dostępna tylko do dodawania. Trudno byłoby sfałszować, podrobić lub zmienić pochodzenie dzieła sztuki raz umieszczonego na blockchain. Gdy blockchain wkracza na rynek sztuki nawet starszych dzieł sztuki, podział na technologię i sztukę jeszcze bardziej się zaciera, przenosząc sztukę analogową w erę cyfrową.

6. Poszerzanie granic tego, czym jest sztuka

Głównym efektem ubocznym rozwoju sztuki cyfrowej i kurczącej się przepaści między technologią a sztuką jest rosnące poczucie tego, czym może być sztuka. Nie tylko Rare Pepes i Cryptokitties zyskują teraz status dzieł sztuki. Krypto Anime Coin (ANI), a nawet rysunki MS Paint mogą być teraz sprzedawane na rynkach cyfrowych. Jeśli ktoś jest gotów za nie zapłacić, to mają wartość.

granice sztuki

Tego rodzaju projekty artystyczne związane z technologią nadal podważają nasze z góry przyjęte wyobrażenia o tym, jak powinna wyglądać sztuka.

7. Uczynienie sztuki bardziej przystępną cenowo

Korzystając z blockchain, można kupić cyfrowe dzieło sztuki bezpośrednio od artysty, bez pośredników. W rezultacie bycie kolekcjonerem sztuki nigdy nie było tańsze w historii. W tej chwili możesz kupić dzieło sztuki online za mniej niż 10 USD. Otrzymany plik nie będzie przedrukiem oryginału. Zamiast tego byłaby to oryginalna, zweryfikowana kopia, która jest częścią limitowanej serii (lub prawdopodobnie unikalną na świecie).

8. Ułatwianie dostępu do sztuki

Tradycyjne rynki sztuki to królestwo elity. Są wyselekcjonowane i często trafiają w gusta przedstawicieli wyższych klas zachodnich. Jednak gdy tylko zdigitalizujesz sztukę i utworzysz rynki sztuki blockchain, dostęp do tych rynków będzie łatwiejszy dla wszystkich. Każdy artysta może sprzedawać komukolwiek innemu na świecie bez strażnika lub kuratora galerii stojącego na drodze.

9. Decentralizacja władzy w celu sprzedaży

Ten trend w kierunku zdecentralizowanej sprzedaży dzieł sztuki daje artystom i właścicielom kontrolę nad tym, co zrobić ze swoją sztuką. Kupowanie i sprzedawanie dzieł sztuki może odbywać się na zasadzie peer-to-peer znacznie szybciej niż tradycyjne rynki sztuki. Być może chcesz kupić element do wyświetlania przez tydzień, a następnie odsprzedać go w następnym tygodniu. Jest to możliwe dzięki zdecentralizowanym rynkom sztuki opartym na technologii blockchain.

Sprzedając, możesz przyjmować oferty z całego świata. Wkrótce inteligentne kontrakty ułatwią transakcję, upewniając się, że otrzymasz środki, plik zostanie przesłany do odbiorcy, a oryginał nie istnieje już na Twoim komputerze.

10. Galerie cyfrowe

Galerie sztuki od dawna są przestrzenią fizyczną i jest mało prawdopodobne, że w najbliższym czasie znikną. Jednak zmiana technologii i sztuki oznacza, że ​​galerie są coraz bardziej cyfrowe. Dzięki sztuce blockchain możliwe jest utworzenie rynku sztuki, który jest DAO, całkowicie bez właściciela i wykorzystuje inteligentne kontrakty, aby ułatwić handel dziełami.

Technologia, art, & przyszłość

Relacja sztuki blockchain wciąż ewoluuje, ale jest to ekscytujące zastosowanie blockchain w prawdziwym przypadku użycia w branży, w którym bardzo potrzebna jest weryfikacja i autentyczność. W miarę zmniejszania się luki między technologią a sztuką spodziewaj się, że sztuka stanie się tańsza, bardziej dostępna i bardziej eklektyczna.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map