W Wenezueli ma miejsce rewolucja waluty cyfrowej

Wenezuelczycy częściej niż kiedykolwiek wymieniają bolivary na bitcoiny z powodu niepewności politycznej, która ogarnęła naród Ameryki Południowej. Wysoce kontrowersyjna reelekcja, która miała miejsce w zeszłym roku i następująca po niej ceremonia zaprzysiężenia, która miała miejsce 10 stycznia, doprowadziły napięcia do punktu wrzenia.

W wyniku reelekcji prezydent Nicolás Maduro zachował urząd prezydenta po tak zwanych wyborach pokazowych. Okręcony prezydent zignorował wezwania Unii Europejskiej i społeczności międzynarodowej do ustąpienia. Protesty przeciwko jego przywództwu również wstrząsnęły krajem.

Przełom polityczny

Obecny impas polityczny podsyca walkę o zdobycie bitcoina. Więcej obywateli Wenezueli decyduje się na korzystanie z waluty cyfrowej, ponieważ ma ona wyższą wartość niż Bolivar. W 2018 kraj odnotował stopę inflacji wynoszącą 1000000 procent, stąd ruch w kierunku kryptowalut.

Platforma handlowa Crypto P2P, LocalBitcoins podobno przetworzyła ponad 15 milionów dolarów w Bolivar na transakcje BTC w ciągu ostatnich siedmiu dni. Liczby te zostały potwierdzone przez statystyki pochodzące z CoinDance.

Wenezuela stoi obecnie w obliczu skomplikowanych sankcji gospodarczych nałożonych przez rząd Stanów Zjednoczonych. Wynika to z szeregu naruszeń praw człowieka i rażących aktów korupcji popełnionych przez obecną administrację kosztem jej obywateli. Wiele sankcji jest wymierzonych w najbliższe otoczenie prezydenta Maduro, a także wiele agencji rządowych.

Ostatnią instytucją rządową, na którą nałożone są sankcje USA, jest państwowa firma naftowa PDVSA. Stany Zjednoczone uderzyły w PDVSA szerokimi sankcjami, które uniemożliwiają jej eksport ropy do Stanów Zjednoczonych. PDVSA może to zrobić tylko wtedy, gdy zgadza się akceptować płatności dokonywane za pośrednictwem zablokowanych rachunków powierniczych, które nie są pod kontrolą władz danego kraju.

Prezydent Pro-Bitcoin

Samozwańczy tymczasowy prezydent Wenezueli, Juan Guaido, jest aktywnym orędownikiem Bitcoina i publicznie wystąpił przeciwko kryptowalutom Maduro, petro. Administracja Wenezueli próbowała naciskać na jego wykorzystanie przez ludność, zmuszając niektóre płatności rządowe, takie jak emerytury, do płacenia w petro. (Artykuł źródłowy: hvordan kjøpe bitcoin)

Niewiele przyczyniło się to do uzyskania powszechnej akceptacji. Cudzoziemcy, którzy chcą uzyskać paszport, są również zobowiązani do dokonywania płatności w kryptowalucie petro.

To powiedziawszy, obywatele Wenezueli są generalnie nieufni wobec kontrolowanej przez rząd kryptowaluty petro. Dzieje się tak, ponieważ przywództwo kraju w dużej mierze determinuje jego losy. Jest prawdopodobne, że Guaido porzuci petro, jeśli przejmie władzę.

Obecna administracja rozwinęła petro, aby obejść międzynarodowe sankcje. Guaido jest wspierany przez wiele krajów UE. narodów i Stanów Zjednoczonych i jest mało prawdopodobne, aby potrzebowała państwowej kryptowaluty do przezwyciężenia sankcji, które zostaną zniesione, jeśli uzurpuje Maduro.

Dobrą wiadomością dla społeczności kryptowalut BTC jest to, że od 2014 roku okazał wielkie wsparcie dla Bitcoin. Liczne tweety ilustrują jego entuzjazm dla waluty cyfrowej w latach jej powstawania..

W grudniu 2017 roku, kiedy Bitcoin przeżywał boom, on zdissował Kryptowaluta Maduro, uznając ją za cyfrowe oszustwo. Zgodnie z jego oświadczeniem nikt nie był w stanie ustalić, czy rzeczywiście jest to poparte zasobami ropy naftowej kraju.

Guaido wspierał również wysiłki adaptacyjne Bitcoin w tym kraju i szybko ogłosił uruchomienie platformy wymiany kryptowalut Plataforma Sur Bitcoin, która umożliwia Wenezuelczykom handel ich Bolivarami za BTC.

Niepokoje polityczne opóźniają instalację pierwszego bankomatu Bitcoin

Wenezuela ma otrzymać swój pierwszy bankomat bitcoin w najbliższych tygodniach. Tak twierdzi Jorge Farias, dyrektor generalny Cryptobuyer, przedsiębiorstwa zajmującego się kryptowalutami w Panamie. Oświadczył to podczas niedawnego wywiadu z Union Radio.

Farias ujawnił, że bankomat był już w kraju w oczekiwaniu na instalację. Rozmowa z Coindeskiem, podał niepokoje polityczne jako jeden z głównych powodów, dla których jego zespół wahał się przed natychmiastowym rozpoczęciem instalacji.

Rozwój nowego bankomatu Bitcoin następuje w następstwie doniesień, że rząd Wenezueli sporadycznie blokuje dostęp do strony handlu kryptowalutami LocalBitcoins P2P. Jest to spowodowane obawami rządu, że ucieczka kapitału w tym kluczowym momencie może jeszcze bardziej sparaliżować gospodarkę kraju.

Podobno LocalBitcoins przetworzyło ponad 15 milionów dolarów transakcji bitcoin-bolivar w ciągu ostatniego miesiąca. Raporty o zablokowaniu są niepotwierdzone, ponieważ CoinDance nadal wskazuje, że transakcje Bolivar-bitcoin na platformie rosną.

Wenezuelczycy propagują użycie kryptowalut w całej Ameryce Łacińskiej

Obywatele Wenezueli mają długą historię z kryptowalutami, które od wielu lat oferują wytchnienie od wysokiej stopy inflacji Bolivara. Są również postrzegane jako odpowiedni środek przekazu pieniędzy.

Według Matiasa Goldenhörna, dyrektora Athena Bitcoin, rynek bankomatów kryptowalut w Ameryce Południowej rozwija się wykładniczo. Wynika to w dużej mierze z powszechnej świadomości propagowanej przez społeczność diaspory wenezuelskiej.

Ze względu na sankcje gospodarcze, które sparaliżowały międzynarodowy system przekazów pieniężnych w kraju, wielu decyduje się na wysyłanie funduszy do swoich krewnych z powrotem w domu za pośrednictwem sieci kryptowalut. Społeczność diaspory wenezuelskiej pomaga również szerzyć wiedzę o kryptowalutach na całym kontynencie.

Według Goldenhörn i Welche Aktien Kaufen 2020, Athena Bitcoin była w stanie zgarnąć około 3 miliony dolarów zysku z 25 bankomatów kryptograficznych zainstalowanych w Ameryce Łacińskiej, głównie z powodu tego elementu społecznego.

(Wyróżniony kredyt graficzny: Aljazeera)

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map