Turcoin: „Narodowa kryptowaluta” Turcji jest rzekomym schematem Ponzi

Turcoin, reklamowany jako „narodowa kryptowaluta Turcji”, został ujawniony jako wielomilionowy schemat Ponzi, który upadł w hańbie.

Uważa się, że dotyczy to około 12 000 inwestorów indywidualnych. Wielu zatopiło w projekcie oszczędności życia, po tym jak Turcoin obiecał szybkie dywidendy i sugerował, że ma poparcie rządu tureckiego.

Lokalna gazeta Posta poinformował, że Hipper A.Ş., spółka macierzysta Turcoina, odebrał inwestorom 100 milionów lir tureckich (20,6 miliona dolarów).

Współwłaściciele – Sadun Kaya i Muhammed Satıroğlu – prowadzili Hipper A.Ş. opuścił turecką stolicę, Stambuł i wprowadził do sprzedaży pierwszy Turcoin w październiku 2017 r.

Ale do czerwca 2018 r. Obiecane zwroty nie zostały zrealizowane, a inwestorzy zaczęli podnosić flagi ostrzegawcze z tureckim organem nadzoru finansowego, Radą Rynków Kapitałowych..

Śledczy z Prokuratury Kochaeli podobno zamrozili aktywa Kayi i Satıroğlu po odkryciu domniemanego oszustwa.

Obaj zostali aresztowani 19 czerwca i zwolnieni za kaucją, ale 2 lipca zostali ponownie aresztowani i przetrzymywani w areszcie w oczekiwaniu na proces.

Lokalna gazeta Hurriyet Daily News przeprowadził wywiad z Satıroğlu i obwinił swojego byłego partnera biznesowego o upadek Turcoina. Powiedział: „Wszystkie pieniądze poszły do ​​firmy Sadun Kaya na Cyprze. Byłem tylko mediatorem. Nasza firma Hipper nie ma nawet jednego dolara w banku ”.

Satıroğlu następnie obiecał spłacić pieniądze inwestorów, „jeśli [władze] odblokują moje konta bankowe”.

Jak Turcoin zarobił miliony

Turcoin podniósł brwi w całej Turcji serią wystawnych wydarzeń promocyjnych, w których często biorą udział lokalne gwiazdy, a także powtarzającymi się reklamami telewizyjnymi. Pierwszym inwestorom obiecywano dziwaczne luksusowe prezenty, takie jak samochody Mercedes i BMW.

Oryginalne reklamy głosiły, że darczyńcy osiągną 16-procentowy zysk na swojej początkowej inwestycji w wysokości 1500 lir tureckich (TRY). Gdy zarejestrują wystarczającą liczbę innych inwestorów, otrzymają płatność w wysokości 250 TRY.

Było to śmiałe stwierdzenie – i kuszące – biorąc pod uwagę poważne problemy finansowe Turcji. Przeciętny pracownik zarabia zaledwie 455 dolarów miesięcznie. Rząd Turcji również znajduje się w ciągłym stanie wyjątkowym po nieudanym przewrocie wojskowym w czerwcu 2016 roku.

Prezydent Recep Erdoğan został ponownie wybrany w czerwcu 2018 roku i natychmiast przystąpił do zwolnienia tysięcy pracowników sektora publicznego. Od czasu objęcia władzy przez Erdoğana zwolniono ponad 160 000 ludzi.

Krypto w Turcji

Jeden z lokalnych komentatorów napisał dalej Świergot że doświadczenie to osłabiło entuzjazm dla kryptowalut w kraju: „W opinii publicznej istnieje poważna utrata zaufania do krajowych przedsięwzięć związanych z kryptowalutami”. Komentarz kryptowaluty Turcoin w Turcji Ponzi

Zamieszanie w Turcji być może nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, że kryptowaluty wielokrotnie się interesowały.

W lutym 2018 r. Turecka Partia Ruchu Nacjonalistycznego zaproponowała „narodowy bitcoin” w 22-stronicowym artykule na temat regulacji kryptowalut.

W tym samym miesiącu powiedział wicepremier Mehmet Simse Turecki oddział CNN że rząd chciał wypuścić własną kryptowalutę wspieraną przez państwo.

Banki centralne i rządy były wielokrotnie zmuszane do odrzucania plotek, że wprowadziły oficjalne kryptowaluty.

Zdarzyło się to również niedawno w Hongkongu, kiedy bank centralny tego kraju, Hongkong Monetary Authority (HKMA) wydał silne zaprzeczenie że wypuścił kryptowalutę wspieraną przez rząd „do inwestycji dla ogółu społeczeństwa”. Ostrzegł inwestorów, że „HKMA nigdy nie uruchomił i nie uruchomi żadnego takiego produktu kryptograficznego”.

Panoramę Hongkongu - Daxis

Z widokiem na panoramę Hongkongu. Przez Daxis via Flickr, CC BY-ND 2.0

A jednak dalsze mętnienie wody polega na tym, że te same banki centralne i rządy intensywnie inwestują w technologię Blockchain, która stanowi podstawę kryptowalut.

Na przykład HKMA powiedział Reuters 16 lipca, że ​​łączył się z siedmioma bankami, w tym Hang Seng i HSBC, w celu uruchomienia platformy handlu finansowego opartej na Blockchain.

Oczywiście nie ma drogi do tych oficjalnych projektów dla inwestorów indywidualnych. Instytucjonalni wspierający, tacy jak fundusze hedgingowe, fundusze emerytalne i specjalne fundusze kryptograficzne z ogromnymi kwotami kapitału, mogą zyskać. Osoby z oszczędnościami na życie? Nie tak bardzo.

Co mówi Turcoin

Sprawa jest w toku i chociaż firma wycofała się z góry wyniszczająco negatywnej reklamy, Hipper A.Ş. Konto na Twitterze @HipperIstanbul nie jest już dostępne. Jego stronie internetowej zostało zastąpione oświadczeniem o treści: „Ogłoszenie: postępowanie zostało zawieszone ze względu na trwający proces prawny”.

Zaskakujące oświadczenie na temat Strona internetowa Turcoin protestuje przeciwko swojej niewinności, mówiąc: „Udostępniliśmy dane wymagane przez odpowiednie organy w ramach dochodzenia i przestaliśmy uzyskiwać dostęp do portfela, aby zapobiec dalszemu przetwarzaniu”.

W oświadczeniu zarzuca się dziennikarzom tureckim, że są skorumpowani lub niekompetentni: „Przypominamy, jak ważne jest, aby nie brać pod uwagę tak niepoważnych organizacji informacyjnych w naszym kraju, w którym zawód dziennikarza jest na ostatnim nogach”.

Turcoin nadal twierdzi, że będzie w stanie zwrócić inwestorom „po zakończeniu dochodzenia i późniejszego procesu sądowego”.

Hipper A.Ş. jest współwłasnością Satıroğlu i Kaya z odpowiednio 49 i 51 procentami udziałów.

Kredyt obrazu: Casal Partiu, CC BY-SA 2.0

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map